Problem...

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Avea crap acum7 ani si nu putin, si deatunci nu s-a mai pescuit DELOC. ma gandesc ca n-o fi zburat in tarile calde :lol: ...

Nu disper insa inainte cand habar n-aveam de carpfishing in adevaratul sens al cuvantului mi-era usor sa nu ma gandesc dece da sau dece ba. Acum insa ma roade chestia asta. SUnt prea multe instrumente la indemana ca sa mai ai scuze de genul "azi canci!".







:wink:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

o fi murit de inanitie intre timp :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

costi,

nimic din ce-ai folosit nu merge la o partida de primavara pe o balta unde nu este peste... :lol: Cred ca nici cu bolduitele lui andrei...sau ale lui cezar, ca nici nu mai stiu cine a inventat lead core-ul la noi, n-ai fi prins nimic... :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
bogdan adrian
Mesaje: 165
Membru din: Mie Dec 13, 2006 15:05

Mesaj de bogdan adrian »

dupa mine trebuia folosit bile din porumb sub primul prag

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Sub primul prag e un snop de iarba cat casa.... Doar marginea era curata pe o portiune de juma de metru sa zicem. Pana la bilele de porumb trebuia sa se apuce de molfait la peletele de CSL...

Da poate chiar n-o fi fost atat de mult peste in balta precum mi-am imaginat, si ala care o fi fost era la o bere intre stufarisuri.

Sa-ntleg c-ar trebui sa refac experimentul peste vreo luna dupa ce mai iese la pascut? :roll:
Legio - Patria Nostra !

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

da nu v-ati gandit ca poate fi de vina si pescaru ? poate era mai bine sa se apuce de altceva ! :D

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Da.... as o fi, daca zici dumneata :lol: :wink:

Chiar nenea Yeti, ce-ai fi facut in locul meu, ca sa pui pe mal cativa mustaciosi? :roll:
Legio - Patria Nostra !

lucix
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 21, 2007 15:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de lucix »

Fratili meu,cat trebuie sa-ti mai repet?Single malt tinut la conge minim 12 ore ! :evil:
Born to be wild !

Avatar utilizator
cata bh
Mesaje: 267
Membru din: Dum Feb 12, 2006 18:56
Puncte: 0
Localitate: Oradea
Contact:

legio

Mesaj de cata bh »

Dear Legio

Pina acum nu ti-am scris dar acum chiar ma uimesti....
Cine ti-a zis ca in aceea balta este si crap?
Balti minunate nu mai exista decand foamea de peste este atit de mare.
Scuze daca te-am suparat

Cata Bh

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

:lol: :lol: :lol: N-o fi peste.. deaia s-au facut filme cu lini rapiti de stiuca inainte de intra in minciog, deaia cand intra crapul in bataie fierbe stufaria, deaia din an in pasti intra cate un crap negru si urat la shefieldurile invitatilor patronului.... da poate chiar n-o fi peste asa mult incat sa dse sinucida si in carligele mele :lol: .

Patronul lacului are firma de protectie si paza, si-a tras camele pe lac (avand in vedere ca e usor de supravegheat datorita conformatiei, becuri pt iluminare nocturna etc.


Hai sa facem alrtceva, uimeste-ma si tu pe mine terog si invata-ma cum sa abordez o balta pe al carei substrat zac straturi de vgetatie (frunze, ierburi) aflate in suspensie, creind pe alocuri o patura groasa si de juma de metru, fata de albia tare. :wink: a.... era sa uit de "matasica" aia verde ca o alga care e instare sa faca sa dispara si Titanicul daca ar reusi sa-l impresoare cu totul.

Balti "minune" mai exista, insa asta nu inseamna ca sunt deschise pescuitului sportiv. Uite, daca ajungi vreodata la Iasi, da o fuga pana la Podu Iloaie, sa vezi acolo balta... cei care se-ncumeta sa pescuiasca pe neve cateva ore stiu pt ce risca o portie de sare din pustile paznicilor si eventual un macel mic, asa, cat sa aiba de ce-si aduce aminte. insa cine are "cheag" si culmea stie sa mai puna si mamaliga in ac, mai mult pierde timpul cu refacutul monturilor decat cu pescuitul. in marea majoritatea a cazurilorm tipul asta de pscar "cu intrare" nu stie la ce se foloseste frana dela mulineta...
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”