Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de mircead »

Acum vreo 3 ani am pescuit la greu pe o balta salbatica , dupa ce am cartografiat cu navo si sonar toata balta , dupa ce am facut si observatia vizuala , am ales un loc la 25 m de postul de pescuit , in lungul malului .... sub o salcie. Acolo era si un prag de la 3,5 m la 1,60 m si la vreo 3 m o buturuga scufundata. Am considerat a fi un loc super smecher , ziua umbra de la salcie , noaptea adancime optima de hranire , structuri , liniste pentru ca era in lungul malului care era impracticabil pentru pescuit din cauza stufului. Problema era ca montura trebuia bagata 2 m sub salcia pletoasa care avea ramurile aproape de luciul apei , nu nimeream nici ziua daramite noaptea. Am ales pescuitul plantat dar nu cel uzual adica montura pe farfuria de nada, am nadit cu navo in viteza ca sa creez o dispersie de nada si am plantat montura cu un saculet mic. A fost fericita alegerea.
Blasova - toti care aruncau din mana aveau rezultate slabe insa cei care plantau la distante foarte mari ( in senalul din malul opus ) , cu barca sau navo , aveau rezultate bune sau bunicele , la fel si pe Movila Miresei , probabil ca voi mai cunoasteti si alte exemple.
In schimb consider nedemn sa plantezi pe Moara unde posturile sunt extrem de apropriate si poti dezavantaja colegul pescar de langa tine , care din diverse motive , nu planteaza.
Fire intinse si la pescuitul plantat si la cel lansat.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Claudiu Cutus »

Repet ce a mai fost spus si anume ca un pescar ar trebuii sa stapaneasca bine ambele metode cel putin pentru a avea o parere corect formata si nu a spune ceva doar asa pentru ca celalalt stil nu l-a practicat niciodata, cu toate ca in partidele scurte de 2-3 zile pescuiesc din mana sincer prefer plantatul (exclus cu navomodelul) pt ca e mai selectiv si pt ca imi place sa pescuiesc pe balastiere si acolo conteaza de cele mai multe ori fiecara jumatate de metru in toate cele trei directii daca ai trasatura sau nu, plus ca pot sa pescuiesc cand si daca e cazul unde din mana nu ai nici o sansa. Sa nu mai zic ca o montura lansata din mana nu as avea ''curajul'' sa o las neatinsa 24-72h in apa niciodata.

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de esoxclub »

Salutare. in legatura cu pescuitul plantat versus pescuit din mana as dori sa adaug si eu cateva cuvinte care cred ca vor fi de folos celor care citesc acest forum.

Eu apelez la pescuit planta pe balti salbatice unde localizarea pestilor este foarte importanta. baltile salbatice sau cum sunt baltile de la calieni jud. vrancea au o densitate mica de crap si de aceea consider ca e necesar sa intri cu barca si sa sondezi apa si sa cauti locurile fierbinti. la plantat poti avea incredere sa o lasi acolo montura unde nadesti cel putin 1-2 zile fara sa o misti. Pentru mine in altfel de situatii prefer sa folosesc boabe de plastic care imita porumbul sau alunele tigrate de la Enterprise Tackle scufundatoare unde malul este mic sau deloc si pop up unde gasesc un mal mai gros si observ ca acolo sunt semne ca s-ar hranii pestii. foarte important la pescuitul plantat sunt folosirea balizelor. eu folosesc peturi de 1/2 litri pe care le recuperez la sfarsitul partidei. mai nou am o aplicatie pe smartphone care imi da coordonatele gps si imi arata locatia pe google maps daca am o partida buna pot sa imi scriu coordonatele si sa revin la urmatoarea partida sa pun baliza in acelasi loc.

La pescuitul din mana apelez de obicei la baltile comerciale unde ma duc si stau 24-48 ore si nu se poate planta. in primele ore imi marchez locul si apoi ma apuc de pescuit. evit sa stau pe acelasi loc mai mult de 12-24 ore daca nu prind peste. am avut partide foarte bune in care dupa 12 ore fara activitate m-am mutat si in locul nou ales am avut prezentari foarte multe. nu tine de noroc ci de faptul ca in locul nou in care m-am mutat am vazut sarituri de crap la suprafata si asta trada locul unde este pestele "cantonat" sa zic asa. Dar si in locul nou am dat de cateva ori cu markerul sa vad ce structuri am in fata. Daca dadeam cu markerul de prea multe ori intr-o zona unde observam activitate de pesti am avut nesansa sa ii sperii si pestii reveneu cu greu in zona. ar mai fii o problema la datul din mana acum cativa anii aveam 8 lansete 2 baterii un linga alta si le aruncam pe toate la crap dar am renuntat .... ce credeti acum cu 2-3 lansete puse pe 2 paturi de nada am mai multe prezentari .

la plantat ai avantajul ca poti avea mai multe lansete dispersate pe o zona mai mare si mai precis pozitionate fata de patul de nada.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de pharaoh »

Am inteles. La pescuitul din mana apelezi cand este interzis plantatul :)
Marius Sârbu

lucian_dj
Mesaje: 317
Membru din: Lun Mar 14, 2011 23:10
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de lucian_dj »

Acum înțeleg că majoritatea pescarilor sunt pescari de carpodrom eu unul pescuiesc doar în ape libere și vă zic că plantatul face diferența și dacă mai ținem cont și de sănătatea peștelui putem compara gura unui pește prins la peste 100m adus la mal și unul scos cu barca.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de DumiD »

lucian_dj scrie:Acum înțeleg că majoritatea pescarilor sunt pescari de carpodrom eu unul pescuiesc doar în ape libere și vă zic că plantatul face diferența și dacă mai ținem cont și de sănătatea peștelui putem compara gura unui pește prins la peste 100m adus la mal și unul scos cu barca.
pai ce-i cal, sa-l cautam la dinti? ii taiem capul si-l bagam la ciorba, pentru gust, nu-l impaiem sa-l punem pe perete ca sa ne intereseze gura. dumneata ce faci cu gura la peste, de te intereseaza sa fie virgina?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de gabi1 »

de te intereseaza sa fie virgina?
Se trece mai usor peste un prag psihologic si alinta orgoliul.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

lucian_dj
Mesaje: 317
Membru din: Lun Mar 14, 2011 23:10
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de lucian_dj »

Dacă bunicul a fost pescar tata este pescar nu ar fii frumos să aibă și copiii noștri ce pescui? ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de gabi1 »

lucian_dj scrie:Dacă bunicul a fost pescar tata este pescar nu ar fii frumos să aibă și copiii noștri ce pescui? ?
Ba DA!
Depinde de ce mostenire au lasat si cine o exploateaza/administreaza.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Lucian SV »

lucian_dj scrie:Dacă bunicul a fost pescar tata este pescar nu ar fii frumos să aibă și copiii noștri ce pescui? ?
Deci dacă pești bunicului au rămas cu gura strâmbă, așa sunt și ai nepotului? :lol: înseamnă ca noi prindem pești întregi, normali fiindcă bunicii au pescuit plantat. Qed. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”