PRETUL BILELOR

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

Salutari,

Ma lovesc de o mare problema de fiecare data cand intentionez sa fac o partida de pescuit PRETUL BILELOR. In mare parte partidele se intind pe 48 de ore pentru ca atat imi permite weekendul si pentru a avea o partida cat de cat buna iti trebuie un minim de 4 kg ceea ce inseamna aproximativ 200 ron.

Vreau sa stiu de la cei care isi fac bile care ar fi costurile pentru un kg de bile si daca au observat o eficienta cel putin la fel de mare ca bilele cumparate.

Salutari,
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de pharaoh »

Daca-ti cumperi mixul si-ti rulezi singur bilele mai scazi chiar 30-40% din costuri.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

a luat cineva de exemplu un handy pack de la producator sa ne zica si noua cate kg de bile ies din 5 kg de mix sau din 2,5 kg de mix, doar asa ca sa ne facem si noi o idee
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de razvan u. »

Prin rularea unui handy pack de 2.5 kg ies 3.5 kg de bile.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

deci la un calcul simplu pentru belachan care in magazine e 59 kg

avem asa:

135 ron handy pack 2,5 kg + 22 ron 22 de oua (atat spune producatorul) = 157 ron / 3,5 kg

adica ajungem la 45 ron / kg

da este ok 14 ron / kg e o reducere semnificativa corect. adica la 3 partide ai una gratis :)

Multumesc pentru informare
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de danielcotoz »

asta daca nu mai imbunatatesti ceva si tu acolo. de obicei ptr asta se ruleaza separat nu doar ca pretul e mai mic.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de nit_matias »

depinde foarte mult si de veniturile fiecaruia, pentru mine conteaza mai mult pretul si sa ies cu niste bile bune care sa placa pestelui. o betaina are orice pescar in casa sa puna, cum nu prea am treaba cu facutul bilelor nici nu pot sa imi dau seama ce ar fi de imbunatatit.

pentru cei care merg la concursuri si fac 40 50 de kg de bile, da cred ca asta este punctul forte sa iti imbunatatesti bila si sa sti ca ai facut-o tu, dar pentru pescarul de weekend ca mine cred ca raportul calitate / pret e cel mai important

oricum imi e greu sa inteleg cum bilele romanesti sunt mai scumpe decat cele aduse din anglia
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de pharaoh »

nit_matias scrie:deci la un calcul simplu pentru belachan care in magazine e 59 kg

avem asa:

135 ron handy pack 2,5 kg + 22 ron 22 de oua (atat spune producatorul) = 157 ron / 3,5 kg

adica ajungem la 45 ron / kg

da este ok 14 ron / kg e o reducere semnificativa corect. adica la 3 partide ai una gratis :)

Multumesc pentru informare

Belachan-ul era 113 :(. De ce s-o fi scumpit?
Marius Sârbu

carp_master
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 258
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:27

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de carp_master »

pt ca chiar cand o scumpesc nu le scad vanzarile cantitativ , ar fii prosti sa o vande mai ieftin...
http://www.flufy.ro
Paturica cu maneci

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL BILELOR

Mesaj de Stoica dragos »

pretul real al kg de bile este de fapt undeva la jumatea pretului de vanzare .... la orice kg de bile care costa 60 ron el de fapt iese cu toate cheltuielile undeva la 30 ron ... conditia este sa produci masiv avand saci intregi de mix, butoaie de arome , toate in cantitati mari ...plus costa mult si aparatura de care este nevoie (mese profesionale , mixere industriale , pistoale pro ,etc... ) plus adaosul producatorului .... un pescar niciodata nu o sa poata sa scoata o bila gen premium meat la pretul la care o scoate producatorul ptr ca pescarul va cumpara tot ce ii trebuie in cantitati mai mici ...care automat sunt mult mai scumpe ...
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”