unde am gresit ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

Vladut Mateianu scrie:Cornel, pestii cei 2 pe care i-ai prins, la ce i-ai prins ?
I-am prins cu pop-up ice breaker de 10mm(carping) taiat din el pana a stat carligul in coada nelestat, iar pe momitor nada Senzor.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Exact cum am banuit.
Se pare ca perioada fiind scurta si nadirea destul de puternica ptr apa rece, stilul abordat ar fi trebuit sa fie unul in care sa conteze prezentarea...adica un pescuit de interceptie !

PS La Cupa Iernii, multe dintre echipele care au nadit masiv au avut probleme...unele chiar mari ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: unde am gresit ?

Mesaj de popescu59 »

Cornel am fost si eu pe 9 la MV2 - Am pescuit pe standul 22 , a fost ok nu super ok dar ok pentru un stand de sector B.
Ma poti suna si iti spun ce si cum .

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de jdmishere »

Vladut Mateianu scrie:Exact cum am banuit.
Se pare ca perioada fiind scurta si nadirea destul de puternica ptr apa rece, stilul abordat ar fi trebuit sa fie unul in care sa conteze prezentarea...adica un pescuit de interceptie !

PS La Cupa Iernii, multe dintre echipele care au nadit masiv au avut probleme...unele chiar mari ! :wink:

Vladut, eu am pescuit langa Cornel (pe ponton 2) si cred ca tocmai faptul ca a abordat partida cu o nadire "lejera" l-a facut sa nu aiba activitatea pe care si-o dorea. Eu am facut un pat de nada destul de consistent din bulgari in contextul in care si cei doi pescari de pe pontonul 3( care pescuiau cu doua baterii de lansete) au nadit masiv cu bile
Eu am consumat vreo 6-7 kg de nada cel putin ( aici ma refer la bulgarii aruncati la inceputul partidei, cei aruncati dupa fiecare trasatura, nada de pe momitor + saculetii atasati la carlig la inceput)
Rezultatul a fost 19 trasaturi in intervalul 7-15.45

PS: Cornele, sa nu uitam si de veverite :)
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Atunci chiar nu inteleg nici eu....
Este greu sa-ti dai cu parerea din fata calculatorului, altfel era daca eram acolo... :(
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de arsinel »

jdmishere scrie:
Vladut Mateianu scrie:Exact cum am banuit.
Se pare ca perioada fiind scurta si nadirea destul de puternica ptr apa rece, stilul abordat ar fi trebuit sa fie unul in care sa conteze prezentarea...adica un pescuit de interceptie !

PS La Cupa Iernii, multe dintre echipele care au nadit masiv au avut probleme...unele chiar mari ! :wink:

Vladut, eu am pescuit langa Cornel (pe ponton 2) si cred ca tocmai faptul ca a abordat partida cu o nadire "lejera" l-a facut sa nu aiba activitatea pe care si-o dorea. Eu am facut un pat de nada destul de consistent din bulgari in contextul in care si cei doi pescari de pe pontonul 3( care pescuiau cu doua baterii de lansete) au nadit masiv cu bile
In perioada aia am fost si eu pe balta si tot asa ......;am nadit 1kg de bile la inceputul partidei si la 2-3 ore vazand ca am avut doar 2,3 trasaturi am zis:Asta este ma tai singur sau nu dar nadesc iar. Am nadit inca 2kg de bile solubile si tari si au ineput trasaturile.
Ciudat pentru apa si vreme rece ....sa trebuiasca sa nedesti consistent.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Andrei Tianu
Mesaje: 58
Membru din: Lun Ian 24, 2005 10:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Andrei Tianu »

Azi pe MV am pescuit pe primul loc dupa ce se termina pontoanele, nadit foarte putin 10-15 bile de lanseta, plus saculet cu 2 bile...17 trasaturi de la ora 07.45 pana la 15.45...12 pe mal, restul "eliberati" pe traseu. Predominanti cei de 5-6 kg, 2 bucati intre 9 si 10. Am folosit numai solubile sq+afine de 16, carlig de 6, plumb inline de 90g, pescuit pe undeva in jurul a 100m. Pe parcurs am observat ca a intrat cel mai bine la 2 bile de 16 asa ca am renuntat la saculet, pop-up sau porumb. Vremea cainoasa cu un vant rece si puternic dar per total o partida reusita. Trasaturi foarte frumoase dar pestele amortit rau in drill.
Cand strangeam deja incepusera sa vina oamenii pentru concurs :D
Daca nu merge din prima cu ciocanu'....incearca un ciocan mai mare !

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de arsinel »

Andrei Tianu scrie:Azi pe MV am pescuit pe primul loc dupa ce se termina pontoanele, nadit foarte putin 10-15 bile de lanseta, plus saculet cu 2 bile...17 trasaturi de la ora 07.45 pana la 15.45...12 pe mal, restul "eliberati" pe traseu. Predominanti cei de 5-6 kg, 2 bucati intre 9 si 10. Am folosit numai solubile sq+afine de 16, carlig de 6, plumb inline de 90g, pescuit pe undeva in jurul a 100m. Pe parcurs am observat ca a intrat cel mai bine la 2 bile de 16 asa ca am renuntat la saculet, pop-up sau porumb. Vremea cainoasa cu un vant rece si puternic dar per total o partida reusita. Trasaturi foarte frumoase dar pestele amortit rau in drill.
Cand strangeam deja incepusera sa vina oamenii pentru concurs :D
Asa a intrat si la mine . La doua bile de 14 iar in stanga mea pe ponton 5 era Gaulea care pescuia cu 2 bile de 20 pe firul de par si avea trasaturi mai rar dar cand ii tragea pestele era de la 8 kg in sus .(intre 8 si 14kg a prins o groaza)
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

contaeugen
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 24, 2010 18:07

Re: unde am gresit ?

Mesaj de contaeugen »

Stand 12 miercuri tot la solubile mici 16 si 18 (squid cu afine de la Senzor 1016) am avut 12 pesti, cu naditor cu mehlem condimente si saculet cu sparturi solubile si pelete. Captura in jur de 11-12 kg.

Saptamana asta este concurs, este balta inchisa pana duminica !

valentin10
Mesaje: 29
Membru din: Dum Noi 03, 2013 17:04

Re: unde am gresit ?

Mesaj de valentin10 »

Cred ca ai gresit putin cu alegerea nadei "squid&octopus"....

Pe data de 13 noi 2013 am avut o partida rapida de 6 ore pe pontonul 1 si am prins 13 pesti, cu nada CaringClub GT1 si Pop-up mic Ananas: http://www.crapmania.ro/carpbook/albume ... 2013-65523

Pe pontonul 2 erau 2 persoane care pescuiau cu "squid&octopus", bile mici + pop-up si nu au prins mai nimic.


Data viitoare cere sfatul prietenului tau Dragos.... eu asa am facut :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”