AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de razvan u. »

Acest topic este destinat exclusiv celor care au fost implicati in campionat din postura de participanti, organizatori sau arbitri.
Va rog sa scrieti propriile observatii, pe baza carora sa se faca o analiza competenta in sedintele ce vor urma si sa rezulte un campionat national 2010 fara cusur.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de razvan u. »

Din postura de participant m-am confruntat cu urmatoarele situatii:
1. La etapa Hobaia am pescuit pe un culoar de 8 metri, insa crapul nu prea s-a prezentat in monturile noatre, iar tenul nu s-a punctat(am prins un numar de teni superior celui de crap).
2. La etapa Darvari nu am pescuit pe un culoarul de 8 metri, ci pe o zona delimiatata de 2 repere, cu o distanta intre repere de cel putin 50 de metri. Aici tenul s-a punctat.
3. La Lates am pescuit pe o apa de 1-1.2 metri cu mal de 0.5 m cu o temperatura exterioara de 35-40 de grade celsius. Tenul nu s-a punctat, si sa pescuiesti pe o astfel de temperatura cu astfel de substrat la crap nu e foarte ok. Aici distanta intre capetele de stand(B-10-C1) era mai mica decat intre capatul de stand C1 si C2, in timp ce pe malul de vis a vis era o portiune de 300 de metri nepescuita.
4. La etapa Tancabesti, sectorizarea a fost facuta in linie( o premiera pentru Tancabesti) pe motiv sa se echilibreaza cu punctarea tenului. Vorbind de sectorul C, e mai mult decat greu sa te bati de pe Avicole cu Planet, sau in sectorul A sa te bati de Vernescu cu Gorgan.
5. La etapa Livada, din motive personale nu am putut participa, dar am inteles ca pe aceasta balta se castiga mereu de pe 3 locuri, rezultand o balta neechilibrata.
Concluzii:
- sa existe un regulament simplu, aplicat fara exceptii pe toate baltile
- perioada in care se organizeaza etapele sa fie una propice pescuitului crapului
- libertatea in organizarea etapei acordata organizatorului sa fie inexistenta
- pe baltile unde se vor desfasura etapelele, sa se stabileasca de la inceput daca se face sectorizare sau nu si, daca da, cum.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Doeat »

1.faza cu 2 manse a fost teroare... nu ii concludent sa faci un clasament cand 30 de echipe pescuesc in iunie si 30 in iulie in alte conditii. Sa se aleaga beltile in asa fel incat etapele sa se desfasoare intr-o singura mansa si etapa si balta(nu o etapa pe 2 belti) sau sa se perminta inscriere in functie de capacitatea beltii. Prima etapa sa fie pe cea mai mare balta unde sa participe toate cluburile doritoare si dupa sa se faca trierea ... ultimele 3-4-5 cluburi sa nu se califice la etapa 2.

2.Neaparat un singur regulament pentru toate etapele. Vezi faza cu punctarea si nepunctarea tenului, directiile de pescuit , etc.

3. Perioada de desfasurare a etapelor. Cand a fost canicula cea mai mare au fost puse. Trebe neaparat sa fie la 2 saptamani cate o etapa? sa fie si la sf lu Mai, inceput de Iunie si la sf de august. Poate sa fie si una la 50grade celsius dar macar nu toate :D daca se poate sa nu fie chiar asa comasate 4 maxim 5 etape si cu distanta de minim 3 saptamani intre ele.

Multumesc pentru oportunitatea de a spune parerea personala.
Roland K.
KRap-Baits RO

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de marin laurentiu »

@ doeat
cand te confrunti cu o situatie ca anul acesta in care au fost 60 de echipe participante ,faza cu 2 "belti" e iminenta...sau poate sti tu vreo locatie care sa suporte 60 de standuri la 50m distanta si care sa mai si produca peste pe toate standurile:?: :roll:
anul asta ,cu 30 de echipe pe balta,eliminand astfel multe locuri moarte,si tot au existat o gramada de echipe care nu au punctat...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Doeat »

stiu care a fost situatia si cum se vrea la anu sa fie ... topicul era de pareri si sugestii ...mi-am spus cateva parereri persoanle pe care le-am trait pe propria piele si bani si mi-am permis sa dau cateva sugestii. Ideea nu cred ca ii sa incepem polemici discutate pe zeci de pagini. De ce se trezesc unii sa sara ca si cand as acuza sau as blama ?!
Roland K.
KRap-Baits RO

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de marin laurentiu »

ptr CN 2009-stiuatii cel putin...jenante:

1.perioada de desfasurare
2.datorita punctului 1 au aparut diverse probleme cum ar fi:
-hobaia: nu puncteaza tenul dar pescuim exact in perioada cea mai propice ptr acesta...
-darvari,si asa o balta f dezechilibrata, cu f multa hrana naturala ce duce la un raspuns greoi al pestelui ....daca mai pescuiesti si pe canicula...
-introducerea latesului ca etapa intermediara(30 echipe), fortand astfel concurentii sa pescuiasca in standuri unde apa avea 1 m maxim adancime si 0,5m de namol dupa o perioada prelungita de canicula...poate in primavara ar fi fost alta situatia,dar in acea perioada, clar ,cel putin 4 echipe au fost din start doar...cotizanti :evil: ...sa nu mai vorbim de distanta intre standuri :evil: ...
-aceeasi problema la livada...doar ca aici in afara de 3-4 standuri restul au fost...cotizanti...personal,deoarece nu mai aveam nici o sansa la lot, mi-am acceptat postura de "cotizant" inca de la plecarea de acasa,dar totusi....sa bati 1200 de km ptr a pescui tot in...apa de 1 m adancime cand afara sant 40 de grade...si sa "filtrezi" milioane de carasi si ciortani nepunctabili ptr a reusi DOAR sa punctezi ,nu sa ai si vreo sansa la podium :evil: ...e cel putin...deprimant

3.tancabesti- sectorizarea zonala-cred ca cea mai..."nefericita" idee pe care a putut-o avea florentin...
4.punctarea/nepunctarea tenului...am mai pus intrebarea asta pe alt subiect: cati cteno s-au prins in franta? :roll: :roll: :roll:
5.tratarea "superficiala" a cazurilor de indisciplina,precum si regulamentul destul de permisiv care in final a dus la unele "jocuri de culise"
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Vladut Mateianu »

Parerea mea este ca ar fi bine sa existe 5 etape ale CN. Cine nu doreste pe motiv ca nu are timp, nu este obligat sa participe. Trebuie ca pescarii sa inteleaga ca este vorba de o competitie sportiva, profesionista, care necesita sacrificii, ca orice sport. Ptr. restul pescarilor, exista concursurile private, la care pot veni in functie de timpul disponibil.

Si bine ar fi sa conteze in final toate 5 rezultatele, asta inseamna constanta !!!!!

Exemplu :

Prima etapa : 10 loturi(cluburi)
A doua etapa :10 loturi
A treia etapa : 8 loturi
A patra etapa :6 loturi
Finala : 4 loturi

Si, repet, sa conteze rezultatele obtinute de lot in toate cele 5 manse. :!:

Balti :

Prima etapa : 10 loturi(cluburi) HOBAIA
A doua etapa :10 loturi FLOREASCA
A treia etapa : 8 loturi LATES(TANCABESTI)
A patra etapa :6 loturi MV 2
Finala : 4 loturi DORIPESCO

Date desfasurare :

1. 10 mai
2. 25 mai
3. 15 iunie
4. 30 iunie
5. 15 iulie
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Andrei I »

Multa atentie la regulamentul calificarilor de anul viitor. Nu il bateti in cuie in 2 sedinte. Dezbateti-l si tineti cont de parerile tuturor. Cel de anul asta a fost de tot rasul...multe lipsuri, multe abateri nesanctionate, mult prea multe lucruri lasate la voia intamplarii si multa multa lipsa de fermitate in sanctionarea concurentilor ce au incalcat regulamentul.

Organizatorii de anul viitor nu trebuie sa aiba mana libera sa organizeze etapa cum vor ei. Sa fie foarte clar prin regulamentul UNIC cum se desfasoara etapele.

Cantitaea de nada limitata daca CIPS o va limita pentru CM 2010. Daca inca nu se cunosc aceste date lasati inca deschis regulamentul...gen LIMITARE NADA DA/NU se bifeaza dupa comunicarea CIPS privind CM2010.

Pt 2010 cred ca e limpede pentru toata lumea ca tenul nu are nici o relevanta! E adevrat ca regulamentul international il puncteaza la CM insa in Anglia eu nu am auzit de ten. Un alt argument al unora pentru care tenul trebuie sa puncteze este acela ca echilibreaza balta...corect in cazul unui concurs individual. DACA E PE LOTURI IAR CM IN ANGLIA (unde tenul lipseste sau este de neglijat) NU TREBUIE SA PUNCTEZE TENUL LA NICI O ETAPA.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Florentin Iuga »

@Vladut
6 loturi pe MV2 e la limita inghesuielii. Asta inseamna fara nicio delimitare intre sectoare. Cred ca 4 loturi intra perfect. Doripesco nu cred ca e potrivita. E prea mult nepunctabil si ca efort nu aduce nimic fata de MV2. In plus nu a fost propusa de nimeni si nu stiu cine si-o doreste.
@Andrei I
Stai linistit. Nu se mai agita nimeni pentru punctarea tenului anul viitor. Intre timp s-a inventat mamaliga anti-ten. :lol:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: AVP - Campionat national 2009 - pareri si sugestii

Mesaj de Andrei I »

Florentin Iuga scrie: @Andrei I
Stai linistit. Nu se mai agita nimeni pentru punctarea tenului anul viitor. Intre timp s-a inventat mamaliga anti-ten. :lol:
Sunt foarte linistit ... nu va speriati :wink:
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”