PESCUITUL CRAPULUI IN LACUL DE ACUMULARE SIRIU(JUD. BUZAU)

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Iuliane mai , mai, sa vin si eu. de ce nu spui ca e pericol? :lol: :lol: :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

cornel rosioru scrie:Iuliane mai , mai, sa vin si eu. de ce nu spui ca e pericol? :lol: :lol: :lol:
Ee...pai Maestre,Dv sunteti binevenit oricand!
Eu incerc sa fac pe gazda buna,pe un organizator car de cat bun ,al acestei expeditii,ca...cine stie,maine poimaine o sa fie nevoie sa organiz concursuri si ma trezesc fara antrenament!
N-am uitat ce mi-ati zis cand ne-am cunoscut...ca atunci cand unii se retrag,suntem datori noi,cei tineri sa preluam si sa ducem mai departe...tot ce tine de pescuit !
Asadar,eu incerc sa creez "pericol" sper sa si reusesc,ca nu tine doar de mine!
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

cornel rosioru scrie:Iuliane mai , mai, sa vin si eu. de ce nu spui ca e pericol? :lol: :lol: :lol:
Ee...pai Maestre,Dv sunteti binevenit oricand!
Eu incerc sa fac pe gazda buna,pe un organizator car de cat bun ,al acestei expeditii,ca...cine stie,maine poimaine o sa fie nevoie sa organiz concursuri si ma trezesc fara antrenament!
N-am uitat ce mi-ati zis cand ne-am cunoscut...ca atunci cand unii se retrag,suntem datori noi,cei tineri sa preluam si sa ducem mai departe...tot ce tine de pescuit !
Asadar,eu incerc sa creez "pericol" sper sa si reusesc,ca nu tine doar de mine!
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

Chiar daca intampin probleme,ca nu e intotdeauna asa cum ai vrea... :cry:
tot ma tin de ceea ce mi-am propus!
@Andrei:
Maine,cum ramasese stabilit vin la Senzor,poimaine cred ca ajung acasa si probabil ca o sa vad cine vine pana la urma,poate vine si Razvan,chiar Maestrul...ar fi....belea!
Si o sa imi fixez data in functie de cum puteti sa ajungeti si voi ..binenteles ca data limita fiind 18 aug cand revin in Bucuresti!
Imagine

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

Se pare ca nu vrea sa ma paraseasca ghinionul sub nicio forma....o sa ma "arunc" tot singurel in aceasta expeditie... :cry:

@George Alexandru&Iulian Petre:

Nu va incanta provocarea asta lansata de mine?!?
Regret enorm ca nu v-am contactat sa-mi dati si mie niste sfaturi....eventual sa cumpar niste extract de porumb de la George care e indispensabil pt ce vreau eu sa fac....si chiar ceva nada...nu mai am timp,ca maine dimineata plec!
Abia astept si din pacate vad ca nu incanta prea tare pe nimeni c a sa mearga acolo....insa pt mine e o provocare IMENSA
Desi cu resurse minime,am totusi pregatita o "tactica" sper sa dea roade,din minimele info despre apa respectiva,merg pe spartura de seminte+fainuri cu indulcitori,din pacate nu mi-a mai ajuns pt niste canepa cred foarte necesara,iar pe carlige ceva solubile dar mizez momentan (teoretic)pe porumb...cred ca iau cativa stiuleti si dau cu porumb de lapte si uscat.
Ca alternativa....ceva rama groasa,serpeasca de gunoi si niste viermusi,dar la astea trage in disperare caraselul!
In fine,pun mari sperante in reusita acestei expeditii,la intoarcere sper sa vin cu ceva rezultate,specia vizata fiind crapul despre care se aude conform unei informatii de ultima ora ca s-a reprodus fantastic de mult in acest lac!
Abia astept sa ajung acolo!!!!!!!!
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

DIN PACATE suntem tare prinsi cu concursurile....12-16 august OPEN TANCABESTI, urmeaza FRANTA - antrenament 7 ZILE ,SARULESTI,BOILESMANIA,.....tot ce misca.. :D :D

ceangau alexandru
Mesaje: 148
Membru din: Joi Mai 29, 2008 14:53
Puncte: 0
Localitate: sfantu gheorghe

Mesaj de ceangau alexandru »

petre iulian scrie:DIN PACATE suntem tare prinsi cu concursurile....12-16 august OPEN TANCABESTI, urmeaza FRANTA - antrenament 7 ZILE ,SARULESTI,BOILESMANIA,.....tot ce misca.. :D :D
....acum poti sa mergi si pe acumularea de pe SIRIU...!!!!!?????....mai sopteste cate ceva lui NINI...ca tot degeaba....!!!!!...

IULIAN C
Mesaje: 78
Membru din: Mar Mar 25, 2008 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IULIAN C »

Desi m-am intors de duminica,am avut ceva probleme cu calculatorul,voi pune acum ceva informatii...
Dupa 4-5 zile de munca,nadiri,aruncari,sondari,cautari sperante....nu l-am gasit pe "Mustatimea-SA Crapul"!!! :cry:
In acel golfulet format langa viaductul Giurca pe sub care trece un izvor,intre timp a crescut apa foarte mult,am reusit sa gasesc un platou subacvatic,am nadit cu bulgari cu cereale si boilesuri,2 lansete cu porumb,2 cu bile,am avut doar 4 trasaturi,din care 3 foarte energice....insa...NIMIC!
In schimb am prins in ultimile 2 zile,caras,la cele 2 lansete cu porumb,si la pluta,la rama si mamaliga!
Iar la lacusta a tras in disperare cleanul,destul de maricel si bibanul!
O sa postez niste poze cu peisaje de acolo,din pacate nu mai am cateva poze cu focul de tabara,si cu ce s-a mai intamplat pe acolo....ca m-am cam intrecut cu niste "intaritor"...
Imagine
Imagine
Imagine
By yully_fisher28
Imagine
Imagine
Imagine
By yully_fisher28
Imagine
By yully_fisher28
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Pai de ce nimic prietene???
Din 4 prezentari nimic?? ai avut agatatura sau monturile au fost de vina?
La ce ai avut prezentari la porumb sau la bile???
ce bile ai folosit tari sau solubile?
Pe ce criterii ai facut nadirea??la ce intervalede timp ai nadit?la ce adancime ai pescuit?cei ce au fost cu tine au reusit sa puna vreo piesa pe mal?l-ai vazut sa sara pe undeva?
Campion National 2011

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Oricum peisaje fantastice...mare frumusete...!!!!!!
Asa lacuri mai rar si daca au caras sigur tre sa fie si crapul pe acolo dar e putin de munca pana dai de el dar si satisfactiile sunt pe masura...pe langa maluri ai incercat noaptea cu cate o lanseta izolata doar cu saculet solubil??

Spre acest gen de lacuri ar trebuii sa-si indrepte atentia organizatorii de concursuri..!!!nu cred ca-i prea greu sa tragi aci un concurs de plantat de vreo 7 zile chiar daca se porind pesti putini..!!!si daca-l faci international cred ca vor venii mai multi straini decat romani ca la noi multi isi prind urechiile pe balastiere sau acumulari de genul asta...noi ne-am obisnuit cu ciortani viteza carciuma langa noi,prostituatele la coltul baltii,sute de kg de nada aruncata in fata la 50-60 m si stam la sprit la gratar si la altele..pestele daca trage...bine,daca nu..insemna ca am picat pe un loc prost...cam la asta se rezuma majoritatea finantatorilor din concursuri si pt acest motilv se tin zeci de concursuri pe an din care baietii destepti fac o grama de bani si gastele se distreaza de minune...asta nu e rau de loc dar pacat ca se pierde spiritul de competitie si placerea aia de a prinde un peste pe cere nu-l cunosti...nu la mai prins nimeni...nu stii la ce mananca..!!!
Campion National 2011

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”