pescuit in agatatura

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cristi ionescu
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:55

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de cristi ionescu »

Va multumesc, m-am edificat.

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de Vladutzz »


cam ceva de acest gen m-am intilnit si eu
am pescuit la un lac care candva a fost inecat cu al lac de alaturi si a ramas dimbul in mijloc lacului, insa am inceput tura la un loc cu adincimea de 3-5 metri, timp de 16 ore am scos doar 3 pesti, 1 era 5.6kg altii doi sub 1.5kg, apoi dimineata ne-am schimbat locul la acest dimb, adincimea era vo 0.5-0.7m, caldura nebuna 36+ la umbra, insa pe acest damb cresteau copaci.
cind am observat cele mai mari exemplare se rodeau de acesti copaci care erau in 30 metri de la mal, noi lansam la distanta de 26-27 metri, timp de 12 ore au fost scosi aprox 170 kg toti pestii fugeau anumit la copacii si la stuful de la 30m, s-a nimerit chiar si un gigant care a avut destula putere sa faca ferfeliti textilul nou de 0.22, adevarat monstru, se cere la iveala o concluzie, ca pestele chiar vara cind e caldura nebuna, nu statea la mijloc lacului, ci se simtea mai confortabil in agataturi, chiar si la ape salbatice - rauri acest fapt este observat.

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de iulian staicu »

montura cu plumb pierdut , plumbul sa cada la intepare astfel incat sa-l ridici de pe fundul apei rapid , lansete rigide , fara baitrunner si frina stransa , fir de calitate (Shimano Tehnium negru 0,3 este destul ) si apoi daca il scapi in agatatura ai radbare sa iasa singur nu tragi ca disperatul de el ca nu ai multe sanse sa-l scoti.

iulian
ccc corbu constanta

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de barbumarius »

Dan Serban scrie:
cristi ionescu scrie:In primul rand tin sa multumesc celor ce au avut bunavointa sa-mi raspunda.
In alta ordine de idei vreau sa incerc sa clarific putin situatia in sensul in care nu vorbesc de pescuit in agatatura pur si simplu ,adica agatatura in fata unde pescuim cu frana blocata,fir gros, lansete puternice, plumb pierdut si unde trebuie stat pe ele ca sa nu-i dam timp pestelui sa intre in agatatura incercand sa-l ridicam de pa substrat aducandu-l spre mal la apa libera.
Intrebarea era ce ne facem in momentul cand agatatura este ca o perdea perpendiculara pe mal in stanga sau dreapta standului si in care pestele agatat in proportie covarsitoare cauta sa scape. Mai precis daca exista vre-o varianta sa-l fentam si sa-l deturnam de la directia in care el isi cauta scaparea.
Va multumesc
Cand pestele tinde sa o ia spre agatatura, nu pune presiune pe el, intoarce batu in directia in care o ia pestele, pentru mine de multe ori a dat rezultate asta.
:wink:
Si tine doar contact cu el fara sa tragi. O sa ai surpriza ca o sa vina singur spre tine.
Daca ai avut vreodata driluri duble si ai intepat dupa care ai pus lanseta pe rod-pod ai vazut ca pestele vine singur spre mal timp in care mai dai din cand in cand la manivela. E cam acelasi principiu.

cristi ionescu
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:55

Re: pescuit in agatatura

Mesaj de cristi ionescu »

Va multumesc inca o data

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”