Caut solutie

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Caut solutie

Mesaj de Tilea Gabriel »

Salut baieti ,

am o problema pe care inca nu am reusit sa o rezolv , si anume : pescuiesc de regula in jud. Caras Severin la Varadia , toti crapii din balta sunt salbatici adusi de la Dunare .......carlige folosite Cormoran D-rig si Gamakatsu D-rig nr.2 si nr 4. , crapii vizati ...cei peste 20 kg.....problema la nr. 4 ii scap ( mult bradis , trebuie sa tragi de ei ..altfel ) la nr. 2 nu pun boticul . Am incercat fel de fel de tertipuri la carlig mai mare .....bila mai aproape de carlig , lipita de carlig , departe de carlig etc. .....dar nu .Eu incerc in continuare .

Daca se poate niste pareri v-as multumi mult .Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul , daca da imi cer scuze.
Powered by just two rods

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Noi folosim numai carlige mici, in general , si am prins ,cred eu, destui crapi mari. Asa ca eu cred ca problema sta in montura si mai ales in alegerea carligului !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

De obicei folosesc plumb pierdut sau inline , am trasaturi la carlig mic ,scot crapi pana in 15 kg , ma refer strict la cei peste 20 .Acolo sunt in balta in jur de 70 bucati ce trec de 24 kg si se opresc bine peste 30. Problema e ca trebuie sa-i aduc prin iarba , deci sa cam trag de ei mai mult decat intr-o balta curata , zic eu , nu stiu , da-mi un sfat ....
Powered by just two rods

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Incearca ce am facut noi la Haromfo, intra dupa ei cu barca.... ! Nu vad de ce ar fi probleme, mai ales ca tu eliberezi pestele prins !
Si asa poti da si cu carlig mic.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Mic.... Ce inseamna mic , fratilor?!
Ca eu la Darvari am vazut niste carmace (nr 1, 2 ) si mai toti puneau ca si alea-s mici!!!Era sa fac stop cardiac nu altceva.....
Eu personal nu urc niciodata peste nr 4 (asta pe scara Gamakatsu, pt ca de la o firma la alta numerele nu corespund...) si nu am pirdut prea multi pesti. Spre exemplu parerea mea este ca cel putin cand dau cu boabe, carligul nu tre sa fie cu mult mai mare ca deschidere decat latimea maxima a boabelor de pe rig... O fi /n-o fi bine, mi se pare ca functioneaza rationamentul. La bile inca nu sunt "tatic" si decat sa deschid cura aiurea... :oops:
Respect! :twisted:
Legio - Patria Nostra !

edward grigore
Mesaje: 54
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 13:34
Puncte: 0
Localitate: Buftea

Mesaj de edward grigore »

Daca esti convins ca ai realizat corect montura, ramane in discutie doar carligul. F importanta este forma acestuia. Eu am avut mai putine rateuri la carligele cu deschidere mare, gen Fox seria 2 sau Korda Wide Gape, ultimul avand si avantajul unei greutati mai reduse.

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

ia vrajeala de la mine
nu ai cum sa ii scoti ca nu te pricepi, esti mai tot timpul cu berea pe masa si nu poti pune mina pe bete din cauza tzigarii din mina :lol:
mult PA :lol:

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Sa-ntelegem ca pescuiesti acolo numai cu montura D , avind in vedere cirligele ? Amindoua tipurile de cirlige pe care le-ai spus au virful usor indoit inapoi(asa zisul cioc de papagal), si poate ca smecherii aia mari apuca sa-l scuipe... :) Eu as incerca un cirlig cu virful paralel cu tija, intr-o montura anti-eject, in speranta ca s-ar intepa mai repede, dupa care, lupta,frate...Exemple : Fox seria 1, Owner C7 (cred) care seamana cu fox, dar se tocesc mai repede, marimea 2.
Si daca trebuie sa-i tragi prin iarba, pune-i fir de 0,5 si adu-i in stilul "macara" :D

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Cezar Bibu scrie:Sa-ntelegem ca pescuiesti acolo numai cu montura D , avind in vedere cirligele ? Amindoua tipurile de cirlige pe care le-ai spus au virful usor indoit inapoi(asa zisul cioc de papagal), si poate ca smecherii aia mari apuca sa-l scuipe... :) Eu as incerca un cirlig cu virful paralel cu tija, intr-o montura anti-eject, in speranta ca s-ar intepa mai repede, dupa care, lupta,frate...Exemple : Fox seria 1, Owner C7 (cred) care seamana cu fox, dar se tocesc mai repede, marimea 2.
Si daca trebuie sa-i tragi prin iarba, pune-i fir de 0,5 si adu-i in stilul "macara" :D
Inteleg , multumesc tuturor pt. raspunsuri , Daniel :lol: ma asteptam de la tine :lol:
@ Cezar voi incerca carligele de care imi spui , dar spre exemplu , D-Rig-ul de la cormoran are varful paralel cu tija , intr-adevar , am avut trasaturi la ele dar doar la nr. 4 , la mai mare nimic .Voi mai incerca oricum , nu ma las , dar intr-adevar cred ca barca ar fi solutia pt. a nu mai trage de ei ca nebunul pt. ca de aici pleaca problemele.
Powered by just two rods

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Daca va mai vine vreo idee , saru'mana , pana atunci le incerc pe cele prezentate .
Powered by just two rods

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”