Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de ionut72 »

serbanionut scrie:Totul depinde de balta.
Exista unele balti in care se poate pescuit doar plantat.
Cand lansezi din mana ai avantajul ca poti improspata mult mai usor momeala si poti pescui mai usor la interceptie.
La plantat poti sa iti alegi locul mai bine, sa testezi mai clar substratul, sa asezi cu mana montura etc.
Practic ambele metode si fiecare are farmecul ei.
Nu trebuie disconsiderata nici una dar in acelasi timp daca merg pe o balta unde este permisa nadirea din barca mi se pare o stupizenie sa dau 2 ore cu spombul ca vezi doamne fur ceva de la cineva.
:D :D

E imbucurator ca practici cu placere cele 2 metode, doar ca ele sunt ... 3! :) Ai omis plantatul cu navomodelul
Exista unele balti in care se poate pescuit doar plantat.
Ne poti da si noua un exemplu?
Cand lansezi din mana ai avantajul ca poti improspata mult mai usor momeala si poti pescui mai usor la interceptie.
Cum? Adicatelea tu sustii ca e mai usor sa arunci din mana decat sa butonezi o telecomanda?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie: E imbucurator ca practici cu placere cele 2 metode, doar ca ele sunt ... 3! :) Ai omis plantatul cu navomodelul
sunt mult mai multe, poti planta cu caiacul, cu camera de tractor, cu o pluta, cu o drona, sunt mii de metode absolut diferite si-ti trebuie zeci de ani sa stapanesti trantitul momelii peste o farfurie de canepa, nu-i asa?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de gabi1 »

si-ti trebuie zeci de ani sa stapanesti trantitul momelii peste o farfurie de canepa, nu-i asa?
Termina cu etnobotanicele..."Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda ". :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Plantatul il vad mai eficient numai ca distanta de pescuit. Daca ajung prin lansare la locul dorit, nu stiu ce alt avantaj imi ofera plantatul .
Dar cum majoritatea locurilor bune sunt la distante mai mari, plantatul este mai eficient, vorbind in ansamblu.
Eu de aprox. 20 ani pescuiesc numai combinand cele doua stiluri. Ma sui in barca, ma apropii de locul vizat si pe urma pescuiesc din mana in maximum 40 m, de sfaraie lansetele. :D Intr-o vreme dadeam cu sase din barca. :D Am si acum suportul , dar am redus la cinci lansetele. ( una o tin de rezerva :D )

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de serbanionut »

@Ionut72
Eu am scris care este parerea mea nu vreau sa intru in polemica si nu vreau sa schimb parerea nimanui.
Dar am sa incerc sa iti raspund
Balti pe care poti pescui doar plantat sunt Rainbow, Haromfa s.a. la ce vroiam sa ma refer este ca poti pescui lansat dar sunt sanse foarte mici a scoti pestele.
O alta balta unde se pescuieste mult plantat desi nu ar fi ineaparat necesar, pentru ca nu are structuri, este Merenye Se pescuieste plantat datorita distantei la care trebuie sa pescuiesti.

Legat de 3 moduri de pescuit eu zic ca prin pescuit lansat inteleg pescuitul in care lansezi momeala iar prin plantat inteleg pescuitul in care te folosesti de barca, navomodel ca sa duci momeala.

Legat de usurinta, da este mai usor sa lansezi decat sa plantezi la o distanta mica. ca sa lansezi te tine maxim 3 minute ca sa plantezi te tine 15 minute, plus echipamentul de care ai nevoie in plus ca sa plantezi(barcuta, acumulatori, curent etc), asa ca eu consider ca pe distante mici-medii este mai usor sa pescuiesti din mana decat sa pescuiesti plantat(navomodel sau barca).
Numai bine!


Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de nit_matias »

Pe o balta grea, daca arunci din mana nu ai nici macar o sansa, daca e plina de iarba sau are plaur mult, nu scoti nici macar montura de acolo, sa nu mai vorbim de peste. Pescuitul plantat iti permite mult mai multe din toate punctele de vedere, strategii de nadire, cautarea locurilor, distante mai mari de pescuit, sanse mai mari de a scoate pestele si multe altele. Problema pe care nu o realizeaza cei care spun ca "Ce plantatul e pescuit?", este ca nu au pescuit plantat ca sa isi dea seama despre ce e vorba, sa vada cum e sa plantezi pe vant puternic sau noaptea, ca nu e chiar confortabil, ca sa nu vorbim de momente cand mai cazi in apa din neatentie. Nu am o experienta vasta in pescuitul plantat, dar macar l-am incercat, iar sfatul meu este sa fiti deschisi spre schimbare.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de bogdan5 »

Sunt destui care asimileaza pescuitul plantat cu braconajul sau cu cine stie ce nazbatii care dauneaza pestilor. Acestia sunt "pescarii" care imbatranesc pescuind o viata din bulan fara sa inteleaga nimic in rest, asazisii colectionari de "boturi".
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de DumiD »

...

Avatar utilizator
ragosh
Mesaje: 82
Membru din: Dum Sep 30, 2012 9:13

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de ragosh »

Am incercat ambele stiluri. Ce pot sa spun este ca totul se reduce strict la preferintele fiecaruia...

Mie spre exemplu imi place pescuitul din mana deoarece antreneaza mai mult tehnica de pescar (lansare, nadire din cobra/spomb,sondare cu marker), DAR daca balta respectiva nu poate fi exploatata cum trebuie folosind stiulul acesta atunci as prefera sa plantez. (ex: Varlaam - montura trebuie atent plasata pe zone fierbinti care nu pot fi usor atinse si timpul de asteptare poate fi unul mare, caz in care pescuitul din mana nu iti da increderea necesara ca montura este prezentata in ordine)

Ambele stiluri prezinta avantaje cat si dezavantaje...

Fire intinse va doresc !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”