Ajutor alegere cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

thunder296
Mesaje: 71
Membru din: Mie Oct 23, 2013 16:28

Ajutor alegere cort

Mesaj de thunder296 »

Buna tuturor,
cei care au sau au avut sii rog sa-mi dea cateva sugestii ( eventual avantaje si/sau dezavantaje) la alegerea unui cort din urmatoarele doua modele:
Cort Chub mk2 Cyfish+ 2man sau Jrc deffender sti 2 man
eventual daca stiti pe cineva care are de vanzare unul din aceste modele, poate il achizitionez ( nou sau second).

multumesc.

thunder296
Mesaje: 71
Membru din: Mie Oct 23, 2013 16:28

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de thunder296 »

tocmai m-am hotarat , sper eu ca o sa fiu multumit de alegere.
am ales Chub MK2 Cyfish dar nu stiu care dintre ele , adica 1man sau 2 man???
dimensiunile la 1 man sunt A=2.35, l=2.8m si la 2 man A=2.8m, l=3.05m...aici la ambele apare o probema in sensul ca nu le stiu inaltimea, daca are sau stie cineva l-as ruga sa-mi spuna.
diferenta de pret intre ele este de 400 ron ( 1man =1000 ron respectiv 2man=1400 ron).
inclin sa cred ca si in cel de 1 man pot intra 2 paturi, stie cineva?

alegerea am facut-o astfel pentru ca in acesti bani intra si winterskinul.

thunder296
Mesaje: 71
Membru din: Mie Oct 23, 2013 16:28

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de thunder296 »

intre timp am gasit si inaltimile :)
1.35m la 1 man respectiv 1.45m la 2 man

ramane deci daca poate sa-mi spuna cineva cel de 1 man cu a=2.35, l=2.8m pot baga in el doua paturi?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de nit_matias »

thunder296 scrie:intre timp am gasit si inaltimile :)
1.35m la 1 man respectiv 1.45m la 2 man

ramane deci daca poate sa-mi spuna cineva cel de 1 man cu a=2.35, l=2.8m pot baga in el doua paturi?
Eu am cyfish 2 man si intr-adevar este mare, are foarte multe modalitati de a il intinde. Grija la fermoarele de la usa pentru ca daca ti usa intinsa incep sa cedeze dupa 5-6 partide. De cand tin cuiele de la usa mai apropiate nu am mai avut probleme.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Radu Mitrea
Mesaje: 180
Membru din: Lun Mai 02, 2011 14:02
Puncte: 0
Localitate: Targoviste - Cardiff

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de Radu Mitrea »

thunder296 scrie:intre timp am gasit si inaltimile :)
1.35m la 1 man respectiv 1.45m la 2 man

ramane deci daca poate sa-mi spuna cineva cel de 1 man cu a=2.35, l=2.8m pot baga in el doua paturi?

Nu prea merge sa bagi doua paturi in Cyfish 1 man...maxim un pat + ceva bagajerie

http://www.chubfishing.com/en-gb/produc ... yfish-mk2/
Nume utilizator schimbat din radu1985

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

neaparat tine cont ca chub-ul nu are ferestre decat cea de la usa, lucru ce nu il inteleg la un asemenea cort, dar ma rog ,in rest super.
catch&release

thunder296
Mesaje: 71
Membru din: Mie Oct 23, 2013 16:28

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de thunder296 »

Ungureanu Bogdan scrie:neaparat tine cont ca chub-ul nu are ferestre decat cea de la usa, lucru ce nu il inteleg la un asemenea cort, dar ma rog ,in rest super.
la asta m-am gandit si eu, pe timp de vara isi face aerisirea k-lumea?
MK2 2 man dupa cum am zis il iau de nou complet la 1400 ron, tot in acesti bani as putea lua si Navigatorul XL ( asta daca il prind la promotii, si asta are mai multe ferestre :) ), diferentele de dimensiuni ( putin mai mari la navigator) nu ma intereseaza prea mult, adica imi sunt arhi-suficiente cele de la Chub, intrebarea este care o fi mai de calitate , Chub-ul sau Senzorul?
gresesc daca zic ca Chubul?

thunder296
Mesaje: 71
Membru din: Mie Oct 23, 2013 16:28

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de thunder296 »

da de asta ce ziceti? iar o dau pe intors, nu mai stiu de capul meu ce sa fac :)
Cort Trakker SKX SLX 2 Man & Wrap
Dimensiuni SLX 2 Man (pentru doua persoane) = 3,05m x 2,5m x 1,4m

Livrat impreuna cu winter skin, pentru vreme rece * Livrat cu un panou frontal din plasa de tantari * Livrat cu groundsheet detasabil si tarusi cu maner T * Livrat cu geanta de transport inchisa cu fermoar
Materialul folosit este un nylon rezistent de 4oz

Avatar utilizator
Radu Mitrea
Mesaje: 180
Membru din: Lun Mai 02, 2011 14:02
Puncte: 0
Localitate: Targoviste - Cardiff

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de Radu Mitrea »

thunder296 scrie:
Ungureanu Bogdan scrie:neaparat tine cont ca chub-ul nu are ferestre decat cea de la usa, lucru ce nu il inteleg la un asemenea cort, dar ma rog ,in rest super.
la asta m-am gandit si eu, pe timp de vara isi face aerisirea k-lumea?
MK2 2 man dupa cum am zis il iau de nou complet la 1400 ron, tot in acesti bani as putea lua si Navigatorul XL ( asta daca il prind la promotii, si asta are mai multe ferestre :) ), diferentele de dimensiuni ( putin mai mari la navigator) nu ma intereseaza prea mult, adica imi sunt arhi-suficiente cele de la Chub, intrebarea este care o fi mai de calitate , Chub-ul sau Senzorul?
gresesc daca zic ca Chubul?
Ai MP.
Nume utilizator schimbat din radu1985

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Ajutor alegere cort

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

thunder296 scrie:
Ungureanu Bogdan scrie:neaparat tine cont ca chub-ul nu are ferestre decat cea de la usa, lucru ce nu il inteleg la un asemenea cort, dar ma rog ,in rest super.
la asta m-am gandit si eu, pe timp de vara isi face aerisirea k-lumea?
MK2 2 man dupa cum am zis il iau de nou complet la 1400 ron, tot in acesti bani as putea lua si Navigatorul XL ( asta daca il prind la promotii, si asta are mai multe ferestre :) ), diferentele de dimensiuni ( putin mai mari la navigator) nu ma intereseaza prea mult, adica imi sunt arhi-suficiente cele de la Chub, intrebarea este care o fi mai de calitate , Chub-ul sau Senzorul?
gresesc daca zic ca Chubul?
poti sa cumperi cu incredere navigatorul 2 de la senzor.o sa vezi ca nu iti trebuie altceva.ce vijelii m-au prins pe mine cu el...ce ploi si nici macar o picatura.daca mai are si winter ar fi super.
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”