PESCUITUL CRAPULUI IN LACUL DE ACUMULARE SIRIU(JUD. BUZAU)

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ceangau alexandru
Mesaje: 148
Membru din: Joi Mai 29, 2008 14:53
Puncte: 0
Localitate: sfantu gheorghe

Mesaj de ceangau alexandru »

andrei vladeanu scrie:
alex_mures scrie:scuze de off-topic(Iulian scuze)
andrei daca tot vrei sa pescuiesti pe un lac de acumulare,dupa partida de la Siriu,te invit la Bezid.
PS si acolo exista crapi capitali :wink:
cat de mari?
ce informatii ai?
...este o acumulare deosebit de dificila ...de la 4 m trece brusc la 15-20 m ...sunt crapi de 15-20 kg ...maluri abrupte ,,, trebuie barca si sonar...dar merita incercat...informatiile le am de la TATA NITU, si cativa baieti care au pescuit acolo...fir intins....!!!

Avatar utilizator
Razvan Gheorghe
Mesaje: 999
Membru din: Lun Oct 23, 2006 11:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Razvan Gheorghe »

Salut Andrei salut Iulian.Am si eu o casa prin apropierea lacului Siriu,mai exact in satul Chiojdu.Eu unul personal am fost la peste la barajul Siriu dar sincer recunosc,nu am dat la crap.Lacul este de o frumusete rara eu zica ca merita un pescuit de cateva zile acolo.In legatura cu conditiile de pescuit,din cate cunosc eu,iti trrebuie permis de pescuit eliberat de apele romane,mai exact cred ca se poate lua de undeva din orasul Buzau...mai multe nu prea stiu...dar pot sa ma informez......Daca mergeti atunci ma abonez si eu :lol:
RAZVAN GHEORGHE
CarpBait Fishing Club
ViceCampion Național 2020
Campion National 2022
http://www.carpbait.ro

Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

razvan g. scrie:Salut Andrei salut Iulian.Am si eu o casa prin apropierea lacului Siriu,mai exact in satul Chiojdu.Eu unul personal am fost la peste la barajul Siriu dar sincer recunosc,nu am dat la crap.Lacul este de o frumusete rara eu zica ca merita un pescuit de cateva zile acolo.In legatura cu conditiile de pescuit,din cate cunosc eu,iti trrebuie permis de pescuit eliberat de apele romane,mai exact cred ca se poate lua de undeva din orasul Buzau...mai multe nu prea stiu...dar pot sa ma informez......Daca mergeti atunci ma abonez si eu :lol:
Salut,Razvan!
Presupun ca de Basca Chiojd e vorba,nu?Pe acolo trec atunci cand vin acasa,pe acolo va trece si Andrei daca va folosi acelasi traseu!
(Viitorul meu...)Socru cunoaste la filiala de la Patarlagele pe cel ce conduce acea filiala ca acum ceva anmi a lucrat acolo la fondul piscicol.
Tinand cont ca nu mergem sa braconam,nu-mi mai fac griji...insa mi-ar fi placut sa spui aici ca "aderi" si tu la aceasta expeditie...!!!
Daca ma vad acolo si va fi cum sper eu(adica sa reuseasca sa ajunga si Andrei),si daca prindem,mi se confirma faptul ca nu am intuit gresit despre acest lac si totodata mi se implineste un vis...acela de a avea meritul ca am fost printre primii care a pescuit crap prin procedee moderne intr-o apa neinvatata cu nade preparate si boiliesuri.
O sa incerc cu resursele de care dispun sa fac un fel de reportaj,care va fi facut public prin intermediul forumurilor de pescuit.
Am niste postari mai vechi pe mai multe forumuri in care atrageam atentia,ca splendoarea,raiul peisagistic de acolo este umbrit de poluare,mai precis gunoaie...insule de sticle de plastic aduse de apa din amonte!
Am curaj sa pun pariu inca de pe acum ca daca Andrei ajunge acolo,va vorbi despre frumusetea locului,va posta f entuziasmat despre asta!
Nu spun asta subiectiv ca sunt din apropiere,este purul adevar...n-ai cum sa nu ramai fascinat de magia naturii...!!!
[img][img]http://img227.imageshack.us/img227/2720/img005fi6.jpg[/img][/img]
[img][img]http://img227.imageshack.us/img227/1889 ... 094st6.jpg[/img][/img]
[img][img]http://img227.imageshack.us/img227/7305 ... 109fd1.jpg[/img][/img]
Imagine

Avatar utilizator
Razvan Gheorghe
Mesaje: 999
Membru din: Lun Oct 23, 2006 11:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Razvan Gheorghe »

Da Iulian...am casa in satul Basca Chiojdu,dar stiu ca drumul pana la baraj la Siriu este prin Patarlagele....cu siguranta o sa incerc sa ajung si eu in acea perioada....vezi cum poti sa rezolvi tu problema cu taxa de pescuit....Andrei...confirm cu ce a spus Iuliam....este ceva deosebit acolo....atat ca peisaj cat ca si potential piscicol...merita incercat,sigur sunt exemplare de crap mare acolo....
RAZVAN GHEORGHE
CarpBait Fishing Club
ViceCampion Național 2020
Campion National 2022
http://www.carpbait.ro

Imagine

ceangau alexandru
Mesaje: 148
Membru din: Joi Mai 29, 2008 14:53
Puncte: 0
Localitate: sfantu gheorghe

Mesaj de ceangau alexandru »

IULIAN....deja s-a pescuit pe acumularea SIRIU cu boiles...dupa cum am auzit au eliberat pestii prinsi....cu zilele nu au avut nici o prezentare...acumularea fiind mare ...peste putin...nu se reproduce...sunt pescari din sf gheorghe care mai fac cate o partida de cateva zile....si eu cred ca merita incercat...! ..eventual mai multi pescari cu randul..primii sa caute locurile si sa pregateasca...urmatorii sa continuie.si asmd...poate nu intra asa repede , in doua trei zile.....

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Mesaj de Zambaccian »

Grabiti-va baieti cu pescuitul pe Siriu, barajul o ia la vale asa ca adio lac peste ceva vreme...

ceangau alexandru
Mesaje: 148
Membru din: Joi Mai 29, 2008 14:53
Puncte: 0
Localitate: sfantu gheorghe

Mesaj de ceangau alexandru »

Zambaccian scrie:Grabiti-va baieti cu pescuitul pe Siriu, barajul o ia la vale asa ca adio lac peste ceva vreme...
...adica..????

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

razvan g. scrie:Da Iulian...am casa in satul Basca Chiojdu,dar stiu ca drumul pana la baraj la Siriu este prin Patarlagele....cu siguranta o sa incerc sa ajung si eu in acea perioada....vezi cum poti sa rezolvi tu problema cu taxa de pescuit....Andrei...confirm cu ce a spus Iuliam....este ceva deosebit acolo....atat ca peisaj cat ca si potential piscicol...merita incercat,sigur sunt exemplare de crap mare acolo....
Multumesc pt informatii si sustinerea proiectului meu!
Ma bucur ca am reusit sa "instig" la aceasta expeditie mai multa lume,eu va astept si chiar imi doresc sa veniti,ca sa facem "front comun"...la mai multi pescari e mai usor cu nada,ca daca punem mana de la mana si-l atragem intr-un loc,poate il pacalim!
plus de asta,gratarul si cele aferente...o poveste o barfa...in totalitate ar fi o aventura pe cinste!
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

ceangau alexandru scrie:IULIAN....deja s-a pescuit pe acumularea SIRIU cu boiles...dupa cum am auzit au eliberat pestii prinsi....cu zilele nu au avut nici o prezentare...acumularea fiind mare ...peste putin...nu se reproduce...sunt pescari din sf gheorghe care mai fac cate o partida de cateva zile....si eu cred ca merita incercat...! ..eventual mai multi pescari cu randul..primii sa caute locurile si sa pregateasca...urmatorii sa continuie.si asmd...poate nu intra asa repede , in doua trei zile.....
Mi-ai oferit niste informatii destul de pretioase,multam!
Nu au avut prezentari cu zilele?!?! :o
Pai eu de ce am fost asa de bucuros ca s-a aratat interesat si Andrei...?!??!
Luni cand voi merge la Senzor tocmai asta voi face:iau indicatii de la el,si chiar daca atat Andrei cat si Razvan(cei ce si-au aratat intentia de a veni) nu vor veni chiar atunci,eu in urma discutiei si a sfaturilor primite,merg acolo cum ajung acasa si nadesc greu un loc care cred eu ca ar fi mai indicat,ii astept si pe ei si cand ajung ,mergem si "ne punem pe treaba"!
Si binenteles ca vom lua si undite,in cazul in care "maria-sa crapul" se va lasa asteptat,poate chiar lansete de spinning,e stiut faptul ca acolo "colcaie" cleanul,pastravul,bibanul...anul trecut,la viermusi roz,am prins sute de carasi mreana,clean,scobar,dar trasaturi ca ale bibanilor la pluta,n-am vazut in viata mea,ziceai ca a tras unul de cel putin 5 kile si cand colo....daca aveau 500 grame!!
Scoteam acul din apropierea cozii :P ...asa il inghiteau!
Orice-ar fi,n-ai cum sa nu te distrezi!
Macar de m-ar ajjuta DOMNUL sa ne intalnim mai multi acolo,ca deschidem ziua cu o cinzeaca de tuica de pruna(bunicul are cazan)....asa pt a ne face pofta de mancare,aduc niste mici-ceva de la un cunoscut care ii face pe loc,cu legume proaspete din gradina neatinse inca de vreun chimical,poate un ceaun cu bors de peste....dupa care povestim langa foc pe inserat indemnandu-ne cu vreo "fata tavalita in iarba" de o sa moara toti pescarii de pe Crapmania cand vom posta cu poze!
Asadar ma straduiesc din rasputeri sa fac pe "gazda"...si sper din tot sufletul sa ne intalnim acolo....macar cei ce ne-am anuntat![img][img]http://img137.imageshack.us/img137/9683 ... 072hz3.jpg[/img][/img]
[img][img]http://img243.imageshack.us/img243/2290 ... 075ys3.jpg[/img][/img]
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

Zambaccian scrie:Grabiti-va baieti cu pescuitul pe Siriu, barajul o ia la vale asa ca adio lac peste ceva vreme...
La alunecarile de teren va referiti?!?!
Ca lacul a rezistat si la 6,2 grade righter in anii '90,iar apa n-are cum sa rupa barajul,ca are canale de fuga care ies la kilometri departare....
Asadar...
Fara suparare,dar daca sunteti asa de bine informat,de ce nu dati mai multe detalii?
V-as fi recunoscator!
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”