Federalul vs. restul lumii !

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Federalul vs. restul lumii !

Mesaj de Popescu Stefan »

Atenționez organizatorul asupra următoarelor obligații ce îi revin, conform Legii:
Legea 69/2000
Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
e) organizarea manifestarilor sportive fara a asigura conditiile prevazute prin regulamentul federatiei sportive nationale respective;
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
De asemenea sugerez organizatorului să solicite federației echipa de arbitri autorizați de federație și să achite pe bază de factură contravaloarea prestației pentru manifestarea respectivă.
Federația va trimite o echipă de verificare însoțită de reprezentatul Directiei Județene pentru Sport și un reprezentant al Gărzii financiare. Sper ca documentele să fie în regulă!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de Dan Serban »

Popescu Stefan scrie:Atenționez organizatorul asupra următoarelor obligații ce îi revin, conform Legii:
Legea 69/2000
Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
e) organizarea manifestarilor sportive fara a asigura conditiile prevazute prin regulamentul federatiei sportive nationale respective;
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
De asemenea sugerez organizatorului să solicite federației echipa de arbitri autorizați de federație și să achite pe bază de factură contravaloarea prestației pentru manifestarea respectivă.
Federația va trimite o echipă de verificare însoțită de reprezentatul Directiei Județene pentru Sport și un reprezentant al Gărzii financiare. Sper ca documentele să fie în regulă!
Sa trimita, si daca nu ii gaseste la pâine, sa-i caute la ouă..
Pescar de rând

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de ioan sebastian »

Popescu Stefan scrie:Atenționez organizatorul asupra următoarelor obligații ce îi revin, conform Legii:
Legea 69/2000
Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
e) organizarea manifestarilor sportive fara a asigura conditiile prevazute prin regulamentul federatiei sportive nationale respective;
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
De asemenea sugerez organizatorului să solicite federației echipa de arbitri autorizați de federație și să achite pe bază de factură contravaloarea prestației pentru manifestarea respectivă.
Federația va trimite o echipă de verificare însoțită de reprezentatul Directiei Județene pentru Sport și un reprezentant al Gărzii financiare. Sper ca documentele să fie în regulă!
Cu alte cuvinte,cand se joaca fotbal pe maidan pe bere ,trebuie adusa comisia de arbitri de la FRF si
sa mai ai si toate avizele.
Foarte nasol....

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de Lucian SV »

alo, domnu cu federaţia. las-o mai uşor cu controlul în concursuri private! ce să facă GF-ul la Tâncăbeşti? să vadă dacă Parfene le-a tăiat chitanţă pe trei zile? Cu brăila băieţilor şi celelalte cheltuieli e altă poveste! banii de concurs şi premii provin din cotizaţii personale, deci au surse licite (venituri proprii) care au fost impozitate. ceea ce fac oameni pe baltă nu se cheamă nici joc de noroc, nici activitate lucrativă generatoare de venituri impozabile. Presupun că SBS RO are habar cum să-şi descarce de pe firmă materialele promoţionale cu care sponsorizează (un mic contract de sponsorizare). Direcţia judeţeană de Sport nu cred că o să aibă acces pe o incintă privată. Când o să organizeze federaţia concursuri, atunci să şi le controleze cu DJS.
La faza cu federaţia s-ar putea să ai dreptate, cu competiţii de genul CN şi reprezentarea la CM, însă de mult timp am observat că debitezi multe aberaţii şi că vrei să fii miezu cu orice preţ. Nu te băga în jucăriile băieţilor fiindcă nici măcar nu le-ai tipărit încă legitimaţiile cu antetul federaţiei! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabrielcalin
Pescar de competitie
Mesaje: 350
Membru din: Mie Aug 29, 2012 10:29
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de gabrielcalin »

Omul este dus!
Gabriel Calin Manolache Dobrinescu

Popescu Stefan
Mesaje: 807
Membru din: Mar Ian 19, 2010 20:46

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de Popescu Stefan »

Lucian SV scrie:alo, domnu cu federaţia. las-o mai uşor cu controlul în concursuri private! ce să facă GF-ul la Tâncăbeşti? să vadă dacă Parfene le-a tăiat chitanţă pe trei zile? Cu brăila băieţilor şi celelalte cheltuieli e altă poveste! banii de concurs şi premii provin din cotizaţii personale, deci au surse licite (venituri proprii) care au fost impozitate. ceea ce fac oameni pe baltă nu se cheamă nici joc de noroc, nici activitate lucrativă generatoare de venituri impozabile. Presupun că SBS RO are habar cum să-şi descarce de pe firmă materialele promoţionale cu care sponsorizează (un mic contract de sponsorizare). Direcţia judeţeană de Sport nu cred că o să aibă acces pe o incintă privată. Când o să organizeze federaţia concursuri, atunci să şi le controleze cu DJS.
La faza cu federaţia s-ar putea să ai dreptate, cu competiţii de genul CN şi reprezentarea la CM, însă de mult timp am observat că debitezi multe aberaţii şi că vrei să fii miezu cu orice preţ. Nu te băga în jucăriile băieţilor fiindcă nici măcar nu le-ai tipărit încă legitimaţiile cu antetul federaţiei! :lol: :lol: :lol:
Aici este spiulul. Oamenii au obținut corect veniturile și au plătit taxele legale pentru asta. Nu-i oprește nimeni să participe la brăile, dar ăla care le organizează, el înșuși își crează o sursă de venit. Si cei premiați au un venit care la rândul lui se impozitează cu 16%, conform legii. Vlad Parfenie nu este organizator, el pune la dispoziție balta, contra cost și pentru asta emite factură. Nenea ăla care se dă mare organizator este buboiul care învârte banii și pentru asta va da socoteală.
PS Nici o persoană nu se poate sustrage controlului, dacă acesta este făcut de o instituție a statului. Nu crezi că este timpul ca banii negrii din pescuitul sportiv să iasă la suprafață? Nici pescuitul sportiv nu a scăpat de băieții deștepți și e timpul ca și aceștia să dea socoteală. Și o vor da, indiferent că le place sau nu.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de Lucian SV »

nu ţi-am spus că eşti b.u vagon? ce treabă-ai cu băieţi dacă-s masochişti şi le place de Mateianu? te-a apucat simţul haiduciei sau ţie ciudă pe individ? tu trebuie să fii tăntălăul&gogomanul ăla care s-a făcut de râs când a organizat un concurs de spining parcă, nu? prezinţi nişte garanţii foarte bune!
ps. oamenilor nu le plac turnătorii!"fiecare păsărică pi limba ii piere"
scuze pt. off topic, dar individul a reuşit să mă enerveze. şi e cam nasol după 2 săptămâni fără ţigări.

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de bogdanpesc »

nea Popescule
Vezi ca pe 28 mai organizeaza unii un concurs pe Magura 9....cred ca sunt fix pe gustul matale sa le faci un control la legitimatii si alte cele,dar sa fii si mata de fata...
ps .au premii babane
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
gabrielcalin
Pescar de competitie
Mesaje: 350
Membru din: Mie Aug 29, 2012 10:29
Puncte: 0
Localitate: PLOIESTI

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de gabrielcalin »

unul la balaceanca, altul la socola.............
Gabriel Calin Manolache Dobrinescu

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: DESFASURARE CUPA SBS 2013

Mesaj de bogdanpesc »

gabrielcalin scrie:unul la balaceanca, altul la socola.............
Pe magura 9 e concursul organizat de sindicatul politiei
Sunt curios vine sa-i controleze de legitimatii? :lol: :lol: :twisted: ...personal??? :lol: :lol:
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”