porumb uscat vs porumb fiert si aromat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Hai ca uite incerc eu marea cu degetu...

Daca e vorba de un amestec de seminte cu care as pescuit la concurs, as incerca sa-l fac cat mai atragator din toate punctele de vedere. Asta inseamna ca o sa vreau sa am o nada cat mai usor digerabila, cat mai parfumata, cu o textura cat mai diversificata si mai atragatoare si pe cat posibil sa se afle la apogeul atractivitatii ei in ceea ce priveste etapele de transformare prin care trece , legate de fermentarea semintelor. Astea sunt linile mari dupa care ma ghidez si de aici incep vaeriatiunile legate de cate tipuri de seminte imi sunt accesibile la acel moment, de timpul pe care-l am la dispozitie pt a le prepara, de etapele in care diferitele tipuri de seminte se adauga la un loc, de timpuu diferiti de preparare, si poate cel mai complicat aspect este pt mine dozarea substantelor adiacente cu rol atractant sau nutritiv, unde, recunosc sunt cam in plop. De aceea incerc sa ma limitez decat la produse pe care le cunosc si stiu sa le manipulez fara a face vreo trasnaie si de aceea nu adaug decat rareori alte substante inafara de CSL, Sare de mare, miere, boia iute si sortisoara.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Corect, amestecurile de seminte pot face diferenta la orice partida de pescuit....Costi, pentru ca este subiectul tau preferat (si stiu ca ai studiat ceva in domeniu) , care crezi ca ar fi top 10 la seminte ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

Vladut Mateianu scrie:Corect, amestecurile de seminte pot face diferenta la orice partida de pescuit....Costi, pentru ca este subiectul tau preferat (si stiu ca ai studiat ceva in domeniu) , care crezi ca ar fi top 10 la seminte ?
----------------------------------------------------- CHEAR INCEPE SA SUNE INTERESANT :lol: :D :lol:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

1. Canepa
2. Porumb
3. Porumb de floricele
4. Hrisca
5. Mazare
6. Naut
7. Tiger Nuts
8. Arahide
9. Fasole
10. Linte

Asta e top ten-ul meu... Al vostru care e? :wink:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

legio1083 scrie:1. Canepa
2. Porumb
3. Porumb de floricele
4. Hrisca
5. Mazare
6. Naut
7. Tiger Nuts
8. Arahide
9. Fasole
10. Linte

Asta e top ten-ul meu... Al vostru care e? :wink:
eu zic ca ai uitat "bomboana pe coliva" si anume
ANASONUL!
semintele de anason inmuiate si apoi fierte elimina un ulei volatil cu un miros inconfundabil, cu proprietati de atractie extraordinare!!!
The One Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Hai sa mai vedem pareri....Mai foloseste cineva seminte si poate sa intocmeasca un top ? :roll:
Ultima oară modificat Lun Mar 03, 2008 7:59 de către Vladut Mateianu, modificat 1 dată în total.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

:lol: de unde palaria mea sa iau eu seminte de anason? :lol: :lol: :lol:

Ca anasonul face treaba nu mai e un secret pt nimeni, insa eu mi-am gasit o nada praf care face treaba pentru mine, insa recunosc , ca daca as gasi asa ceva cu siguranta mi-as trage niste pasturi interesante :wink:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jack the Ripper »

... sau in loc de seminte de anason mergi la un magazin naturist si cu 8 lei cumperi un flacon de ulei esential de anason ce miroase de te trasneste !

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

Vladut Mateianu scrie:Hai sa mai vedem pareri....Mai foloseste cineva seminte si poate sa intocmeasca un top ? :roll:
_------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------asteptam si parerea ta Vladut si lui Andrei

bobo
Mesaje: 75
Membru din: Mie Feb 27, 2008 15:30

Mesaj de bobo »

dar pt cteno se aplica aceeasi reteta??????????????????????? :?: :roll:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”