despre carlige................

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

despre carlige................

Mesaj de mihasca_doru »

am tot cautat articole despre craligele de crap si nu prea am gasit ceva concret!vreau parerile voastre referitor la folosirea carligelor CORECT!!! ceva de genu:
1-wide gape(firme si modele preferate)-in ce conditii le folositi cu ce momeli si bine inteles ce montura.
2-long shank ....................................................
3-curv shank..............................................
4-long curv shank...........................................
5-coddy.......................................
6-carligele gen wide gape cioc de papagal si dezaxate( :lol: :lol: :lol: nu stiu exact cum se numesc) ceva de genul lui gardner talon tipe daca stiti modelul..... :D :D
hai puneti-va capul la contributie ca este un subiect misto si multa lume este la inceput si folosesc carligele total gresit!!!astept multe-multe pareri :D :D :D !!!!!!!
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: despre carlige................

Mesaj de silviu_ms »

in revista avp in nr din iunie parca 2011 este un articol foarte complet despre carlige semnat de vlad pavlovici
spor

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: despre carlige................

Mesaj de popescugeorge »

Cred ca toate carligele sunt bune daca le folosesti in montura corecta. Cel mai important la un carlig e sa fie ascutit sa se prinda repede de buza pestelui. Eu prefer Nash Twister, Solar Long Shank, Gardner Mugga si Prologic C2.

PS: Ce parere aveti de noul Solar 101? Am vazut ca cei de la Big Fish il anunta pe prima pagina crapmania.

Avatar utilizator
sobi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Aug 09, 2012 11:09
Puncte: 0
Localitate: TARGU MURES
Contact:

Re: despre carlige................

Mesaj de sobi »

popescugeorge scrie:Cred ca toate carligele sunt bune daca le folosesti in montura corecta. Cel mai important la un carlig e sa fie ascutit sa se prinda repede de buza pestelui. Eu prefer Nash Twister, Solar Long Shank, Gardner Mugga si Prologic C2.

PS: Ce parere aveti de noul Solar 101? Am vazut ca cei de la Big Fish il anunta pe prima pagina crapmania.
buna ziua.ce marime imi recomandati la carligul nash twister ptr pescuit la crap pe dunare? am vazut ca e foarte laudat modelul

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: despre carlige................

Mesaj de silviu_ms »

carligele de la nash sunt un pic mai mari decat restul cred ca u nr 6 corespunde cu nr 4 de la fox sau korda, modelul twister il folosesc si eu de un sezon si sunt fosrte multumit, pt dunare as alege nr 6
poti arunca un ochi si la solar sau gamakatsu la fel de rezistente si bune
spor

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: despre carlige................

Mesaj de popescugeorge »

buna ziua.ce marime imi recomandati la carligul nash twister ptr pescuit la crap pe dunare? am vazut ca e foarte laudat modelul[/quote]

Salut,

Nu pescuiesc pe Dunare, dar cel mai frecvent pe balta folosesc 4 si 5

Avatar utilizator
sobi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Aug 09, 2012 11:09
Puncte: 0
Localitate: TARGU MURES
Contact:

Re: despre carlige................

Mesaj de sobi »

silviu_ms scrie:carligele de la nash sunt un pic mai mari decat restul cred ca u nr 6 corespunde cu nr 4 de la fox sau korda, modelul twister il folosesc si eu de un sezon si sunt fosrte multumit, pt dunare as alege nr 6
poti arunca un ochi si la solar sau gamakatsu la fel de rezistente si bune
spor
multumesc frumos

Avatar utilizator
sobi
Mesaje: 24
Membru din: Joi Aug 09, 2012 11:09
Puncte: 0
Localitate: TARGU MURES
Contact:

Re: despre carlige................

Mesaj de sobi »

popescugeorge scrie:buna ziua.ce marime imi recomandati la carligul nash twister ptr pescuit la crap pe dunare? am vazut ca e foarte laudat modelul
Salut,

Nu pescuiesc pe Dunare, dar cel mai frecvent pe balta folosesc 4 si 5[/quote]
multumesc

suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

Re: despre carlige................

Mesaj de suspectu »

parerea mea e ca nu este neaparata marimea carligului, personal folosesc carlige Carp Expert curve shank, asemanatoare cu mugga, genul cu tija luna si indoita , numarul 8 si am prins luna asta crap de 7 kg , intepat mai mult decat perfect fara sansa de scapare , acum fiecare cu parerea lui, sper ca nu am suparat pe nimeni

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: despre carlige................

Mesaj de gor965 »

suspectu scrie:parerea mea e ca nu este neaparata marimea carligului, personal folosesc carlige Carp Expert curve shank, asemanatoare cu mugga, genul cu tija luna si indoita , numarul 8 si am prins luna asta crap de 7 kg , intepat mai mult decat perfect fara sansa de scapare , acum fiecare cu parerea lui, sper ca nu am suparat pe nimeni
Unde ai prins crapul ala de 7 kg ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”