unde am gresit ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

Ultima partida din acest an, a fost un esec. Nu imi dau seama unde am gresit, de aceea, va cer sfatul voua.

Balta: MV 2
Locul pe balta: Ponton 1
Data: 09.11.2013 (07.00-16.30)
Meteo: dimineata ceata si 4 grade, la pranz soare si 15 grade.

Nada: amix squid&octopus(Senzor), mhlm betaina(Senzor), amix ttx(Senzor), pelete squid&octopus(Senzor), amorsa(Senzor).
In carlig: pop up ice breaker de 10 mm(Carping Club), pop-up squid&octopus de 10 mm(Senzor), bila solubila Corbu premium de 14 mm(Senzor), bila tare belachan de 20 mm(MG) si multe alte pop-up-uri si plastice.
Am aruncat 10 bulgari la 70-80m si 1 kg de bile jet(Senzor).

Am pescuit intre stalpul 2 si 4 de iluminat(ca reper pe malul opus), aruncand initial lansetele in trepte(aproximativ 60m,80m,100m,120m). La 09.30 am luat primul peste(5kg) de la 80m. La 10.15 a venit al doilea(9 kg) de la 100m.
Dupa ultimul peste am mai avut doua rateuri(plecat pe runner) si atat. Pana la ora 16.00-mormant.
Am folosit monturi cu momitor, carlige de 6(Gardner talon tip), rig-ul scurt(5-6cm), prezentarea pe substrat facuta astfel incat sa stea carligul in coada nelestat(verificat in recipientul cu apa la fiecare lansare ).
Am aruncat si mai in stanga si mai in dreapta si mai aproape si la peste 130m. Am pus si saculeti solubili cu pelete de diverse diametre, am incercat si cu pasta solubila pe momitor. Nimic.
Unde credeti ca am gresit?

Multumesc anticipat!
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Colegii din dreapta au prins?
PS: nu mai exagera cu aruncatul la 130 m cu momitor, ca nu o sa primesti raspunsuri fara sa fi luat la misto. :wink:
catch&release

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

Pe ponton 2 s-au prins 11 pesti si a avut 8 rateuri. Pe ponton 3 s-au prins cam 4-5 pesti.
P.S. La 130m nu am aruncat cu momitor.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Tu consideri o partida ratata ca tu ai reusit sa scoti doar doi pesti in 10 ore, sau ca cei din dreapta a prins 11?
Cum adica ratari?pai voi va duceti sa testati carlige si riguri pe 100 lei/12h?
Apropo,ce marime de carlig ai avut la momitor? Momitoare culisante sau fixe?
Ai pescuit in stanga aproape de sarma?
Am zis ca ai exagerat cu 130 m pt ca tu ai scris in postul de mai sus ca ai pescuit exclusiv cu momitoare si cu saculeti, cel putin asa se intelege...
catch&release

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Florin Pata »

La Moara prind cei care nadesc mult ! Nu cred ca ai trimis multa nada langa montura !

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Florin Pata scrie:La Moara prind cei care nadesc mult ! Nu cred ca ai trimis multa nada langa montura !
Nadesti,nadesti dar, apa cred ca apa a fost destul de rece.
In alta ordine de idei pestele de pe moara a inceput sa nu mai raspunda asa de bine la orice nada ca altadata, cand prindea oricine si la bat de chibrit.
catch&release

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

Ungureanu Bogdan scrie:Tu consideri o partida ratata ca tu ai reusit sa scoti doar doi pesti in 10 ore, sau ca cei din dreapta a prins 11?
Cum adica ratari?pai voi va duceti sa testati carlige si riguri pe 100 lei/12h?
Apropo,ce marime de carlig ai avut la momitor? Momitoare culisante sau fixe?
Ai pescuit in stanga aproape de sarma?
Am zis ca ai exagerat cu 130 m pt ca tu ai scris in postul de mai sus ca ai pescuit exclusiv cu momitoare si cu saculeti, cel putin asa se intelege...
Da, pentru MV 2 este o partida ratata, avand in vedere locul de pe care am pescuit(ponton 1).
Nu, nu am testat carlige. Sunt aceleasi cu care am pescuit mereu pe MV 2 in perioada rece(Gardner talon tip nr.6 noi).
Am folosit momitoare fixe(cu autointepare), cele de la Dan Mitranescu.
Am incercat si in stanga, aproape de sarma, am incercat si pe directia bisericii, la distanta, cu pasta pe plumb.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

Florin Pata scrie:La Moara prind cei care nadesc mult ! Nu cred ca ai trimis multa nada langa montura !
La acest lucru m-am gandit si eu.
In alte dati, nu trebuia sa nadesc deloc pentru partide scurte.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: unde am gresit ?

Mesaj de gabi1 »

Ungureanu Bogdan scrie:
Florin Pata scrie:La Moara prind cei care nadesc mult ! Nu cred ca ai trimis multa nada langa montura !
Nadesti,nadesti dar, apa cred ca apa a fost destul de rece.
In alta ordine de idei pestele de pe moara a inceput sa nu mai raspunda asa de bine la orice nada ca altadata, cand prindea oricine si la bat de chibrit.
Nada: amix squid&octopus(Senzor), mhlm betaina(Senzor), amix ttx(Senzor), pelete squid&octopus(Senzor), amorsa(Senzor).
In carlig: pop up ice breaker de 10 mm(Carping Club), pop-up squid&octopus de 10 mm(Senzor), bila solubila Corbu premium de 14 mm(Senzor), bila tare belachan de 20 mm(MG) si multe alte pop-up-uri si plastice.
Am aruncat 10 bulgari la 70-80m si 1 kg de bile jet(Senzor).
Se pare ca nu prea a folosit "bete de chibrit", poate a pacatuit in noaptea premergatoare partidei. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Claudiu Garlea »

Am fost si eu joi, n-a mers prea bine. Nici la plantat, nici la momitor si nici la bila. Cam slabut, cine stie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”