Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de cristi30 »

Discutia nu era referitoare la cat anume arunca Okuma ci daca sunt diferente fata de mulinetele de varf ,personal cred ca 95% conteaza doar tehnica si relevant ar fi daca la urmatorul concurs de casting s ar arunca nu doar cu mtx14 ci si cu mulineta de la Hakuyo daca tot le promovati

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de cristi30 »

Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Vladut Mateianu »

cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
vor fi, dar nu chiar asa semnificative..... unii pescari arunca departe indiferent cu ce le pui in maini.... altii insa arunca tot putin chiar daca le dai basia si hi-s ! asa ca, disponibilitatea banilor nu poate compensa lipsa talentului.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de cristi30 »

Vladut Mateianu scrie:
cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
vor fi, dar nu chiar asa semnificative..... unii pescari arunca departe indiferent cu ce le pui in maini.... altii insa arunca tot putin chiar daca le dai basia si hi-s ! asa ca, disponibilitatea banilor nu poate compensa lipsa talentului.... :wink:
Deci tehnica conteaza si nu valoarea echipamentului

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Serban »

Vladut Mateianu scrie:
cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
vor fi, dar nu chiar asa semnificative..... unii pescari arunca departe indiferent cu ce le pui in maini.... altii insa arunca tot putin chiar daca le dai basia si hi-s ! asa ca, disponibilitatea banilor nu poate compensa lipsa talentului.... :wink:
Exact , despre asta vorbim .
Vladut , suna urat "talent" , hai sa ii spunem tehnica :lol: .
Pescar de rând

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Vladut Mateianu »

:lol: :lol: :lol:

Bine....

PS Tehnica ti-o poti inbunatatii, insa talentul il ai din nastere....sau nu ! :lol: Sunt multi care se nasc cu 2 maini stangi !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Mitranescu »

cristi30 scrie:Discutia nu era referitoare la cat anume arunca Okuma ci daca sunt diferente fata de mulinetele de varf ,personal cred ca 95% conteaza doar tehnica si relevant ar fi daca la urmatorul concurs de casting s ar arunca nu doar cu mtx14 ci si cu mulineta de la Hakuyo daca tot le promovati
Discutia este despre cat arunca mulinetele si eu am dat ca exemplu una dintre cele mai ieftine mulinete din pescuitul crapului cu dovada ca aceasta arunca foarte bine.
Am promovat MTX14 , intr-un concurs de casting, pentru ca eram sigur ca face fata unor lansete mult mai scumpe si totodata fiind convins ca nu poate sa vina un alt producator cu o lanseta sub pretul lui MTX14 si sa aiba aceleasi performante.
Daca incerc sa promovez o mulineta "pentru ca arunca" , oricand poate sa vina cineva cu o mulineta mai ieftina si sa-mi arate ca este cel putin la fel de buna in aruncari.
Eu daca recomand o mulineta o fac pentru alte caracteristici : fiabilitate , raport de recuperare ,asezarea firului ( sistemul wormshaft ) si greutate . Ultimile doua fiind singurele criterii care le vad necesare pentru a castiga 1-2 m in aruncare . Acest lucru nu se poate demonstra asa usor intr-un concurs de casting , deoarece strict cu acelasi echipament aruncarile pescarilor difera mai mult de 2 m ... si pana la urma cred ca diferenta este total nesemnificativa.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Mitranescu »

cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
Aceste diferente se vad in cazul mulinetelor la alte caracteristici. Putine sunt mulinetele ( eu nu am vazut ) care se strica din aruncare ... poate numai daca arunci cu ea . :D

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de mimisikuuu »

Dan Mitranescu scrie:
cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
Aceste diferente se vad in cazul mulinetelor la alte caracteristici. Putine sunt mulinetele ( eu nu am vazut ) care se strica din aruncare ... poate numai daca arunci cu ea . :D
Diferente la distanta....ce e asa greu de inteles

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de mimisikuuu »

Daca tot ai demonstrat ca nu trebuie sa dai 20 milioane pe o lanseta sa arunci 180 m ,demonstreaza si ca nu trebuie sa dai 35 milioane pe o mulineta sa arunci la distante mari,cam asta a vrut sa zica

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”