canalul 5

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cristi35
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 06, 2015 16:56

canalul 5

Mesaj de cristi35 »

salut prieteni pescari,

deschid acest topic deoarece as avea nevoie de cateva informatii in legatura cu pescuitul crapului pe canalul 5.
intentionez ca luna viitoare sa merg intr-o minivacanta pe acest canal despre care nu stiu mare lucru si daca cineva a fost acolo ma intereseaza un loc de pescuit (deoarece zona este cu foarte mult stuf de care nu ai voie sa te atingi). anul trecut erau doar 3-4 locuri de pescuit si acestea foarte aproape de stavilar unde sub apa exista un anume canal..dale de beton si nu ai nici cea mai mica sansa sa arunci lanseta fara sa se agate, si respectiv sa lasi montura acolo.

multumesc,

astept parerile voastre

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: canalul 5

Mesaj de sandu marian »

Superba zona....Dar vezi ca este protejata. Pescuitul este strict interzis, la fel si campatul. Daca vrei sa ajungi, vb inainte cu ecologistii din zona pentru mai multe informatii...Din cate stiu, ''pescari'' ajung in zona dar cu riscurile de rigoare....

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: canalul 5

Mesaj de Vladut Mateianu »

du-te direct, se pescuieste, se braconeaza si se curenteaza ca in oricare loc, teoretic nu este voie dar traiesti in romania ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

cristi35
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 06, 2015 16:56

Re: canalul 5

Mesaj de cristi35 »

colegi pescari ..stiu ca a fost inchis canalul timo de 7-8 ani..dar de anul trecut (cred) s-a dat drumul la pescuit, cu permisul de rigoare si fara a face galagie si mizerie (ceea ce m-i se pare normal intr-o tara care se vrea a fii civilizata), nu ai voie sa te atingi de un fir de trestie sau iarba. eu am fost anul trecut de 4-5 ori, si de fiecare data am campat acolo 3-4-5 zile fara probleme.ideea era ca nu sunt locuri de pescuit(poate din barca, dar nu dispun de motor). singurele locuri (cum am scris si mai sus) sunt foarte aproape de stavilar sau ecluza, unde din cauza culoarului de beton de sub apa nu poti sa bagi nici o lanseta..se agata instant si datorita scoicilor care s-au adunat pe pietre iti reteaza firul instant. am dat doar la telescopica 5m . doar una de persoana ca nu aveai ce face cu 2(nu aveai timp sa fumezi o tigara). aprox 35-40 kg peste(platica, biban) pe zi doar la bat, pe care il eliberam binenteles. un singur ciortan pe zii in jur de ora 11-11.30 de aprox. 2- 2,5 kg , il prindeai sau il scapai nimic mai mult ...fara caras...

eu o sa merg iar in perioada 2-5 iulie acolo(nu dispun de mai mult timp), si spera-m ca cineva sa i-mi spuna daca mai in aval (unde se intalneste canalul 5 cu alte canale mai mici) ar putea exista locuri mai bune de bagat ceva lansete (4-5 ) sa am sansa sa prind si ceva crap de poze :)
cum spune-am nu dispun de motor la barca...ca mi-as fi cautat ceva locuri

fire intinse

cristi35
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 06, 2015 16:56

Re: canalul 5

Mesaj de cristi35 »

Vladut iti garantez ca nu se braconeaza si nu se curenteaza nimic acolo. ecologisti trec la fiecare 30- 40 min si nimic nu le scapa...daca esti in regula nu are nimeni treaba cu tine. oricum este o zona de vis, unde pelicani mai ca iti maninca din mana.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: canalul 5

Mesaj de kelu84 »

Daca vorbim de acelasi Canal 5( prin care se trece pentru a ajunge spre Jurilovca) confirm ca sunt mereu pescari acolo dar asta cu ecologistii e interpretabila pentru ca am vazut cu ochii mei pescari cum isi taiau locuri in stuf in aval de ecluza. Iar in digul de care spui ca e scufundat acum 3 ani in iulie cand eram in vacanta la Edighiol colegul meu a rupt cizma motorului de la barca(ecluza era inchisa)si am stat acolo o zi intreaga asteptand depanarea si am vazut ca prindeau baietii caras si ciortan. Am batut cu barca toate canalele din zona stavilarului si peste tot erau pescari, deci clar nu stateau chiar degeaba. Din ce am vorbit cu diversi din zona se prinde la rama de namol si porumb uscat

cristi35
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 06, 2015 16:56

Re: canalul 5

Mesaj de cristi35 »

da Kelu despre acel canal vorbim

dar anul tresut (sau cel putin eu) nu am prins nici un caras..si despre crap(ciortan) am spus unul singur pe zi. e greu sa iti vina crapul la telescopica..nu se putea momii locul ,curentul e foarte mare langa stavilar, si chiar daca momeai te umpleai (nu ca nu ar fii plin ) de pleava :).
poatre anul acesta o sa vb. cu cei de la pensiune sa ma lase undeva cu barca..un loc mai indepartat de ecluza aia, sa pot arunca si eu o lanseta ..poate vreo captura...cine stie

fire intinse

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: canalul 5

Mesaj de Vladut Mateianu »

cristi35 scrie:Vladut iti garantez ca nu se braconeaza si nu se curenteaza nimic acolo. ecologisti trec la fiecare 30- 40 min si nimic nu le scapa...daca esti in regula nu are nimeni treaba cu tine. oricum este o zona de vis, unde pelicani mai ca iti maninca din mana.
Cristi, anul trecut ei bagau plase, nu altcineva... :D Plus personalul de la ecluza, baietii care pazesc casele de protocol din zona, pescarii "sportivi" care mai bagau si cate-o scula noaptea... :mrgreen:

Barca gasiti de inchiriat la ecluza, cu motorul insa trebuie sa vi de acasa...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: canalul 5

Mesaj de kelu84 »

@ Vladut- mie mi-a fost jena sa o spun...ecologistii nu E ecologisti, personalul de la Canalul 5, Periboina, Edighiol samd cam astea le sunt indeletnicirile

Razvan Visinescu
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 07, 2015 12:22

Re: canalul 5

Mesaj de Razvan Visinescu »

rangerii, ecologistii, cum se numesc i-am vazut cu ochii mei cum verificau plasele. te controleaza se cearta cu tine dar daca esti in regula cu toate permisele la zi nu te amendeaza dar te trimit acasa. Zona e protejata numai si numai de turisti sa nu se vada jaful pe care il fac cei de la biosfera. Aia de la canton daca pun plase pun in zona si nu parasesc perimetrul. Chiar nu ati vazut cum intrau cei din Jurilovca pe sub stavilar, cu ce viteza si cu ce barci??

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”