Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de ionut72 »

Astept pareri, din experientele fiecaruia....
care este cea mai buna mulineta ptr a lansa cat mai departe ?
Pai, intrebarea e, oarecum, gresit pusa.

La intrebarea pusa de tine astfel, raspunsul e: cea mai buna mulineta pentru a lansa cel mai departe e cea care a fost folosita cand s-a stabilit recordul mondial de distanta.

Cea mai buna mulineta pentru cine?? (asta daca facem exceptie de la ce e esential, adica ansamblul in sine: lanseta-mulineta-fir-montura).

Ori, cea mai "buna" mulineta pentru a lansa cat mai departe e, pentru fiecare, cea ... cu care lansezeaza cel mai departe!

Nu mulineta "arunca", ci doar te ajuta in aruncare daca: are tambur long-cast (nu neaparat conic!) si, cel mai important in opinia mea, aseaza firul bine. In ciuda unor pareri des intalnite "in public", cei mai multi dintre aruncatorii de top sustin ca greutatea mulinetei nu e un factor determinant in distanta de aruncare (si n-o sustin doar teoretic, practica validandu-le teoria). Diferentele intre un BBLC si o "basia air" sau un "aero technium" sunt nesemnificativ-irelevante (ba mai mult, sunt destui indivizi care arunca in mod constant mai mult cu un BBLC decat cu o basia).

Iti sugerez sa faci tu singur testul asta intre, de exemplu, o okuma (orix, synex,- daca gasesti, distance carp, axeon), un bblc, o basia (air) si un aero technium. S-ar putea sa ai o surrpriza.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de ionut72 »

mimisikuuu scrie:Daca tot ai demonstrat ca nu trebuie sa dai 20 milioane pe o lanseta sa arunci 180 m ,demonstreaza si ca nu trebuie sa dai 35 milioane pe o mulineta sa arunci la distante mari,cam asta a vrut sa zica

Pai, eu zic ca a (s-a) demonstrat cu brio la concursul de casting pe care l-a organizat (vezi tabelul ala de mai sus) :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de mimisikuuu »

ionut72 scrie:
mimisikuuu scrie:Daca tot ai demonstrat ca nu trebuie sa dai 20 milioane pe o lanseta sa arunci 180 m ,demonstreaza si ca nu trebuie sa dai 35 milioane pe o mulineta sa arunci la distante mari,cam asta a vrut sa zica

Pai, eu zic ca a (s-a) demonstrat cu brio la concursul de casting pe care l-a organizat (vezi tabelul ala de mai sus) :)
Bravooo.....nu vazusem...insa vezi tu daca nu ai lansete HI-s 5000 si Aerotechnium zaion care aseaza firul in ordine alfabetica nu existi...dar asa suntem noi romanii,trebuie sa avem cele mai scumpe telefoane,masini,case si scule de pescuit acum mai nou

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie: Pai, intrebarea e, oarecum, gresit pusa.

La intrebarea pusa de tine astfel, raspunsul e: cea mai buna mulineta pentru a lansa cel mai departe e cea care a fost folosita cand s-a stabilit recordul mondial de distanta.

Cea mai buna mulineta pentru cine?? (asta daca facem exceptie de la ce e esential, adica ansamblul in sine: lanseta-mulineta-fir-montura).

Ori, cea mai "buna" mulineta pentru a lansa cat mai departe e, pentru fiecare, cea ... cu care lansezeaza cel mai departe!

Nu mulineta "arunca", ci doar te ajuta in aruncare daca: are tambur long-cast (nu neaparat conic!) si, cel mai important in opinia mea, aseaza firul bine. In ciuda unor pareri des intalnite "in public", cei mai multi dintre aruncatorii de top sustin ca greutatea mulinetei nu e un factor determinant in distanta de aruncare (si n-o sustin doar teoretic, practica validandu-le teoria). Diferentele intre un BBLC si o "basia air" sau un "aero technium" sunt nesemnificativ-irelevante (ba mai mult, sunt destui indivizi care arunca in mod constant mai mult cu un BBLC decat cu o basia).

Iti sugerez sa faci tu singur testul asta intre, de exemplu, o okuma (orix, synex,- daca gasesti, distance carp, axeon), un bblc, o basia (air) si un aero technium. S-ar putea sa ai o surrpriza.
Intrebarea nu este deloc gresit pusa. Fiecare pescar are dreptul la o opinie, nu este obligatoriu ca toti sa aiba aceiasi preferinta..... cum de altfel nu exista cea mai buna masina, cea mai buna bere, cea mai buna femeie, etc... :D

PS Am facut teste poate mai multe decat iesiri au pe balta multi pescari care posteaza pe aici, fiind mai mereu printre pescari la competitii am vazut si testat multe tipuri de lansete, mulinete, ansambluri, etc.... Fiecare isi lauda sculele proprii, dar sincer nici eu nu stiu care mulineta este mai buna ptr lanseuri la distanta... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Mitranescu »

mimisikuuu scrie:
Dan Mitranescu scrie:
cristi30 scrie:Sa vedem si noi diferentele intre un echipament de 1000€ si unul de 150€,eu unul nu cred ca vor fi
Aceste diferente se vad in cazul mulinetelor la alte caracteristici. Putine sunt mulinetele ( eu nu am vazut ) care se strica din aruncare ... poate numai daca arunci cu ea . :D
Diferente la distanta....ce e asa greu de inteles
Eu am raspuns ca diferentele de cost se vad la ALTE caracteristici ( nu la aruncari , varianta topicului , subinteleasa ).
Adica diferentele la aruncare nu sunt semnificative ... pe inteles ... :)

Sa "demonstrez" asta intr-un concurs de casting ... am spus mai sus . Este ca si cum te apuci sa faci reclama la un autoturism si sa pui accent pe faptul ca are patru roti ... ( Sper ca aici am inteles ... :) )

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de mimisikuuu »

LIKE!!!!

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Alexandru Mihai »

cristi30 scrie:
zfcristian scrie:
Dan Mitranescu scrie:Cu ce mulineta a aruncat Silviu Florescusi si cu ce mulineta a aruncat Alexandru Mihai la Hakuyo Casting ?
( au iesit locul 2 si 3 cu aruncari de 176m si 179m ! )
Okuma Axeon si Orix

Si cu asta se cam incurca discutia :mrgreen:
Nu vad cum,doar nu a aruncat si cu Basia,poate daca arunca trecea de 200m!!!
Inainte de concurs am facut cateva aruncari cu 2 mulinete .... Orix si BBRLC ... am ramas la Orix pentru concurs pentru ca era o diferenta de greutate ale ansamblului si la momentul respectiv aruncam mai departe cu cativa metri cu aceasta.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Alexandru Mihai »

cristi30 scrie:Ai fortat un pic comparatia cu Okuma insa intr adevar mulineta conteaza cel mai putin,lucru confirmat de terry edmonds,toate recordurile doborate de el au fost cu ultegrele de la Shimano,momentan foloseste ultegra ci4 1000 xsa si asta deoarece spune el ca nu a constatat nici o diferenta in aruncare fata de mulinetele varf de gama.
In acest moment folosesc si eu aceste mulinete...care sunt excelente.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Serban »

Vladut Mateianu scrie::lol: :lol: :lol:

Bine....

PS Tehnica ti-o poti inbunatatii, insa talentul il ai din nastere....sau nu ! :lol: Sunt multi care se nasc cu 2 maini stangi !
Ce te faci ca unii au si manusile de box in alea doua maini stangi :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pescar de rând

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Serban scrie:
Vladut Mateianu scrie::lol: :lol: :lol:

Bine....

PS Tehnica ti-o poti inbunatatii, insa talentul il ai din nastere....sau nu ! :lol: Sunt multi care se nasc cu 2 maini stangi !
Ce te faci ca unii au si manusile de box in alea doua maini stangi :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Aveti grija ca mana stang este mai buna ( de forta )decat mana dreapta la aruncatul cu lanseta. Deci cei cu doua maini stangi au avantaj in aceasta situatie ! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”