Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Vladut Mateianu scrie: Si cand imi aduc aminte de el si de Georgica cand debutau la un concurs organizat de mine acum multi ani.....

Mai iti aduci aminte Iulica ? Ia baga povestea ! :wink:
----------

pai sunt mai multe ..... :D

Acum fix 10 ani, eram eu cu George o echipa in formare de pescari . Pe vremea aia nu concepeam sa pescuiesc la boiliesc :lol: si eram revoltat de aceste `chestii rotunde care costa asa mult .... Chiar daca nu concepeam sa pescuiesc cu asa ceva, eram totusi fascinat de acest domeniu nou pt. noi si mergeam pe Tacabesti unde se tineau concursuri sa vedem echipele participante . Eram ca niste copii care se bucurau cand ne baga cineva in seama din concurenti . Stateam ore in sir in spatele concurentilor si incercam sa furam si noi din tainele pescuitului modern .... Plecam seara acasa cu 5-6 boiliesuri primite si le studiam si miroseam zile intregi . :D Pe vremea aia echipele Senzor faceau legea pe balti asa ca eram atent la aceste echipe cum pescuiesc in concursuri .Nu era saptamana sa nu merg in magazinul Senzor sa vad ce-a mai aparut nou pe piata .

Eu cu George mergeam pe vremea aia la pescuit pe Moara Vlasiei unde ne `antrenam ca echipa . Domnul Petcu pe vremea aia nu concepea ca cineva pe balta lui sa pescuiasca in echipa de doi si avea un regulament foarte ciudat ca , cu un bon de pescuit puteai prinde/retine o anumita cantitate dar cand faceai baremul impus trebuia sa pleci acasa :lol: . Adica plateai un bon si daca in 10 minute prindeai cantitatea ,plecai acasa :lol: . Am avut cu Victoras nistre contre pe acest subiect pe un forum de pescuit unde explicam ca noi vrem sa pescuim dar sa dam drumul la peste si sa stam toata ziua .... :oops: Pana la urma a fost de acord sa vin cu George la pescuit in echipa de doi si sa pescuim toata ziua la jumatate de pret din taxa dar sa eliberam pestele in balta .Era ciudat cand ne vedeau pescarii pe vremea aia ca prindem peste si-l aruncam in apa ...auzeam numai comentarii pe balta ca " ce fraieri "Si uite asa mergeam in fiecare saptamana la pescuit pe Moara si legam echipa nou formata :wink: . Deja eram avansati la capitolul echipament si aveam (avea George ) lansete shimano best-master de 3,60 , mulinete Banax -Helicon 5600 koreene ,senzori nu mai stiu decare ,swingere Nash pe lant de bicicleta ,etc ,etc multe chestii care costau pe vremea aia o adevarata avere .Pe vremea aia erau la "moda" pe balti telescopicele si celebrele `demoane de 3 metrii . Mergeam pe Moara si faceam recital de pescuit ....Deja noi nadeam cu Racheta ,nadeam cu bulgari de nada, foloseam markerul si aveam un succes nebun cum pescuiam noi atunci, de se stragea lumea ca la urs sa vada ce mult prindeam noi .. Si uite asa pescuiam in echipa in fiecare saptamana dar aveam un loc al nostru favorit si veneam cu noapte-an cap sa ocupam acel loc .Tot ce faceam la pescuit povesteam pe un site de pescuit si deja incepuse sa auda lumea de noi ....

Si uite asa eram intr-o zi la magazinul Senzor si Vladut ne-a recunoscut drept "aia" care prind mult peste pe Moara si am inceput sa discutam de aceasta balta care nu prea se stia de ea pe vremea aia . Din vorba-n vorba ne-am imprietenit si am povestit cat de mult peste se prinde pe aceasta balta si atunci a venit pe balta sa discute cu Victoras sa puna la cale un concurs pe aceasta balta ... Si uite asa a aparut primul concurs de la Moara Vlasiei numit Cupa Primaverii :wink:
Binenteles ca ne-am inscris si noi la acel concurs si la extragere parca vad ca a extras George exact standul pe care-l pescuiam noi si-l stiam centimetru cu centimetru :D Parca-mi aduc aminte ca la extragere l-am luat in brate de fericire si am zis ca suntem castigatori :lol: :lol: . Ajungem pe stand ,punem markerul pe la 80 metrii , facem bulgari de nada si dam ,si dam si dam exact cum eram noi obisnuiti la partidele de `placere ... :D . Si cum nu prindem facem alta nada si dam si dam si tot dam si tot degeaba :lol: Schimbam iar nada dupa cateva ore vazand ca nu prindem si iar dam bulgari si rachete . Si uite asa am nadit cu de toate :lol: si-am facut un `terci tot standul nostru . Nu raspundeau la apel pestii cum stiam noi ca trebuie si schimban nada des pana am aruncat in apa toate tipurile pe care le aveam la noi (porumb uscat ,grau ,porumb fier in aroma de miere ,porumb fier cu aroma de capsuna ,mamaliga ,fel de fel de bulgari facuti din diferite mixuri etc ) :wink: In dreapta nostra era un "mos" :lol: si a venit Vldut la noi sa ne zica la inceputul concursului ca avem viata grea ca langa noi este un pescar bun numit Tata Nitu . Parca vad cum ziceam ei cine-i tataie asta ca nu-l cunosc si arat eu lui cum se prinde pe balta nostra de suflet :lol: Binenteles ca Tata Nitu cu experienta lui ne-a dat clasa si la final am terminat in clasament foarte `sifonati :shock: :shock: Dezamagire totala si saptamani de analiza au urmat sa ne dam seama unde am gresit . Binenteles ca la finalul competitie am zis ca locul a fost prost ca nu a venit pestele pe zona si cautam fel de fel de scuze fara sa pun in discutie ca noi eram incepatori si gresisem. Cu timpul am realizat unde am gresit si acum pur si simplu este de ras ce-am facut noi atunci la acel concurs ....

Cum deja eram prieteni cu Vladut , ne-a facut o invitatie la un concurs ....Nu aveam bani sa participam la concursuri asa ca mai mult mergeam in vizite pe balti si asa lui Vladut cred ca i s-a facut mila de noi si ne-a invitat la un concurs ...Cand zic invitat , defapt Vladut ne-a platit taxa de participare si ne-a dat tot ce am cerut noi ca nada gratis . Costa o avere pt. noi 1 kg de bile dar ne-a dat atatea bile de nu stiam cum putem sa consumam atat ...Eram obisnuit cu o juma de kil de bile sa pescuim 2 zile ..acum aveam in jur de 7-8 kg si mi se parea o cantitate imensa :lol: Si uite asa Vladut a avut ochiul format si-a mizat pe noi si culmea ca am castigat acel concurs pe Peris -Albastroiu pe sectorul nostru .
La final am zis sa impartim banii in 3 adica eu -George si Vladut dar Vladut nici nu a vrut sa auda si-a zis : Baieti voi ati muncit si sunt banii vostrii ....nici nu se pune-n discutie . Nu vrut sa ia nici macar banii pe nada care ne-o daduse....pe vremea aia nu prea exista conceptul de sponsorizare . Si uite asa am inceput sa megem la competitii din ce in ce mai des si sa folosim boiliesuri .Cumparat mix de la Solar si SBS si ne faceam singuri boiliesurile pt. concursuri ..... binenteles ca Vladut ne-a ajut mult si ne-a invatat `taina boiliesurilor si cum se fabrica si a fost un impuls dat cand trebuia :wink:
Multumesc inca odata lui Vladut pt ce a facut el pentru noi .Pe vremea aia lumea era foarte secretoasa si nu-ti zicea nimeni nici o informatie asa ca am patimit mult si a trebuit sa merg in zeci de concursuri si sa invat pe propria piele tainele pescuitului cu tehnici si nade moderne .....Am pierdut mult timp si bani foarte multi ...asa ca noi la randul nostru am infintat un club sa ajutam pe altii si sa nu pateasca ca noi de ne-am luat `bataie si `boturi la concursuri de nu mai stiam de noi .. doat pe simplu fapt ca nu exista cooperare intre generatiile de pescari ....
Cum am mai zis ....mai sus la o postare "Faceti pasul catre cluburi

o zi buna ...trebuie sa plec asa ca ne `vedem diseara la o sueta :wink:

p.s nu am timp de corectari ,adaugari de litere ,cratime ,virgule etc ...sper sa intelegeti ce scriu
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Andrei91 »

Frumoasa povestea si nu in ultimul rand gestul lui Vladut ,respectele mele domnilor !
Ultima oară modificat Joi Ian 21, 2016 10:35 de către Andrei91, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de andrei vladeanu »

petre iulian scrie:
Vladut Mateianu scrie: Si cand imi aduc aminte de el si de Georgica cand debutau la un concurs organizat de mine acum multi ani.....

Mai iti aduci aminte Iulica ? Ia baga povestea ! :wink:
----------

pai sunt mai multe ..... :D

Acum fix 10 ani, eram eu cu George o echipa in formare de pescari . Pe vremea aia nu concepeam sa pescuiesc la boiliesc :lol: si eram revoltat de aceste `chestii rotunde care costa asa mult .... Chiar daca nu concepeam sa pescuiesc cu asa ceva, eram totusi fascinat de acest domeniu nou pt. noi si mergeam pe Tacabesti unde se tineau concursuri sa vedem echipele participante . Eram ca niste copii care se bucurau cand ne baga cineva in seama din concurenti . Stateam ore in sir in spatele concurentilor si incercam sa furam si noi din tainele pescuitului modern .... Plecam seara acasa cu 5-6 boiliesuri primite si le studiam si miroseam zile intregi . :D Pe vremea aia echipele Senzor faceau legea pe balti asa ca eram atent la aceste echipe cum pescuiesc in concursuri .Nu era saptamana sa nu merg in magazinul Senzor sa vad ce-a mai aparut nou pe piata .

Eu cu George mergeam pe vremea aia la pescuit pe Moara Vlasiei unde ne `antrenam ca echipa . Domnul Petcu pe vremea aia nu concepea ca cineva pe balta lui sa pescuiasca in echipa de doi si avea un regulament foarte ciudat ca , cu un bon de pescuit puteai prinde/retine o anumita cantitate dar cand faceai baremul impus trebuia sa pleci acasa :lol: . Adica plateai un bon si daca in 10 minute prindeai cantitatea ,plecai acasa :lol: . Am avut cu Victoras nistre contre pe acest subiect pe un forum de pescuit unde explicam ca noi vrem sa pescuim dar sa dam drumul la peste si sa stam toata ziua .... :oops: Pana la urma a fost de acord sa vin cu George la pescuit in echipa de doi si sa pescuim toata ziua la jumatate de pret din taxa dar sa eliberam pestele in balta .Era ciudat cand ne vedeau pescarii pe vremea aia ca prindem peste si-l aruncam in apa ...auzeam numai comentarii pe balta ca " ce fraieri "Si uite asa mergeam in fiecare saptamana la pescuit pe Moara si legam echipa nou formata :wink: . Deja eram avansati la capitolul echipament si aveam (avea George ) lansete shimano best-master de 3,60 , mulinete Banax -Helicon 5600 koreene ,senzori nu mai stiu decare ,swingere Nash pe lant de bicicleta ,etc ,etc multe chestii care costau pe vremea aia o adevarata avere .Pe vremea aia erau la "moda" pe balti telescopicele si celebrele `demoane de 3 metrii . Mergeam pe Moara si faceam recital de pescuit ....Deja noi nadeam cu Racheta ,nadeam cu bulgari de nada, foloseam markerul si aveam un succes nebun cum pescuiam noi atunci, de se stragea lumea ca la urs sa vada ce mult prindeam noi .. Si uite asa pescuiam in echipa in fiecare saptamana dar aveam un loc al nostru favorit si veneam cu noapte-an cap sa ocupam acel loc .Tot ce faceam la pescuit povesteam pe un site de pescuit si deja incepuse sa auda lumea de noi ....

Si uite asa eram intr-o zi la magazinul Senzor si Vladut ne-a recunoscut drept "aia" care prind mult peste pe Moara si am inceput sa discutam de aceasta balta care nu prea se stia de ea pe vremea aia . Din vorba-n vorba ne-am imprietenit si am povestit cat de mult peste se prinde pe aceasta balta si atunci a venit pe balta sa discute cu Victoras sa puna la cale un concurs pe aceasta balta ... Si uite asa a aparut primul concurs de la Moara Vlasiei numit Cupa Primaverii :wink:
Binenteles ca ne-am inscris si noi la acel concurs si la extragere parca vad ca a extras George exact standul pe care-l pescuiam noi si-l stiam centimetru cu centimetru :D Parca-mi aduc aminte ca la extragere l-am luat in brate de fericire si am zis ca suntem castigatori :lol: :lol: . Ajungem pe stand ,punem markerul pe la 80 metrii , facem bulgari de nada si dam ,si dam si dam exact cum eram noi obisnuiti la partidele de `placere ... :D . Si cum nu prindem facem alta nada si dam si dam si tot dam si tot degeaba :lol: Schimbam iar nada dupa cateva ore vazand ca nu prindem si iar dam bulgari si rachete . Si uite asa am nadit cu de toate :lol: si-am facut un `terci tot standul nostru . Nu raspundeau la apel pestii cum stiam noi ca trebuie si schimban nada des pana am aruncat in apa toate tipurile pe care le aveam la noi (porumb uscat ,grau ,porumb fier in aroma de miere ,porumb fier cu aroma de capsuna ,mamaliga ,fel de fel de bulgari facuti din diferite mixuri etc ) :wink: In dreapta nostra era un "mos" :lol: si a venit Vldut la noi sa ne zica la inceputul concursului ca avem viata grea ca langa noi este un pescar bun numit Tata Nitu . Parca vad cum ziceam ei cine-i tataie asta ca nu-l cunosc si arat eu lui cum se prinde pe balta nostra de suflet :lol: Binenteles ca Tata Nitu cu experienta lui ne-a dat clasa si la final am terminat in clasament foarte `sifonati :shock: :shock: Dezamagire totala si saptamani de analiza au urmat sa ne dam seama unde am gresit . Binenteles ca la finalul competitie am zis ca locul a fost prost ca nu a venit pestele pe zona si cautam fel de fel de scuze fara sa pun in discutie ca noi eram incepatori si gresisem. Cu timpul am realizat unde am gresit si acum pur si simplu este de ras ce-am facut noi atunci la acel concurs ....

Cum deja eram prieteni cu Vladut , ne-a facut o invitatie la un concurs ....Nu aveam bani sa participam la concursuri asa ca mai mult mergeam in vizite pe balti si asa lui Vladut cred ca i s-a facut mila de noi si ne-a invitat la un concurs ...Cand zic invitat , defapt Vladut ne-a platit taxa de participare si ne-a dat tot ce am cerut noi ca nada gratis . Costa o avere pt. noi 1 kg de bile dar ne-a dat atatea bile de nu stiam cum putem sa consumam atat ...Eram obisnuit cu o juma de kil de bile sa pescuim 2 zile ..acum aveam in jur de 7-8 kg si mi se parea o cantitate imensa :lol: Si uite asa Vladut a avut ochiul format si-a mizat pe noi si culmea ca am castigat acel concurs pe Peris -Albastroiu pe sectorul nostru .
La final am zis sa impartim banii in 3 adica eu -George si Vladut dar Vladut nici nu a vrut sa auda si-a zis : Baieti voi ati muncit si sunt banii vostrii ....nici nu se pune-n discutie . Nu vrut sa ia nici macar banii pe nada care ne-o daduse....pe vremea aia nu prea exista conceptul de sponsorizare . Si uite asa am inceput sa megem la competitii din ce in ce mai des si sa folosim boiliesuri .Cumparat mix de la Solar si SBS si ne faceam singuri boiliesurile pt. concursuri ..... binenteles ca Vladut ne-a ajut mult si ne-a invatat `taina boiliesurilor si cum se fabrica si a fost un impuls dat cand trebuia :wink:
Multumesc inca odata lui Vladut pt ce a facut el pentru noi .Pe vremea aia lumea era foarte secretoasa si nu-ti zicea nimeni nici o informatie asa ca am patimit mult si a trebuit sa merg in zeci de concursuri si sa invat pe propria piele tainele pescuitului cu tehnici si nade moderne .....Am pierdut mult timp si bani foarte multi ...asa ca noi la randul nostru am infintat un club sa ajutam pe altii si sa nu pateasca ca noi de ne-am luat `bataie si `boturi la concursuri de nu mai stiam de noi .. doat pe simplu fapt ca nu exista cooperare intre generatiile de pescari ....
Cum am mai zis ....mai sus la o postare "Faceti pasul catre cluburi

o zi buna ...trebuie sa plec asa ca ne `vedem diseara la o sueta :wink:

p.s nu am timp de corectari ,adaugari de litere ,cratime ,virgule etc ...sper sa intelegeti ce scriu
sincere felicitari, Iulica!
The One Team

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gor965 »

petre iulian scrie:....Tot ce faceam la pescuit povesteam pe un site de pescuit si deja incepuse sa auda lumea de noi ....
Felicitari Iulica ptr. povestire! Imi amintesc ca pe Pescuitul.ro citeam ce postati voi. Erati un fel de guru ai pescuitului la crap printre toti utilizatorii de acolo ...voi si cu Marin Laurentiu ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Lucian SV »

petre iulian scrie:
Acum fix 10 ani, eram eu cu George o echipa in formare de pescari .
Concursul cu pricina http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... tml#p21741.

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de romanraul »

Felicitari Dl Iulian Petre si multe aprecieri lui Vladut !!!
Astfel de postari pot fi un exemplu si nu strica sa apara mai multe !!!! Bravo !!!
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de viorel doloc »

Felicitari Iulica si ...RESPECT!!!
Carp Passion

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de cornelserbu »

bravo, iulica...imi aduc aminte cand veneai cu george pe tancabesti si stateati cu orele la noi in stand (eram cu tica)...se vedea de la o posta ca erati pusi pe invatat si uite ca v-a ajutat !
felicitari pentru tot ce ati realizat in pescuitul crapului !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

roni
Mesaje: 137
Membru din: Vin Noi 27, 2009 18:20
Puncte: 0
Localitate: Eforie Sud

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de roni »

Felicitări Iulian ! Ești un adevărat exemplu !
Cojocaru Radu
Club Tomis Carp

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Strategii ....reguli

Eu am niste reguli in pescuit ,pe care le-am `creat in timp din experienta acumulata .
O regula este sa incerc sa pescuit cat mai grupat si sa `cartografiez bine zona pe care-o pescuiesc .
In orice concurs incep la fel si anume ca primele lansari le fac la distante diferite si o ora nu mai fac nimic .... nu nadesc ,nu schimb lansete ...nimic practic sa deranjez "vanatul " din fata mea . Dupa catva ore de pescuit dupa ce-mi fac o ideea unde anume trebuie sa pescuiesc incep sa si nadesc . Nu pescuiesc niciodata la o distantamai mare de 10-15 metrii fata de unde pot lansa nada din cobra . Aici fac multi greseli si pe parcurs se `pierd pe drum . Toti se chinuie sa invete sa lanseze cat mai departe dar secretul este sa inveti sa nadesti din cobra cat mai departe . Degeaba arunci 200 metrii cu lanseta daca arunci cu cobra 70 metrii . Sunt situatii cand conteaza distanta mare de lansare dar dupa mine este un procent sub 20% . Cine pescuieste la distante mari la care nu poate sa ajunga si cu nada , eu consider ca pescuieste la `ciupeala si este 80% pierzator . `Ciupeste un peste doi ,trei dar cand incep sa functioneze paturile de nada pierd micul avantaj creea la inceput imediat ....

Eu daca pot lansa maxim 160 metrii (exemplu) o sa pescuiesc la 150 metrii pentru ca-mi i-au o marja de 10 metrii care-o voi pierde odata cu oboseala acumulata dar cu conditia sa pot nadi din cobra la minim 130 metrii .Pescuiesc la distanta asta maxima numai in cazuri de forta majora ca numai acolo are "bucataria" pestele . Trebuie sa-ti calculezi bine distanta de la inceput pt. ca este un factor foarte important in desfasurarea concursului . La primele `trasaturi am grija ca inainte sa intep sa pun firul pe clips ca sa stiu distanta la care a fost lansata montura si lansez in `semn in aceeas zona . Eu vorbesc acum mai ales in situatii in care nu poti ajunge in malul alaturat . Dupa ceva ore de pescuit in care-mi fac ideea unde trebuie sa pescuiesc incep sa nadesc . Raman uimit cum multi dupa prima lansare in apa incep sa nadeasca haotic fara sa-si dea seama unde anume trebuie sa pescuiasca ..... :wink: . Altii incep concursuri cu lansari succesive si tot scot monturile din apa pana li se pare ca au cazut corect ....Nu se gandesc ca daca tot `plimba plumbul in apa si tot `grebleaza fundul lacului o sa sperie tot "vanatul" din fata si pestii o sa se refugieze unde este liiste ....adica la mine :D . Se fac multe greseli la inceput si acumulate pe parcursul unei competitii aceste scapari fac diferenta de multe ori .Nadesc si eu de multe ori repede si nu mai pierd timpul in cazul in care stiu bine acel stand pentru ca am mai pescuit pe el .Baltile au chichitele lor si trebuie sa-ti alegi bine si perioada din zi/noapte in care sa nadesti masiv ....Cad sti ca pestele nu prea coopereaza este bine sa nadesti atunci masiv fara sa-ti fie frica ca pierzi peste pentru ca-l sperii .Eu sunt un mare consumator de boiliesuri si cand zic nadire masiva ma refer la 10 kg de boiliesuri aruncate `deodata . Cand sti ca urmeaza o perioda `orara in care pestele se hraneste intensiv , nadesti doar de intretinere fara sa faci mult zgomot sa sperii "vanatul" din fata ta .Aceste perioade se invata daca pescuiesti fregvent in competitii pe acea balta . De "placere" nu prea merge pt. ca pestele are alt comportament cand este supus unei presiuni competitionale (eu asta cred personal ).

Bun ...nadim la punct fix si pescuim la punct fix . Eu de obicei aleg sa nadesc fix pe mijlocul standului pentru a-mi apara patul de nada cu lansetele . Chiar daca stie lumea ca-s lup batran am avut surprize ca eu sa nadesc masiv si vecinii sa incerce sa ma `incalece ...adica sa beneficieze de patul meu de nada . Ca sa le tai `craca din prima eu pescuiesc (mai ales noaptea ) cu lansetele din exterior fix pe marginea standului meu si incerc sa `fur din standurile vecinilor (stanga-dreapta ) .Zona fierbinte creata prin nadire o fac pe mijloc si `apar aceasta zona cu lansetele in actiune . Nu trebuie lasata nici o portita libera la vecini ca sa beneficieze de nada vostra care a costat o gramada de bani . Fiti `rai si nu lasati de la voi nimic ... Nu exista !!"am scapat vecine mai spre tine " ... Cum da la tine-n stand te uiti `urat la el si singur scoate lanseta . Eu stau mai mult afara din cort si observ toate miscarile vecinilor si prin asta stiu singuri vecinii ca "asta-i chitit "si este atent . Cand se pregatesc sa lanseze ma uit insistent la ei sa le trasmit "psihic " -vezi ca sunt cu ochii pe tine :D Daca studiezi bine vecinii ,incepi sa le vezi punctele lor slabe si pe viitor "lovesti" direct la tinta . Nu stati in cort si lasati standul nesupravegheat ....trebuie sa aveti contact vizual cu zona unde pescuiti dar si cu zonele vecinilor permanent ... :D

Scuzee dar tocmai am primit un telefon si trebuiesa plec la atelier . Revin la acest subiect foarte larg cand revin acasa

ps. Sunt multe chestii care eu cred in ele dar poate nu sunt adevarate si poate unii ma contrazic .... eu povestesc mai mult din experienta mea dar in acelas timp dau si sfaturi si poate unele nu sunt reale ....Mai am multe de invatat si eu si sunt multi pescari car au o experienta mult ma mare decat mine :wink:

o zi buna ...revin diseara daca am timp
Ultima oară modificat Vin Ian 22, 2016 11:51 de către petre iulian, modificat de 3 ori în total.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”