Intrebare bazata pe experienta personala !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

Dan Serban, ce parere ai despre poza pusa de mine pe pagina anterioara?
Ma refer strict la idea de a face un nod pe firul de par pe carlig in zona spinului. Sta firul aproape de tija, chiar si culiseaza pe carlig (nu chiar ca un anou, dar culiseaza).
Am mai vazut si blow back rigul lui mitranescu, face bucla pe firul de par dupa care infige carligul in fir la o distanta de bucla in functie de nevoia lungimii firului de par, dupa care face nodul fara nod etc...
Mi se par solutii mult mai commode pt o prezentare mai buna decat sa matisezi de 30 de ori in jurul tijei unui carlig de 2 de exemplu..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de ionut72 »

Una-i una, si alta-i alta.. nu au legatura briz-brizurile cu nodul fara nod si firul de par, acum na..zic si eu.
:lol: :lol: :lol:

Cand io spui ca-i prea mare coincidenta! Fix asa-i spunea p'atunci si mosu' meu firului de par: "briz-briz"! :D :D

Nu-i lucru curat, oi fi mosu' reincarnat! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Albert »

osc1or scrie:Ma refer strict la idea de a face un nod pe firul de par pe carlig in zona spinului.

Daca tot faci un nod de ce nu-l faci pe un anou? E evident ca anoul va functiona mult mai bine, ajutand mecanica monturii, decat o bucla pe tija carligului.

Daca nu vrei sa faci niciun nod ai solutia simpla spusa chiar de tine. Pe acelasi principiu: daca tot matisezi nodul dara nod ce te costa ca, in loc de 6,7 spire, sa faci 15 :)
osc1or scrie: sa matisezi de 30 de ori in jurul tijei unui carlig

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Claudiu Garlea »

Ma uimit cand am vazut, ca acel carlig cu 2 boabe Enterprise, "iesea" afara din acvariu. Nu e greu, ma asteptam sa fie mai greu si sa stea ca o gheara.

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

Eu asa le folosesc:
Imagine
Carligul e echilibrat perfect
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Dan Serban »

ionut72 scrie:
Una-i una, si alta-i alta.. nu au legatura briz-brizurile cu nodul fara nod si firul de par, acum na..zic si eu.
:lol: :lol: :lol:

Cand io spui ca-i prea mare coincidenta! Fix asa-i spunea p'atunci si mosu' meu firului de par: "briz-briz"! :D :D

Nu-i lucru curat, oi fi mosu' reincarnat! :)

Pana la urma, modul in care iti confectionezi monturile este o chestiune de gusturi..
Pescar de rând

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

Dan Serban scrie:
ionut72 scrie:
Una-i una, si alta-i alta.. nu au legatura briz-brizurile cu nodul fara nod si firul de par, acum na..zic si eu.
:lol: :lol: :lol:

Cand io spui ca-i prea mare coincidenta! Fix asa-i spunea p'atunci si mosu' meu firului de par: "briz-briz"! :D :D

Nu-i lucru curat, oi fi mosu' reincarnat! :)

Pana la urma, modul in care iti confectionezi monturile este o chestiune de gusturi..
asta e clar
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de ionut72 »

Dan Serban scrie:
ionut72 scrie:
Una-i una, si alta-i alta.. nu au legatura briz-brizurile cu nodul fara nod si firul de par, acum na..zic si eu.
:lol: :lol: :lol:

Cand io spui ca-i prea mare coincidenta! Fix asa-i spunea p'atunci si mosu' meu firului de par: "briz-briz"! :D :D

Nu-i lucru curat, oi fi mosu' reincarnat! :)

Pana la urma, modul in care iti confectionezi monturile este o chestiune de gusturi..

Cu asta sunt 100% de acord, ca doar nici unu' dintre noi nu stie exact cum functioneza montura pe care o foloseste in conditii de pescuit reale, ci doar banuim. Eu spuneam doar ca efectul "line aligner" e dovedit ca ajuta nu numai la o intepare mai buna a pestelui, dar si la o siguranta marita (in ceea ce priveste posibilitatea de scapare a pestelui) in timpul drilului si asta este, in opinia mea, principala calitate a tubului termocontractabil/inlocuitori. Ca, altfel, efectul de "ligne aligner" il poti obtine foarte bine si folosind doar carlige cu tija medie/lunga curbata si cu ochetul inclinat inauntru.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cipica »

Cred ca la fel de interesant de discutat este si despre lungimea monturilor folosite.
Ce pareri aveti?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

eu folosesc in felul urmator:
1. la monturile cu momitor/plumb cu pasta unde pescuiesc cu pop-up sau porumb flotant, lungimea rigului are 7-8cm (undeori l-as face si mai scurt dar nu prea imi iese nodul bine, si cand strang se lungeste rigul :))
2. daca folosesc plumbi de distanta si pescuiesc cu boilies, folosesc fire camasuite, fac monturile pana la 20cm lungime (depinde si cat de rigid este firul).
Eu am idei putine si fixe :) in cazul 1. folosesc numai fire matasoase, in cazul 2. folosesc numai fire camasuite (mai faceam si monturi combi cu florocarbon in trecut, dar am renuntat la ele).

Ar mai fi si cazul 3. cand pescuiesc la distante reduse cand pot pune si un saculet mai generos la carlig, fac montura cu fir moale, 10-12cm.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”