doar pop-up /?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Gabriel
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2007 13:49
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel »

Slutare
Ce arome is cele mai bune?Squid & Octopus; Monster Crab; Scopex; Pineapple si Spicy Shrimp & Prawn. Marimi 15-20 mm?

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Dragul meu,
Acorda-ti terog 2 minute ragaz si tine minte pt toata viata ce-ti spun eu acuma...
reteta absoluta, universalvalabila si inbatabilo-mirifica aproape inconprehensibil de eficace NU EXISTA !!!

Ia-o usurel, de la 1+1 daca vrei sa ajungi sa-nveti sa numeri in limbaju;l crapului. SI au am fost ca tine si crede-ma ca nu dormeam noptile de atatea framantari, insa daca te izbesti deodata ca berbecul in gard n-o sa ai timp sa cladesti un progres real si stabil. Pana la arome, marimi si greutati invata sa localizezi crapul. Fara asta n-ai ce face cu toata gramada de informatie pe care o aduni, si din care sunt sigur ca intelegi mult mai putin decat ai tu impresia.
Asa ca.... Piano-piano, signore! :wink:
Legio - Patria Nostra !

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Draga LEGIO baiatul o fi la baza piramidei(in materie de cunostinte la crap)si cred ca stie ce simte.Spune TU cum te simti in varful ei? :roll: :D :D

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Care varf? care piramida? :roll:

Nustiu decat timp pescuiesti insa in ultimii 3-4 ani decand m-a apucat si pe mine mancarimea asta, am trecut prin aceleasi faze si etape. acum cand privesc lucrurile din exterior am avut ocazia sa observ o tendinta clara a noilor pasionati de a cauta piatra filosofala a pescuitului la crap.

Vreau sa prind crap- spunemi- ce merge cel mai beton, ca n-am timp de pierdut cu testele. Vreau sa dau lovitura din prima si pt asta e mai bine sa iau totul de-a gata.

Poate nu e cazul lui Gabriel, insa uita-te putin in jurul tau pe balta sau in magazinele de specialitate si s-ar putea sa imi dai dreptate.
Legio - Patria Nostra !

Gabriel
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2007 13:49
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel »

Salutare.
Legio daca am intrebat de pop-up nu inseamna ca eu cred ca ii momeala super ultra prinzatoare ci pur si simplu am luat-o logic si mi-am calculat sansele punind in balanta argumentele pe care le stiu eu despre situatia mea in materie de pescuit din acest motiv am intrebat de pop-up.
Am luat logic situatia: un borcan de pop-up de firma ii 20-30 ron avind situatia mai sus mentionata(student venit bla bla) azi poate imi iau unu mine altul mai ales ca se preteaza pescuitul meu cel putin cit vad eu din partea mea la un pescuit de noroc (bulan)la intimpinare .Poate un crap mai interesat de"farfuria zburatoare"o ia si ma cistig si eu un dril avind aceste considerente am incercat si eu sa string cit mai multa informatie de la voi cei care ati mai folosit pop-up si stiti care cum merge in ce diametre etc .Normal nu ma astept cum arunc pop-up sa ma trasatur dar eu zic ca am mai multe sanse pe perioade scurte sa folosesc o biluta aromata intens si puternic colorate cu un pescuit la bulan decit cu rady-made care costa mai mult si trebuie sa stai si mai mult pe balta. Asta nu inseamna ca pe toate betele o sa am pop-up pe vre-o 2 asa la mama dracului rewstul o sa fie pe seminte si am sa vad unde ii sansa mai mare .Deci inca o data legio nu ma izbesc cu capul in gard ca berbecu cel putin nu din cauza pescuitul acuma am licenta asta da bataie de cap .Singurul meu refugiu din invataura ii discutiile cu voi si gindul ca scap de toate astea si ma vad pe balta ,nu ma vad cu crapu in brate sau scotin in linie unu dupa altu ci doar relaxat . Si cum se zice trebuie sa ai incredere in momeala pe care o ai,iar incredere vine din informatii oferite de voi desigur cu amabilitatea voastra .
Mersi si astept info despre intrebari !!! :wink:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

cipibm scrie:Draga LEGIO baiatul o fi la baza piramidei(in materie de cunostinte la crap)si cred ca stie ce simte.Spune TU cum te simti in varful ei? :roll: :D :D
Daca vii la Cupa Cupelor te pup pentru comentariul asta ! :lol: :lol: :lol: Baieti spirituali maramuresenii astia - muti dar concreti ! :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Gabriel scrie:Salutare.
Legio daca am intrebat de pop-up nu inseamna ca eu cred ca ii momeala super ultra prinzatoare ci pur si simplu am luat-o logic si mi-am calculat sansele punind in balanta argumentele pe care le stiu eu despre situatia mea in materie de pescuit din acest motiv am intrebat de pop-up.
Am luat logic situatia: un borcan de pop-up de firma ii 20-30 ron avind situatia mai sus mentionata(student venit bla bla) azi poate imi iau unu mine altul mai ales ca se preteaza pescuitul meu cel putin cit vad eu din partea mea la un pescuit de noroc (bulan)la intimpinare .Poate un crap mai interesat de"farfuria zburatoare"o ia si ma cistig si eu un dril avind aceste considerente am incercat si eu sa string cit mai multa informatie de la voi cei care ati mai folosit pop-up si stiti care cum merge in ce diametre etc .Normal nu ma astept cum arunc pop-up sa ma trasatur dar eu zic ca am mai multe sanse pe perioade scurte sa folosesc o biluta aromata intens si puternic colorate cu un pescuit la bulan decit cu rady-made care costa mai mult si trebuie sa stai si mai mult pe balta. Asta nu inseamna ca pe toate betele o sa am pop-up pe vre-o 2 asa la mama dracului rewstul o sa fie pe seminte si am sa vad unde ii sansa mai mare .Deci inca o data legio nu ma izbesc cu capul in gard ca berbecu cel putin nu din cauza pescuitul acuma am licenta asta da bataie de cap .Singurul meu refugiu din invataura ii discutiile cu voi si gindul ca scap de toate astea si ma vad pe balta ,nu ma vad cu crapu in brate sau scotin in linie unu dupa altu ci doar relaxat . Si cum se zice trebuie sa ai incredere in momeala pe care o ai,iar incredere vine din informatii oferite de voi desigur cu amabilitatea voastra .
Mersi si astept info despre intrebari !!! :wink:
Auzi Gabriele vezi ca pe linga pop-urile alea trebuia sa mai dai si vreo 3-4 kg de bile ca sa functioneze corect nada . Baga-le si pe astea in calcul cind socotesti cascavalul .

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Legio 1083,spui ca nu exista formula de bile absolut valabila.Urmareste evolutia in concursuri a lui Vladut Mateianu si a lui Andrei Vladeanu si ai gasit contraexemplul.Ca au cazut pe locuri bune sau proaste ,au prins peste mult.Sa nu-mi spui ca este numai localizare:prostii,baietii au ajuns la o nada foarte buna.Am urmarit si evolutia altor concurenti,dar n-au reusit sa prinda cind au cazut pe locuri mai slabe.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Ori nu ma exprim eu destul de clar ori fiecare vede lucrurile intr-o maniera total diferita.
Idea era ca in ziua de astazi, datorita avantului si amplorii pe care o ia carpfishingul la noi, se dezvolta in paralel un soi de "carp-fashion", de genul celui de care vorbea Andrei intr-un articol de-al lui...
"mosule, vreau sa trag si eu de craplai ca aia de-i tinea Grabmayer in brate ca sa-mi pun poza in cafenea,sa ma vada dusmanii mei, asa ca mi-am luat FMJ-uri cu Power Aero echipate cu Pro Gold si alte chestii shustoase, ca prefer sa dau un ban decat sa pierd timpul cu alte inutilitati ca antrenamentul, studiul si alte cele... Nu vreau nimic- iau totul de-a gata! "
Personajele de mai sus pot fi intalnite la unele dintre cele mai cosmopolite concursuri de crap insa in majoritateqa cazurilor nu raman decat la stadiul de "frizeri" , vecini de stand extrem de comoz care de multe ori iti fac jocurile fara sa-si dea seama. In paralel, in lumea reala exista un alt gen de pescar, lafel de disperat insa intr-o directie diametral opusa. Se arunca din prima la cele mai complicate chestii posibile in speranta ca alea-s miezul defapt si fara ele nu se poate. E casicum atunci cand te doare capul iei 2 linguri de Amfetamine. EU insumi am fost in situatia asta si am realizat destul de tarziu ca n-ai cum sa rezolvi lejer ecuatii de gradul 3 pana nu inveti sa trasezi bastonase. Marele avantaj dintre cele 2 tipologii este ca prima isi gaseste usor alta directie in care sa cumpere performanta fara a o fi avut vreodata inschimb cel de-al doilea , daca nu isi pierde busola poate avea sansa de a ajunge la o intelegere completa a fenomenului, din care cred ca poate aparea un bun pescar.

SI "DA" parerea mea este ca nu exista nada absoluta asa cum nu exista montura absoluta sau laseta pt lanseul absolut. Totul este variabil, cateodata enervant si debusolant de variabil in pescuit si mi se pare mai degraba o problema de genul " lucrul potrivit la momentul potrivit". Tocmai asta poate fi exponentul unui pescar valoros : capacitatea de a controla si interpreta variabilitatea acestei multitudini de variabile. Fara ele nu suntem decat niste orbi cu urechile astupate care bantuie in labirint cu montura "absoluta" in mana dreapta si cu un pumn de bile "absolute" in cealalta.
Legio - Patria Nostra !

markel
Mesaje: 54
Membru din: Mie Oct 04, 2006 12:47
Puncte: 0
Localitate: oradea

Mesaj de markel »

Eu, unu nu am avut nici o trasatura la porumb intercaland flotant sau la pop-up sau la snow man ceva nu a functionat,montura,momeala, :?: naiba stie,da! la doua bile "moarte" de 20 :lol: :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”