Evitarea somnului pitic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

ghitighiusan scrie:Albert, tuburile termocontractile de care se vb mai sus, le gasesti la magazinele cu profil electric, cele folosite la izolatii electrice.Sunt de diverse dimensiuni, le poti lua la metru si...costa mai nimic. :wink:
Aha..good to know :) Oricum prefer varianta initiala..parca arata altfel :lol:

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de ovideli »

ma bag si eu cu o intrebare, daca-mi permiteti, ca sa nu mai deschid alt topic.
Cu ce bile dati pt a nu atrage somnul pitic si daca a folosit cineva bilele pineapple crush de la Qbaits .
multam
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

ateodorescu75
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 04, 2010 14:16

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de ateodorescu75 »

cu bile de 20 nu am luat nici o mustata de pitic , problema mare e ca nici altceva nu am prea luat , am avut cam 6 -7 iesiri ,1 bat tot timpul pe pinnaple crush si am luat 3 pesti , in concluzie garantat nu iei pitic , nu imi dau sema in ce masura poti sa iei altceva la ele

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

ateodorescu75 scrie:cu bile de 20 nu am luat nici o mustata de pitic , problema mare e ca nici altceva nu am prea luat , am avut cam 6 -7 iesiri ,1 bat tot timpul pe pinnaple crush si am luat 3 pesti , in concluzie garantat nu iei pitic , nu imi dau sema in ce masura poti sa iei altceva la ele
Am scris si eu mai sus, cele de 20 au avut ea mai mica rata de "atac" al piticului. Am si nadit cu ele asa ca am avut cele mai bune rezultate comparativ cu alte momeli.

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Sorin Ionescu »

Schimba Balta.!!! :wink:
Campion National 2011

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de ovideli »

ateodorescu75 scrie:cu bile de 20 nu am luat nici o mustata de pitic , problema mare e ca nici altceva nu am prea luat , am avut cam 6 -7 iesiri ,1 bat tot timpul pe pinnaple crush si am luat 3 pesti , in concluzie garantat nu iei pitic , nu imi dau sema in ce masura poti sa iei altceva la ele
cred ca ai dreptate.
Si eu am incercat cu tiger nuts (vroiam sa incerc pineaple crush) am scapat de somn pitic dar am "scapat" si de crap.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de Albert »

Sorin Ionescu scrie:Schimba Balta.!!! :wink:
Nu vreau :) Imi place balta pe care pesuiesc, era dificla si inainte de aparitia invadatorului, acum e si mai si. Pe langa asta cred ca-n maxim 2,3 ani toate baltile vor fi infestate de creatura deci voi avea un avans daca voi incerca si alte balti. :)
ovideli scrie:Si eu am incercat cu tiger nuts (vroiam sa incerc pineaple crush) am scapat de somn pitic dar am "scapat" si de crap.
Si eu am nadit si pescuit cu un mix de bile pnapple si tigernut dar doar cele de ananas aveau timp sa fie incercate de crap .

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Evitarea somnului pitic

Mesaj de popescugeorge »

Variante de raspuns:

1. Alune tigrate
2. Pop-up ridicat la 20 de cm de fund (al apei, ti-ai dat seama :) )
3. Plasa Arma Mesh de la Fox sau tub termo mare in care imbraci boiliesul ff bine deshidratat
4. Schimbi balta :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”