despre carlige................

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
geod
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 23, 2009 14:41
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: despre carlige................

Mesaj de geod »

pune un inel de 2 ori mai mare decat nodul+ochetul carligului ca sa treaca mai rpd peste ele te rog eu frumos
numai bine ,Doamne ajuta
ma scuzi daca te-am deranjat ,sincer imi cer scuze!
nihil sine deo

Avatar utilizator
marinau
Mesaje: 86
Membru din: Mie Noi 28, 2012 12:28
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: despre carlige................

Mesaj de marinau »

mersi ptr. sfat ,gresesc totusi daca nu pun termocontractabil ca sa treaca anoul pe fir fara sa-l pun mai mare :shock:

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: despre carlige................

Mesaj de tecsi78 »

Incearca :)

tranis
Mesaje: 200
Membru din: Mie Mai 04, 2011 22:24
Puncte: 0
Localitate: brasov

Re: despre carlige................

Mesaj de tranis »

Kaptor Wide Gape de la Korda, sunt foarte agere si isi tin varful destul de bine in comparatie cu alte carlige.
OHABA TEAM BRASOV

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: despre carlige................

Mesaj de nit_matias »

marinau scrie:mersi ptr. sfat ,gresesc totusi daca nu pun termocontractabil ca sa treaca anoul pe fir fara sa-l pun mai mare :shock:
Nu este gresita nici una dintre monturi, se pot realiza in ambele moduri si ambele moduri sunt corecte. Inelul ala se foloseste pe post de ghidaj, dar in acelasi timp ofera liberate momelii. Inelul respectiv nu trebuie sa treaca peste nod sau sa treaca peste tubul termo. Functia lui este a prelua socul in momentul inspirarii si expirarii crapului pentru ca momeala sa nu poata fi folosita pentru a scapa de ac si de asemenea este un ghidaj pentru momeala de a sta in spatele carligului. Practic se plimba doar pe tija carligului adica acei 5 - 10 mm in functie de tipul carligului ales.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: despre carlige................

Mesaj de ionut72 »

@marinau

Cele 2, anoul de pe carlig si tubul termocontractabil, sunt folosite pentru efecte diferite si folosirea unuia nu exclude folosirea celuilalt:

1) Anou-ul de pe carlig se foloseste pentru a ingreuna scuiparea monturii de catre crap. Primele anouri, ce se foloseau acum cca 2 decenii ( daca nu ma-nsel), erau atat de mari incat treceau cu usurinta de ochetul inelului. El poate fi inlocuit fara probleme de un varnis siliconic (trebuie doar avut grija ca acesta sa fie destul de maleabil astfel incat sa poata culisa usor pe tija carligului). Personal prefer montura cu varnis deoarece acesta este de obicei si un martor al trasaturii.

2) Dupa cum lesne se observa in poza respectiva, carligul este unul cu ochetul drept (asezat in lungul tijei carligului). Folosirea tubului termocontractabil aici este necesara pentru a imbunatatii mecanica monturii (la cel mai mic contact cu gura crapului acesta sa se roteasaca automat si sa intepe). Daca nu vrei sa folosesti tubul termocontractabil (sau inlocuitorii acestuia) cel mai simplu este sa folosesti carlige care au ochetul indoit inauntrul carligului care asigura efectul "line aligner".
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
marinau
Mesaje: 86
Membru din: Mie Noi 28, 2012 12:28
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: despre carlige................

Mesaj de marinau »

multumesc ptr.explicatii

Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: despre carlige................

Mesaj de Just Fish »

Solar 101 :wink: ft bune . :wink:
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: despre carlige................

Mesaj de tecsi78 »

PB Jungle, Nash Fang Uni...

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: despre carlige................

Mesaj de Levi »

sobi scrie: PS: Ce parere aveti de noul Solar 101? Am vazut ca cei de la Big Fish il anunta pe prima pagina crapmania.
buna ziua.ce marime imi recomandati la carligul nash twister ptr pescuit la crap pe dunare? am vazut ca e foarte laudat modelul[/quote]

Salut. Pentru Dunare uita de Nash Twister. Am avut ocazia sa-l folosesc un an intreg, intra-adevar e bun dar nu si rezistent. Se indoaie cam usor. Pentru Dunare eu as folosi carligele de la Gamakatsu. In apele noastre nu avem nevoie de carlige cosmeticate cu teflon, pentru ca apele unde pescuim de obicei nu sunt atat de transparente incat carligul sa straluceasca si sa-l sperie pestele.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”