Porumb flotant -recomandari

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de Claudiu Garlea »

Pentru mine unul, conteaza foarte mult culoarea: galben + roz, verde + galben, galben+ rosu, verde + rosu, galben +alb, verde + alb.

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de Decebalus »

vasea scrie:Oare nu conteaza de loc aroma boabelor artificiale? Eu am simtit diferenta intre arome dulci si cele puturoase. Alte pareri?
Mergi pe alea dulci,puturoasele o sa te duca la divort.
Sa nu deschizi in nici un caz acasa un Monster Crab :lol:
SpritZCarp

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de osc1or »

Prima data cand am interactionat cu porumbul flotant am luat de la Enterprise o aroma Srimp and Worms (sau ceva de genul). Am ajuns acasa cu borcanasul, si m-am gandit sa il miros, l-am desfacut si am tras un nas sanatos din el. Mi s-a facut rau instant si am vomat 2 ore si mi-a fost greata toata ziua... Nu m-am asteptat sa fie asa rau si puternic mirosul.
Acum nu mai am nici o treaba cu aromele, probabil este de la subconstient care deja stie la ce sa se astepte cand desfac un borcanel de arome..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de Claudiu Garlea »

Monster Crab, Shrimp and Worms, 1016 de la Senzor... NU TRAGETI DIN ELE !!! :)))

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de vasea »

Decebalus scrie:
vasea scrie:Oare nu conteaza de loc aroma boabelor artificiale? Eu am simtit diferenta intre arome dulci si cele puturoase. Alte pareri?
Mergi pe alea dulci,puturoasele o sa te duca la divort.
Sa nu deschizi in nici un caz acasa un Monster Crab :lol:
Imi iau un bax:-)

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de esoxclub »

Eu prefer boabele de la Enterprise. le tin in dipuri de peste 1 an si nu au patit nimic :) ba din contra sunt foarte bine impregnate. am testat o boaba tinuta la dip in acvariul de teste si avea aceasi flotabilitate ca una noua.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de osc1or »

voi tineti boabele flotante in dip? nu e sufficient sa le tii decat in aroma?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de Vladut Mateianu »

daca este porumbul de calitate (enterprise, senzor,etc) se poate , chiar este indicat.
dar piata noastra este invadata de "flotant" de slaba calitate ieftin (gasiti direct in dragon cu 2-3 lei, unii mici producatori il ambaleaza la cutiute si il vand cu 10 lei) care se topeste in multe arome cu ph acid (capsuna, afine, etc).
plus ca trebuie avuta mare grija, nici nu "pluteste" in unele cazuri...mai ales dupa ce sta in aroma !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de petre iulian »

carbocalm scrie:Dupa 3 sezoane de folosit porumb artificial , am ajuns la concluzia ca succesul acestei momeli se bazeaza in primul rand pe curiozitatea crapului, indiferent de dip.

Voi ati sesizat diferente majore la numarul de prezentari in functie de dip-ul folosit?

Intreb asta deoarece am citit ca un pescar de competitie le foloseste exact cum le scoate din plic.
-----------
eu le folosesc fara aroma de mult timp si 80% folosesc numai culoarea alba .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb flotant -recomandari

Mesaj de freespirit »

osc1or scrie:am vazut la pescarii de competitie in penarele de monturi, monturile facute directu cu babele de porumb instalate
20-30 monturi gata facute, fara dip fara nimic..
nu cred ca un plastic se aromatizeaza mai bine daca il tii 1 an in dip au daca doar il bagi 2secunde inainte de a il arunca in apa
In orice material, plastic, chiar si sticla, se impregneaza intr-o anumita masura o aroma, un miros, asa ca, din moment ce si intr-un borcan de sticla persista diverse mirosuri, asta se poate vedea si in domeniul culinar, cu atat mai mult aromele pentru pescuit pot sa se impregneze in aproape orice material, pentru o perioada mai lunga, sau mai scurta, insa suficient pentru o partida de pescuit! Se poate verifica si cu un borcan de sticla, cum se mentine mirosul dupa cateva secunde de contact, fata de cateva zile, saptamani sau luni!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”