Evitarea somnului pitic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

Vad in multe topicuri intrebari referitoare la evitarea somnului pitic. Poate daca adunam toate sugestiile/sfaturile/experientele intr-un loc ajungem la vreo concluzie.
Asadar...voi cum evitati invadatoru'? :lol:

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Bogdan Corbu »

tiger-nuts si l-ai rezolvat
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
radu73
Mesaje: 50
Membru din: Joi Aug 27, 2009 9:42
Puncte: 0
Localitate: Turda

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de radu73 »

Eu am rezolvat problema in doua feluri:
-bilele mele le-am imbracat in plasa(am cumparat de la matasuri asa numitul ''Tiul'', care se foloseste la voaluri pt. mirese,sunt de mai multe culori si la pretul de numai 5-6 ron/metru dublu,in comparatie cu plasa de la alte firme de profil)
-am pescuit cu tehni-spice de la nutrabaits(fara plasa)
Numai bine

mezei
Mesaje: 20
Membru din: Vin Mai 09, 2008 19:06
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de mezei »

poti combina tiger-nuts cu plastice si ai terminat cu bile nu prea e k daca e foatre mult ti-l roade cu tot cu plasa daca nu e foarte mult merge
mezei

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

Multumesc de raspunsuri.
Am incercat cu porumb tare sau preparat,plastice, popup-ri, bile deshidratate. Singurele care au rezistat au fost cele de 20mm de la Quest Baits - Pineapple Crush. Tiger Nut Crunch sau Ghurkka Spice acelasi diametru si la fel de uscate au fost rontaite de mizerabil :lol: Cele de 15 mm sau 10 mm n-au nici o sansa, nu rezista mai mult de 15 minute.
Mai astept idei sugestii :)

ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de ghitighiusan »

Pentru situatia in care alunele tigrate si plasticele nu dau randament, poti incerca:
1.Imbraci bilele de carlig in bucati de ciorap de dama(varianta cea mai ieftina si foarte eficienta).
2.Folosesti la nadit si pescuit doar bile de fructe si spicy.
3.Nadesti bine cu groundbait amestecat cu faina de carne, oase si pelete de peste, un loc aflat la o distanta de aprox 20m de locul unde vrei sa pescuiesti."Piticul" o sa te deranjeze foarte putin.
Imagine

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

Mersi de sfaturi Ghiti.
Asta cu imbracatul boilesului o voi incerca, la fel si cel cu naditul special pentru "monstrii". Problema care o intrevad la faza cu bilele "imbracate" e agatarea accidentala a "piticului". Ala da o tura, incearca sa rontaie "activeaza" montura si inevitabilul se produce: inca un bip lesinat care denora inca o "captura".
Ce am descris mai sus am patit pescuind pe/langa/sub/peste un pat de nada format din porumb preparat , boiles tigernut si ananas. De asemenea am remarcat ca bilele au sanse sa ramana neatinse de pradator daca am renuntat la bile pe fir PVA sau la saculetul cu spartura.De asemenea renutarea la pop-up a redus rata atacurilor.Totusi am prins ceva crap si amur ba chiar si clasicul caras la kil dar majoritatea timpului piticaniile mi-au distrus somnul, nervii si partida. :lol:

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de stress »

Poti incerca si un shrinktube special creat pt boilies. daca cauti pe goole o sa gasesti acest produs.
Stiu ca exista la Bigfish si la Meetcarp.
stefan avram

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

stress scrie:Poti incerca si un shrinktube special creat pt boilies. daca cauti pe goole o sa gasesti acest produs.
Stiu ca exista la Bigfish si la Meetcarp.
Multumesc, stiu si de astea si de plasa special creeata pentru invelirea boilesurilor doar ca ciorapii de dama fac acelasi lucru muuuult mai ieftin :) La fel, stiam si multe din teoriile exprimate pe net cu privire la acest aspect doar ca, aplicate in teren, n-au prea functionat :lol:
Cu prima ocazie voi incerca ceea ce s-a scris aici si va voi impartasi rezultatele.Pana atunci mai astept(am) experiente, sugestii, sfaturi.

ghitighiusan
Mesaje: 341
Membru din: Vin Ian 23, 2009 15:55
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia- Cluj Napoca

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de ghitighiusan »

Albert, tuburile termocontractile de care se vb mai sus, le gasesti la magazinele cu profil electric, cele folosite la izolatii electrice.Sunt de diverse dimensiuni, le poti lua la metru si...costa mai nimic. :wink:
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”