Rolul partenerului intr-o echipa

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de constantin emilian »

Un adevarat partener:
-Sa bea
-Sa aiba glumele de bazar la el
-Sa fie pregatit oricand de un somn de cantar
-Sa nu spele nici o farfurie si eventual sa mai lase si lada frigrifica deschisa
-Sa faca gratar si sa nu manance mult
-Sa stie sa lege carlige
-Sa inchida statia cand doarme
-Sa uite sa puna firul prin swinger
-Sa "deie" cu cobra peste 140m
-sa lase bilele in soare
-Sa arunce la distante mari
-Sa dea nada moderat: maxim doi saci de porumb pe zi
-Sa fie rapid in momentul in care se schimba lansetele
-Sa nu uite baitrunner-ul inchis :D
-Sa aiba la el o lanterna de cap in plus
-Sa faca saculeti de rezerva
-Sa faca mehlem-ul
-Sa aiba o geanta mai mare ca a mea de dipuri si lichide pentru pescuitul crapului
-Sa intepe pestii pe care ii voi scapa eu in final
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de doru_croc »

constantin emilian scrie:Un adevarat partener:
-Sa bea
-Sa aiba glumele de bazar la el
-Sa fie pregatit oricand de un somn de cantar
-Sa nu spele nici o farfurie si eventual sa mai lase si lada frigrifica deschisa
-Sa faca gratar si sa nu manance mult
-Sa stie sa lege carlige
-Sa inchida statia cand doarme
-Sa uite sa puna firul prin swinger
-Sa "deie" cu cobra peste 140m
-sa lase bilele in soare
-Sa arunce la distante mari
-Sa dea nada moderat: maxim doi saci de porumb pe zi
-Sa fie rapid in momentul in care se schimba lansetele
-Sa nu uite baitrunner-ul inchis :D
-Sa aiba la el o lanterna de cap in plus
-Sa faca saculeti de rezerva
-Sa faca mehlem-ul
-Sa aiba o geanta mai mare ca a mea de dipuri si lichide pentru pescuitul crapului
-Sa intepe pestii pe care ii voi scapa eu in final
Si sa sforaie ca un urs in calduri :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Vladut Mateianu »

Lasand gluma la o parte, partenerul de competitie trebuie sa fie si un bun tovaras de dialog, altfel, inebunesti 100 de ore tacand sau neavand partener de discutie deoarece partenerul, pescar bun de altfel, are IQ-ul putin peste 1.... :D Eu am patit-o , si nu sunt singurul....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Alexandru Mihai »

Vladut Mateianu scrie:Lasand gluma la o parte, partenerul de competitie trebuie sa fie si un bun tovaras de dialog, altfel, inebunesti 100 de ore tacand sau neavand partener de discutie deoarece partenerul, pescar bun de altfel, are IQ-ul putin peste 1.... :D Eu am patit-o , si nu sunt singurul....
Este discutabila treaba cu dialogul...sunt momente cand prefer sa fiu singur in stand... :D
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Dan Badarcea »

shimanobig scrie:
Vladut Mateianu scrie:Corect Cristi. Din pacate insa in ultima vreme au aparut echipe in care unul este platitor(sponsor) iar celalat este pescar. Sponsorul doarme noaptea, iar ziua trage de crapi, beri si gratare..... apoi la sfarsit se lauda cu rezultatul ! :D Cum vedeti astfel de echipe ?

Dorim exemple nu vorbe.....ai uitat sau ai scos din ecuatie porcii ?:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: mv2
Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de cornelserbu »

imi pare rau, dar nu ma simt in masura sa dau un raspuns intr-un astfel de topic...am avut atat de putini parteneri de echipa de-a lungul timpului... :lol: :lol: :lol: (3 sau 4 concursuri fara tica, iar el 2 fara mine)
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
vali s.
Mesaje: 450
Membru din: Mie Noi 04, 2009 17:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de vali s. »

Vladut Mateianu scrie:Lasand gluma la o parte, partenerul de competitie trebuie sa fie si un bun tovaras de dialog, altfel, inebunesti 100 de ore tacand sau neavand partener de discutie deoarece partenerul, pescar bun de altfel, are IQ-ul putin peste 1.... :D Eu am patit-o , si nu sunt singurul....

Ai dreptate! Comunicarea este totul :wink: Poate o sa ne povestesti candva trairile din cele 100 ore :P
Mr. Fish

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Marinarul »

Vladut ai deschis un subiect mai mult decat interesant si inca nu-mi pierd rabdarea , inca astept comentarii serioase si pertinente. Sa o fredonam in caterinci si mistouri (bune si ele) dar in final sterile, stim cu totii, dar numai cu ele vom ramane si vom bate pasul pe loc romaneste.

E si un subiect pe cat de sensibil pe atat de important si am impresia ca cei cu experienta mare in concursuri - gen Maty , tata Nitu , tu , Vladeanu , Coco , maestrul Rosioru , Cristi Yamaha si inca trei patru - ar trebui sa lase la o parte anumite asperitati , orgolii paguboase sau secretomania usor exagerata uneori (ca oricum nu vom afla tot ce e de aflat :)) si sa ne spuna una , alta , ce considera ei mai util de stiut si de facut in timpul unui concurs , sau ce sa nu faci atunci.
Aici e momentul lor de adevar , al celor consacrati , nu al celor care au castigat cu 14 kg de ciortanica un concurs de 12 ore la Fundulea la pufulete cu viermusi si care sunt toba de teorie din reviste sau de pe net.

Pescuitul de concurs e cam diferit de cel de placere unde iti cam poti permite sa fii boem , insa in competitie ar fi indicat ma gandesc (nu ca as stii ptr ca nu am frecventat concursurile) ca fiecare sa stie foarte bine si foarte clar ce are de facut dimineata , la pranz si seara , noaptea , si lucrurile sa fie agreate si acceptate cu inima deschisa inca de acasa.

Cred ca multi ar aprecia daca ar citi aici planul lui X de bataie (X e unul din cei nominalizati mai sus) la concursul Y la care a iesit pe podium sau de la concursul Z unde a prins abea locul 6 si de ce (aici e clar ca nu se vor ingramadi multi sa-si recunoasca greselile de strategie , dar cine stie ...).

Cu siguranta ca se pot incumeta la cateva istorisiri succinte macar trei patru din cei enumerati de mine , le voi multumi anticipat inca de acum si le astept cu mare interes parerile.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Vladut Mateianu »

Hai sa va zic o poveste, poveste pe care as fi foarte multumit daca o sa o citeasca cei care se apucade competitii. :wink:

5 ani consecutivi am avut un singur partener de competitie : Andrei Vladeanu. Intre noi se creasera niste legaturi incredibile, stiam ce doreste celalalt fara sa discutam intre noi ! Si aveam cateva reguli pe care nu le incalcam niciodata(ma rog, aproape niciodata ! :D ) :

1. pescuitul in ture. intre ora 20 si 3 noaptea dormeam mereu eu,Andrei intre 3 si 8 dimineata.
2.respecta perioada de odihna a partenerului, orice s-ar intampla ! pescuiam cu statia doar pe vibratii(sau la minimum) si chiar daca trageau 2-3 crapi simultan nu ne sculam unul pe altul.
3. dupa trezirea din somn, cel trezit jumatate de ora nu avea voie sa puna mana pe nimic ce tinea de pescuit ! (altfel, riscam sa facem diverse comisareli) :D
4. nu bei, nu prinzi ! doar o poveste....cel care intra de serviciu nu avea voie sa consume alcool, observasem din eperienta ca uneori o singura bere te poate face vulnerabil in fata somnului !
5. ziua, de cate ori prindeai ocazia, furai cate 10-20 minute de picoteala in scaun, conteaza enorm ptr economia concursului spre final !
6.noaptea, pestii scosi cat mai discret, eventual fara lanterne de cap (si fara lumina vine si mai usor la minciog !). astfel, vecinii nevazand activitate se impaca cu ideea ca nu merge pe toata balta si se lasa pe tanjeala....
:wink:
7. dupa fiecare peste capturat un buzunar de boiliesuri. atat. asta in cazul in care trage ! daca nu , nadiri constante la intervale regulate, in special cu solubile....


Ar mai fi multe de povestit, dar tare sunt curios ce alte reguli mai inventasera alti pescari in cadrul echipei ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rolul partenerului intr-o echipa

Mesaj de Marinarul »

Bune si instructive observatiile fara indoiala si se vede clar ca odata cu "sudarea" echipei multe lucruri merg ca unse si se evita in timpul concursului discutiile contradictorii atat de daunatoare.

Cand lucrurile merg bine si pestele raspunde putem crede ca am fost inspirati si ca lucrurile in echipa vor merge asa pana la finalul concursului si ca nu avem nimic de schimbat / imbunatatit si optimismul e la cote inalte. Dar usor usor pot avea loc schimbari (de vreme, vant, presiune atmos., mod de nadire al adversarilor, raspunsul in timp la nada noastra etc) carora daca le facem fata cu brio ramanem in carti dar daca ne sucim prost , ramanem cu ochii in soare.

Mi se pare util sa stim ce e de facut , ce atitudine trebuie adoptata in echipa cand lucrurile nu merg bine, cand pestele nu raspunde conform asteptarilor noastre desi am facut tot sau aproape tot din ce programasem. Atunci ne nasc frustrari care intr-un fel sau altul trebuie depasite si asta repede ptr ca timpul curge si adversarii prind. Ce e de facut ? Cu ce e bine sa incepi schimbarea de strategie , ce nu trebuie sa faci ptr a nu compromite totul ?
La aceste intrebari cred ca multi dintre noi ar aprecia niste raspunsuri sincere si la obiect.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”