"Fasole"

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

"Fasole"

Mesaj de legio1083 »

Intrebare-ntrebatoare : A folosit careva dintre voi oare ceva spartura de fasole in amestecul de seminte spre exemplu? Ma tot uit de ceva vreme pe net si vad ca alte natii de pescuitori o ard la greu cu "Mr Bean".
Ei propun folosirea intreaza a bobului de diferite marimi insa pe mine m-ar tenta oarece spartura.. As vrea sa stiu la ce sa ma astept dela ele si eventual cam care ar fi proportia in amestec fata de celelalte componente ( naut, porumb, ovaz, lupin, canepa , grau ...etc)
Arahide prajite (tot o fasola in definitiv) am pus in mixul pt spod dar sincer sa fiu n-am vazut mare diferenta, sau chiar n-a fost.

:roll:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Acum vreo 7 ani am pescuit alaturi de un prieten englez pe Dirvari.
In amestecul de baza avea o fasole cu bobul mare si pestrit.
Nu stiu care e efectul, dar el nu a prins peste. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Cred ca e buna pt localizarea crapului dupa bule :D .

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Asa cum se prinde peste si cu bile de mamaliga cu gris supradozate cu arome (doar pt termen scurt insa) poate prinde si o bila care are in mix fasole... Intrebarea mea era daca in stare naturala sau sfarmate in particule ar avea oarece aport pozitiv la alcatuirea unui amestec de particule/seminte ... :lol:

Bule nu cred ca o sa scoata crapii... daca le-as folosi, cusiguranta cel putin 48 de ore le-as lasa la inmuiat si apoi le-as fierbe, pana la obtinerea unei texturi mai "prietenoase". Eram doar curios daca a mai dat careva la crap cu fasoleanca. :lol:
Prea gem siturile de oferte la diferite tipuri de fasole. :roll: ... a dracului englezii astia!
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Cred ca oferta e pentru pescarii Englezi,ei incep ziua cu o ceasca de ceai si o portie de fasole la micul dejun :shock: :lol: :?
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Deaia sunt printre cele mai "frumoase" natii de oameni si au cele mai "apetisante" fomei din lume, dupa italience... :x
AI dracu' roscovani, le cam au cu pescuitul ...poate e cazul sa incep sa beau mai mult ceai negru amestecat cu lapte condensat? :roll:


Pa-n la urma treaba asta cu fasolele ori e mare teapa ori e o chestie prea tare incat nu vrea nimeni s-o dea infapt...
:lol:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Ar trebui sa maninci mai multa fasole. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

legio trebuie sa te amnedez.....englezii nu sunt roscovani..nu-i confunda cu irlandezii. :lol: :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

val pangica a prins la fasole cand a pescuit la vernescu!
The One Team

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

EXACT

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Fasolea contine 23% proteina .Dupa cum observi contine proteina aproape cit arahidele(aprox.25,8%) si depaseste halvaua de floarea soarelui(aprox.18,8%).Bate fara drept de apel multe seminte pe care le folosim in pescuitul crapului: orz(aprox.15%),griu(aprox.15%),hrisca(aprox.16%),surclaseaza chiar si porumbul(aprox.11,1%).Fasolea se vinde chiar pe site-urile de pescuit la crap din Anglia.
Eu folosesc fasolea (inmuiata si fiarta) in amestecul de seminte inmuiate,seminte preparate,pelete si multe altele.O folosesc numai in acest mod, numai pentru diversificarea compozitiei nadei.N-am folosit niciodata fasolea pe" firul de par".
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”