Top lansete crap buget redus/ incepatori

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

Salutare pescari!
Sunt destul de nou in ale pescuitului de crap, mai sunt multe de invatat, m-am gandit ca ar fi de ajutor un topic de genul acesta pt. cei care vor sa-si achizitioneze pentru prima data niste scule de pescuit si nu vor sa investeasca sume foarte mari.
M-am gandit ca putin ajutor de la cei mai vechi in domeniu ar fi foarte bine venite.

Propunerile mele sunt (3,9m) 3 tronsoane:
- Baracuda mustang II
- Baracuda Cocaine carp
- Pokee/FL ultegra xt carp
- Pokee ultrateam
- Pokee tournament carp
- pokee supreme carp
- Pokee/fl strategist
- JRC defender
- EnergoTeam Power Carp

Orice alte modele sunt binevenite, singura conditie fiind pretul sub 200 lei(aproximativ)- pentru cei care pescuiesc pentru relaxare in limita timpului disponibil, nu competitii.
Astept parerile voastre.

Avatar utilizator
Sebastian Stan
Mesaje: 187
Membru din: Lun Iul 29, 2013 15:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de Sebastian Stan »

mama ce nume de lansete... baracuda cocaine!!!! :))

dai cu cocaina si mamaliga dupa crapii cei mari.
Matador, Comunist Activ si Maestru la Vrajeala!

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

Nu eu le-am dat denumirea :lol: :D

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de arsinel »

Mai bine mai pui 200-230 de lei la un set de 4 lansete si te orientezi spre Baracuda Competition -2 tronsoane sau MTX 8.
Parerea mea ca la 3 bucati in timp o sa ai probleme cu jocul dintre tronsoane.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de osc1or »

Ce inseamna incepator pt tine?
Cati ani de pescuit trebuie sa ai ca sa nu mai fi incepator?

Primul meu set de lansetele dedicate pescuitului la crap au fost JRC Defender 3,60m 3,25lbs, 2 tronsoane. M-am plictisit destul de repede de ele pt ca erau prea moi si nu ajungeam sa pescuiesc cu ele unde pescuia majoritatea pescarilor vecini. Al doilea set a fost Daiwa Black Widow 3,90m 3,5lbs. M-am gandit ca daca lansetele sunt de 3,90m o sa arunc clar mai departe dar ghinion, am dat iar de niste lansete moi cu care nu puteam arunca momitorul mai departe de 8-90m...
Pt ca eu am urmarit in special pescuitul la distanta, iti pot face recomandari numai in acest sens.
1. Nu iti cumpara lansete din 3 bucati, inseamna un punct in plus vulnerabil)
2. Nu iti cumpara lansete moi
3. Nu iti cumpara lansete foarte grele/butucanoase.

p.s. nu stiu ce sa iti recomand pana in 200 lei, poate MTX mai vechi, MTX 8, 9, 11. Dar daca ridici bugetul pana la 250 lei/buc iti recomand 2 lansete cu care eu am pescuit si de care am fost foarte mulltumit: Baracuda Competition 3,90m 3,75lbs si MTX 12 3,90m 4lbs.
Cu aceste lansete si antrenament, ajungi sa arunci momitorul la 110m+
Critic echilibrat

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

Mtx 8/9 am probat la un prieten, mi se par cam rigide, pesti asa mari nu am prin zona(eu sunt din Tecuci) si nici prin apropiere, adevarat este ca genul acela de lanseta lanseaza la distanta, iar din 3 bucati am vrut pt comoditatea transportului, nu detin masina foarte spatioasa (A4) si e o problema, iar vulnerabila sa fie la ce? Nu arunc dupa rechini, cred ca un peste de pana in 10 kg(chiar daca nu am prins mai mare de 6) il poate tine, nu? Te referi la faprul ca poate pocni la imbinari?

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

Pokee superior carp, 3,9m, 4lbs? Pare a fi rapida...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de osc1or »

Lanseta pocneste in zona imbinarilor sau a mandrinei. Se mai poate rupe si varful dar cred ca numai in caz de neatentie.
Nu cred ca poate pocni intr-un drill cu peste, oricat de mare ar fi pestele...
Lanseta pocneste in aruncare in marea majoritate a cazurilor, cand o fortezi sa ajungi cat mai departe.
p.s. o masina gen A4 nu este chiar mica, e loc clar de lansete de 3,90m din 2 tronsoane; exista posibilitatea barelor pe masina si le poti cara pe bare, sau daca nu, pe scaunul din dreapta lasat la maxim pe spate
Critic echilibrat

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

arsinel scrie:Mai bine mai pui 200-230 de lei la un set de 4 lansete si te orientezi spre Baracuda Competition -2 tronsoane sau MTX 8.
Parerea mea ca la 3 bucati in timp o sa ai probleme cu jocul dintre tronsoane.
Nu merg prea des la pescuit, din 3 bucati le are un prieten de cativa ani si chiar nu sunt probleme. Sa fiu mai exact el detine MustangII, pokee ultegra xt, mtx9.

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

osc1or scrie:Lanseta pocneste in zona imbinarilor sau a mandrinei. Se mai poate rupe si varful dar cred ca numai in caz de neatentie.
Nu cred ca poate pocni intr-un drill cu peste, oricat de mare ar fi pestele...
Lanseta pocneste in aruncare in marea majoritate a cazurilor, cand o fortezi sa ajungi cat mai departe.
p.s. o masina gen A4 nu este chiar mica, e loc clar de lansete de 3,90m din 2 tronsoane; exista posibilitatea barelor pe masina si le poti cara pe bare, sau daca nu, pe scaunul din dreapta lasat la maxim pe spate
Multumesc de precizari, iar cu scaunul...nu merg niciodata singur la peste, dar o sa ma gandesc si la varianta de 2 buc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”