inaintas textil

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: inaintas textil

Mesaj de Remus Drobota »

Daca ai lansete de 3 lb sau lansete de 3.5 lb cu actiune parabolica (mai moi) este foarte probabil sa reziste fara probleme un inaintas 0.18 de calitate cum ar fi Berkley Whiplash Pro sau Power Pro care au probabil 0.20. La fire de calitate poti trece si noul HAKUYO MAXXX EVOLUTION 8 BRAID care pana acum in teste versiunea de 0.25 pe class (4lb+) s-a dovedit indistructibil.

Pentru nadirea cu un spod este nevoie de un fir mai rezistent.

Am observat de-a lungul timpului ca si tipul de aruncare conteaza. Sunt aruncatori de forta sau/si aruncatori de viteza.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: inaintas textil

Mesaj de Ovidiu Bunea »

pescarusull scrie:Toti care au facut recomandari au spus ca nu poti folosi inaintas de 0.18.
Pentru ca pur si simplu nu rezista. La nadit crezi tu ca eforturile sunt mai mici ?

Pai tocmai ce s-a discutat mai sus ca acel whiplash de care vorbesc eu, de 0.18, ar fi real de peste 0.25 :) .. Doar textilul principal o sa fie de 0.18 real, inaintasul clar whiplash ...
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu acum 2 ani foloseam hakuyo de 0.25 si nu il rupeam cu Shimano BM. De anul trecut insa, am observat ca il rup foarte des si am fost nevoit sa urc la 0.30. Ce este interesant e ca nu cred ca arunc mai mult, cred ca am schimbat putin tehnica de aruncare involuntar.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de ejas »

osc1or scrie:Eu acum 2 ani foloseam hakuyo de 0.25 si nu il rupeam cu Shimano BM. De anul trecut insa, am observat ca il rup foarte des si am fost nevoit sa urc la 0.30. Ce este interesant e ca nu cred ca arunc mai mult, cred ca am schimbat putin tehnica de aruncare involuntar.
Din ce am experimentat eu, la alegerea inaintasului textil conteaza:

- distanta la care vrei sa ajungi. Pe balta Lazar ca sa ajung in malul celalalt, cu MTX 14, am renuntat la Power Pro de 0.32 si am trecut la Maxxx Camouflage de 0.3.
- tipul lansetei pe care o folosesti. Pe Peris, cu Class, rapida si 4 lb+, la sfatul lui Dan Mitranescu am schimbat nodul de la virtej, Trilene cu Clinch Improved. In aceleasi conditii, MTX 14 nu a rupt niciodata Camouflage.
- stilul de aruncare. Pe Peris, la 150 de metri, am incercat citeva aruncari gen Max (No offence!!!) - vazute pe Youtube, "genul smucit" cu balansarea piciorului, si am rupt si Camouflage cu nod Clinch Improved. La accelerari constante, acelasi ansamblu Class - Camouflage de 0.3 - nod Clinch, nu a rupt niciodata.

Acum mi-am cumparat, tot de la Dan, Maxxx Evolution 8 Braid de 0.3 si astept sezonul ...

andrei1543
Mesaje: 83
Membru din: Vin Oct 09, 2015 23:58
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: inaintas textil

Mesaj de andrei1543 »

v am starnit cu topicul asta vad

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inaintas textil

Mesaj de Claudiu Garlea »

andrei1543 scrie:salut. se poate folosi un fir textil de 0,13mm 8kg, power pro, ca inaintas pt 0.25? cu ce greutate a plumbului/ momitorului?

Salut,

Dupa cum ti-au recomand si colegii de pe forum, recomand ar fii ca aceasta grosime sa fie folosita ca linie principala pentru spinning, feeder sau pt legat carlige.
Ca si inaintas de crap, eu unul iti recomand un textil cu o rezistenta de minim 30lb (sau 0.28mm)

Eu folosesc acest fir textil de la P-Line, in afara ca este impletit in 8 si are un finisaj neted este si la jumatate de pret fata de Power Pro.
http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... 45612.html


Iar in cazul firului cu Berkley Whiplash, intr-adevar este supradimensionat. Insa cred ca ramane cel mai folosit fir textil pentru inaintas (0.17, 0.19mm).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: inaintas textil

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei1543 scrie:multumesc pentru raspunsuri:d
1. inaintasul nu are nicio legatura cu monofilamentul,... in afara de nod. :)
2. inaintasul se pune pentru a rezista la aruncare si nu sa"se potriveasca" cu diametrul monofilamentului pe care il trage dupa el, indiferent ca acesta este de 0,18 sau de 0,35.
3. textilul nu are nicio legatura cu diametrul notat pe rola ce il sustine si nici cu kg pe care zice ca le trage fara sa se rupa . Niciodata nu se pot compara doua textile diferite ca marca in functie de notatiile pompoase de pe ele.

Calitatile unui inaintas textil sunt: rezistenta mare raportata la diametru si rugozitatea scazuta.

Diametrul redus si rugozitatea mica asigura o legatura discreta si buna a inaintasului cu monofilamentul , mai ales in situatia in care monofilamentul este foarte subtire.
Totodata rugozitatea redusa asigura o trecere mai putin "zgomotoasa" a inaintasului prin inele . Teoretic o frecare mai mica, practic nicio diferenta, decat un confort psihic.

De 4 ani dau cu maxx camouflage de 0,25 si apoi 0,30 . O vorba din batrani spune ca "trecerea anilor mareste forta in brate". Poate de aici si nevoia de un inaintas mai solid.
Tinand cont ca anii nu stau pe loc, ma-am gandit ca trebuie sa gasesc un texti mai rezistent , care totusi sa nu se numeasca sfoara.
Asa ca anul trecut, cand Dong a plecat in China la un targ de prezentare de aricole de pescuit, l-am rugat, in urma testelor si studiilor facute in stiintele exacte , atat in sala de curs cat si pe malul apelor, ... sa puna mana pe doua lemne si sa traga de toate firele suple pe care le gaseste.
A gasit unul "impletit in 8" care corespundea.
L-am intrebat de ce ma intereseaza pe mine in cate este impletit.
Mi-a spus ca este o tehnologie noua .
Din respect pentru efortul pe care il depusese cu ruptul firelor pana in acel moment, nu am putut sa-i spun ca mi se rupe putin si mie de "noi tehnologii" si de impletiri ca sabiile ninja.
Am reusit totusi sa il intreb daca este subtire, "fin" si rezistent.
A spus ca asa este, dar ca "este scump".
In traducere libera intre noi asta inseamna "premium".
Ii spun: "asta este, asta imi asigura aruncarile la batranete! ".
Asa a aparut maxxx evolution 8 braid. Super fir, pe cuvantul meu.
Multumesc Remus pentru confirmarea ideii. Daca tu nu ai rupt 0,25 cu Class-ul , banuiesc ca este unul dintre cele mai subtiri fire care ti-au rezistat ?! Suficient pentru mine sa insemne maxima calitate, la rugozitatea pe care o are.

Intr-o alta ordine de idei, azi am fost in Dragon sa vad ce a mai aparut.
Pai greu mai gasesti ceva care nu este impletit in 8.
Au inceput si impletirile astea sa o ia pe drumul kilogramelor...
Eticheta duce. :)

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: inaintas textil

Mesaj de Radu Vasilescu »

Sa intrebi ce inaintas se potriveste cu linia principala e ca si cum ai intreba ce hota se potriveste aragazului tau. :)

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: inaintas textil

Mesaj de vali003 »

Radu Vasilescu scrie:Sa intrebi ce inaintas se potriveste cu linia principala e ca si cum ai intreba ce hota se potriveste aragazului tau. :)
Am un Rangemaster profesional 1000 induction range ,ce hota ar merge la el ?? Scuze de off topic ,dar vad ca Radu se pricepe la hote :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”