Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Cui este adresata intrebarea?
Ce legatura are Istrate cu discutia?
catch&release

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

martinik scrie:Nu luati ca afront intrebarea mea, dar credeti ca daca in locul lui Istrate era altcineva, mai experimentat (inclusiv in lanseu), pe acel stand, mai faceati aceeasi treaba ??????????
Ps. Asta vis a vis de ultimul dvs post.
--------------e vorba Hermes Peris Challenge unde a fost intre noi ... :wink:

In stilul cum pescuiam nu cred ca mai conta cine era intre noi ....Toti pestii nostrii fugeau spre ei (stanga) si scoteam pestii la ei in stand si toti pestii de la echipa noastra din stanga lor fugeau spre dreapta si scotea pestele in standul lor . :shock: Noi cand intram in zona/standul lor in drill , `maturam tot standul lor cu firele noastre si speriam tot pestele din fata lor ... Practic noi jucam `pimpong cu echipa din stanga lor si alergam pestii de la unii la altii fara sa mai stea pe zona lor . E si logic ca daca vine in standul tau cu pestele , firul `matura tot standul si impinge pestele ....Au cazut la mijloc si nu prea aveau ce sa mai faca ..... Nu pot zice 100% ca prindeam la fel ambele echipe pt ca pestele venea din stanga dar cu hartuitul asta de peste intre noi ne-am creat un avantaj :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

Parerea mea, daca aveau aruncator bun, care sa urce in stg acolo (stiti dvs unde :)), si stia sa gestioneze si sa profite de faptul ca atat dvs, cat si d-ul Draguloiu sunteti mari consumatori de nada, nu avea cum sa piarda acel concurs.
In viziunea mea, echipa green de pe std 6 a procedat exact cum explicati dvs mai sus vis a vis de furatul pestelui din standul vecin.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

:))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

Cer scuze, am ramas dator si ocolit postul. Atata timp cat ei nu au putut urca acolo unde statea pestele, este normal ca pestele prins cu ultima din stg dvs sa plece spre ei, pt ca acolo se simtea in siguranta, acelasi lucru se intampla si cu echipa de pe std 6, numai ca ei adunau cu lanseta din dreapta....aici vine intrebarea mea, daca ei isi adunau pestele din fata lor, de sus, statea altfel treaba????????
. In prima zi parca, ei au plecat bine, numai ca pescuiau la 150 mt, ca nu puteau mai sus si culegeau de acolo......pe urma, atat std 8, cat si 6 au observat asta si faptul ca pestele s-a retras in 7 sus. S-a facut un triunghi cu varful in jos la 145-150 mt........de aici e logic ca tot ce intepati voi, era ce avea curajul sa iasa pe margine langa mal...... voi intepand la 170 mt sa speriati tot ce e la 145-150 in stg de 8 si dreapta de 6.
Nu am fost pe balta si nu am nici o legatura cu nici unul, va respect pe toti, dar analizand clasamentul cap-coada si cunoscand locul sunt foarte curios daca am dreptate si daca asa s-a intamplat ???.....daca da, atunci au pierdut pe mana lor si tot respectul pt standurile 6 si 8 ca au stiut sa-si valorifice sansele.

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

martinik scrie:voi intepand la 170 mt sa speriati tot ce e la 145-150 in stg de 8 si dreapta de 6.
Nu am fost pe balta si nu am nici o legatura cu nici unul, va respect pe toti, dar analizand clasamentul cap-coada si cunoscand locul...
Cum pescuia Iulica la 170m, sau cu ce fire si montura mai exact?
Tinand cont ca la castingul organizat de ei la Mogosoaia, am auzit ca dadea la 160m, fara montura...
Spui ca tu cunosti locul,stii tu ca sunt 170m pana acolo?
Din masuratoarea facuta de administratie acolo sunt doar 168m, deci.....?
Sunt si eu curios si sper sa nu ma injure nimeni, doar am pus niste intrebari si sper sa mi se raspunda pe un ton prietenesc...
C.S SENZOR TEAM

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

Boss, chiar tb sa fii tu da-ndoaselea tot timpul ??????
O echipa e formata din mai multi membri, nu doar din unu.
Chiar cunosc locul pt ca am pescuit std 7.
Lasa-l te rog pe Iulian sa raspunda, pt ca vreau sa invat si eu de la el...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

@ martinik

pai ...... daca vorbesc prea mult de acel concurs , nu mai are haz cand o sa povestesc tot concursul de la cap la final :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

martinik scrie:Boss, chiar tb sa fii tu da-ndoaselea tot timpul ??????
Adica?
martinik scrie:Chiar cunosc locul pt ca am pescuit std 7.
Pai d'asta am si pus intrebarile de mai sus, ca ai spus ca stii locul si sunt curios...
Nu am dat cu parul, doar am intrebat...Astept cu nerabdare raspunsurile :)
C.S SENZOR TEAM

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

petre iulian scrie:@ martinik

pai ...... daca vorbesc prea mult de acel concurs , nu mai are haz cand o sa povestesc tot concursul de la cap la final :D

Saru'mana si respect !!!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”