Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Vladut Mateianu »

popescugeorge scrie:Normal ar fi ca cele mai bune sa fie mulinetele de surf fishing. Daiwa Basia si Aero Technium Mgs cam asta sunt, doar ca pescarii de crap n-au avut nimic impotriva sa le impumute..
Uite aici un link pentru cei care vor mulinete cu adevarat pt distanta http://www.plat.co.jp/shop/catalog/defa ... -reel.html
Ai pescuit cu ele ? Sau scri din ce ai citit prin carti ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Albert »

Vladut Mateianu scrie: Ai pescuit cu ele ? Sau scri din ce ai citit prin carti ? :roll:
Cand lumea va intelege ca e o diferenta intre lansat la distanta si pescuit la distanta o sa dispara multe polemici legate lansete si mulinete :)

On-topic. Mulineta nr.1 e aia pe care o ai. Sigur e aleasa facand compromisurile necesare ca sa-ti asigure placerea si siguranta necesare unui..pescuit complet. :wink:

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Remus Drobota »

Eu consider ca mulinetele au o importanta pana la un moment dat, apoi intervin alti factori, cel mai important consider ca este distanta mandrinei de primul inel, care la lansetele de surfing este mult mai mare decat la pescuitul la crap. Si sa nu uitam ca cea mai lunga aruncare cu o lanseta a fost facuta cu o mulineta de baitcast.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de iohann »

Cand lumea va intelege ca e o diferenta intre lansat la distanta si pescuit la distanta o sa dispara multe polemici legate lansete si mulinete :)

asa e :wink:

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de ovideli »

Vladut Mateianu scrie: care este cea mai buna mulineta ptr a lansa cat mai departe ? :roll:
eu zic ca cea mai buna mulineta ptr a lansa cat mai departe este cea cu care TU arunci cel mai departe si nu ceilalti (adica tehnica).
cred ca totusi la cate concursuri ai fost si cate teste ai facut cred ca ti-ai facut o parere pana acum cu care ansamblu (lanseta mulineta) ai aruncat cel mai departe.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de tonny »

Parerea mea in legatura cu distanta de aruncare si echipament:

Eu zic ca tot ce conteaza este omul care foloseste un ansamblu si apoi restu........Acest lucru depinde foarte mult de talentul nativ care il are fiecare intr-un anumit domeniu.Poti sa fii un pescar foarte bun si cu rezultate chiar daca arunci maxim 100 metri :wink: dar in acelasi timp poti fii si cel mai prost pescar de pe balta chiar daca arunci 200 metri :idea:
Cine are talent si tehnica la aruncari(casting) + un echipament bun v-a fii greu de batut,cu atat mai mult de un pescar cu statute vechi care eu cred ca si-a atins demult apogeul in materie de Casting.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

francisc vatoshi
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iun 15, 2010 18:56

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de francisc vatoshi »

Conteaza oare ca tamburul sa fie lung ? Sau nu conteaza si merge si modelul de la BBRLC ?

Avatar utilizator
CristianBadislav
Mesaje: 202
Membru din: Mar Noi 20, 2012 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de CristianBadislav »

dar de Energoteam longcast 11000 de parere aveti? e bune de ceva? asta e doar o intrebare.. :) tinand cont ca e replica dupa basia :)
Slaba si este si grea. (stai cuminte)
Când vei fi tăiat ultimul copac, contaminat ultimul râu şi pescuit ultimul peşte, atunci îţi vei da seama că banul nu poate fi mâncat. ·.

Mircea30
Mesaje: 57
Membru din: Vin Dec 14, 2012 14:41
Puncte: 0
Localitate: Nadlac
Contact:

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de Mircea30 »

Shimano aero :D :D

pusok cosmin alin
Mesaje: 313
Membru din: Mar Mai 08, 2012 19:56

Re: Mulineta nr 1 ptr aruncare !

Mesaj de pusok cosmin alin »

basia,eu cel putin am castigat ceva metri in plus

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”