Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

ma citez "p.s nu am timp de corectari ,adaugari de litere ,cratime ,virgule etc ...sper sa intelegeti ce scriu
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Florin Pata »

Felicitari pentru initiativa ! Si mai ales in contextul in care toti sunt maxim de secretosi pana la faze in care unii pe fata iti spun "ca dau la boiliesul x" si ii vezi ca scot pestele la "porumb flotant" :lol: !
Tare si foarte reala faza(normala de altfel) cu pescuitul pe patul de nada !
Din cauza faptului ca lansarile cat mai lungi au devenit o adevarata isterie , pe principiul "cu cat arunci mai tare cu atat mai multi pesti prinsi" foarte multi lanseaza montura mult mai departe decat pot sa trimita nada :lol: ! Si apoi se mira ca nu prind !
De foarte multe ori am avut pe balta discutii cu astfel de incapatanati si le-am aratat ca poti prinde peste mai mult la 40 de metri pe patul de nada decat la 150 de metri de mal dar cu patul de nada pe la 80 m de mal :wink: !
Pe "incapatanatii lanseurilor" ii recunosti foarte bine in magazin , iau o lanseta si o tot "falfaie" p'acolo :lol: !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gabi1 »

Pe "incapatanatii lanseurilor" ii recunosti foarte bine in magazin , iau o lanseta si o tot "falfaie" p'acolo :lol: !
Ajuta la arderea caloriilor gratis... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Andrei91 »

folosesti semn pe fir iulian ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gabi1 »

Andrei91 scrie:folosesti semn pe fir iulian ?
:idea:
La primele `trasaturi am grija ca inainte sa intep sa pun firul pe clips ca sa stiu distanta la care a fost lansata montura si lansez in `semn in aceeas zona .
:D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Marian Constantin »

Florin Pata scrie: Din cauza faptului ca lansarile cat mai lungi au devenit o adevarata isterie , pe principiul "cu cat arunci mai tare cu atat mai multi pesti prinsi" foarte multi lanseaza montura mult mai departe decat pot sa trimita nada :lol: ! Si apoi se mira ca nu prind !
Mai exista un alt principiu ..

"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"

"Cristian Mihalcea"
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gabi1 »

Marian Constantin scrie:
Florin Pata scrie: Din cauza faptului ca lansarile cat mai lungi au devenit o adevarata isterie , pe principiul "cu cat arunci mai tare cu atat mai multi pesti prinsi" foarte multi lanseaza montura mult mai departe decat pot sa trimita nada :lol: ! Si apoi se mira ca nu prind !
Mai exista un alt principiu ..

"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"

"Cristian Mihalcea"
"Viitorul si trecutul
Sunt a filei doua fete,
Vede-n capat începutul
Cine stie sa le-nvete;
Tot ce-a fost ori o sa fie
In prezent le-avem pe toate,
Dar de-a lor zadarnicie
Te întreaba si socoate."
(decembrie 1883) :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Dan Draguloiu »

valeriu manole scrie:
petre iulian scrie::wink: Multumesc ... Sunt om inainte de pescar.... cine nu ma cunoaste de aproape nu-mi stie caracterul ...:wink: Par un "inganfat" si increzut ..dar nu sunt ,..cred eu :lol: . Asta-i felul meu mai distant in timpul concursului dar nu inseamna ca am `arfee ... :wink: . Doar ma concentrez pe acel concurs si nu las la vedere unele slabiciuni :wink: .. Cum am mai zis sunt om ...inainte de pescar si producator de nada ...
Esti asociat la firma lui George sau doar angajat sa ruleze boilesurile ? Fara suparare, eu asa stiam de la voi de la atelier.Frumoase povesti si pline de adevar baga si din alea cu 2 echipe GL una langa alta ca va fi super.
Care este legatura intre ce povesteste Iulian si statul lui in cadrul firmei?
HAI SA FIM ATENTI SE FILMEAZA
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Bogdan B
Mesaje: 114
Membru din: Vin Noi 13, 2015 6:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Bogdan B »

Salut pe toata lumea si indraznesc sa scriu pentru ca am remarcat o idee care ar fi minunat daca ar fi pusa in practica.
Ma refer la deschiderea acestor binecunoscute cluburi catre acei pasionati de acest sport, care poate nu au nici timpul si nici resursele necesare pentru a avea macar acces pe anumite balti/lacuri unde se desfasoara acest gen de concursuri si unde intr-adevar ai avea ce invata.
Pentru mine unul, avand in vedere ca ma apuc serios de pescuit la crap dupa 40 de ani, nu pot sa sper decat ca voi ajunge ca respectabilul "Tata Nitu" si fara sa am sau sa caut sa-mi fac un business in domeniu si nicidecum pentru a cauta satisfactii materiale in aceste concursuri, ci pur si simplu din placerea de a prinde acesti pesti, mie unul imi creeaza o satisfactie imensa...
Legat de povestile competitionale ale D-lui Iulian, sunt binevenite si este adevarat ca pot exista si "secrete" care se pot folosi ca arme in concursuri dar in principal cred ca la concursuri rezultatul tine si de locatie si cunoasterea acesteia, nada, noroc la tragerea la sorti a standului si mai ales de multa munca. Dar toate aceste atuuri le castigi numai experimentand, petrecand ore, zile, luni si ani pescuind si mai ales, avand locuri unde sa pescuiesti, locuri care le numeri pe degete si pe care mai tot timpul este aglomerat.
Astept si sper sa mai apuc sa vad si alte lacuri populate corespunzator, conditii decente, oameni primitori si respectuosi la fel ca si pescari cu bun simt si deschisi la minte...
Inca odata, scuze daca v-am deranjat si multumiri celor care mai impartasesc din experientele lor.
Respect!
B.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de carbocalm »

Marian Constantin scrie:
Florin Pata scrie: Din cauza faptului ca lansarile cat mai lungi au devenit o adevarata isterie , pe principiul "cu cat arunci mai tare cu atat mai multi pesti prinsi" foarte multi lanseaza montura mult mai departe decat pot sa trimita nada :lol: ! Si apoi se mira ca nu prind !
Mai exista un alt principiu ..

"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"

"Cristian Mihalcea"
Si Mark Hutchinson se poate lauda cu aceasta maxima crapista, doar ca a folosit yarzi in loc de metri.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”