Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de walter »

Buna. Sunt in cautare de lansete noi si am pus ochii pe lansetele de la fox warrior s. A mai avut careva aceste lansete? Poti arunca distante de 120 m cu ele? Aici ma refer daca te poti infige in ele. Nu pot spune ca sunt 100% axat pe aceste lansete, insa am vazut shimano velocity si mi se par destul de rigide. Tin sa precizez ca nu merg la concursuri, ci pescuiesc din placere. As dori insa sa pot avea o rezerva in aruncari mai lungi. Lanseta pe care as dori sa o achizitionez vreau sa aiba 3,9m si 3,5lb. Orice detaliu este bine venit.

Va multumesc,
Walter

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut. Eu ti-as recomand ceva, putin mai rigid. Daca tot vrei rezerva de putere, si sa te "infigi" in ele, nu cred ca sunt ceea ce cauti. Ultima lanseta Fox Warior pe care am cumparat-o, era cam moale, si avea 7 inele. Nu ti-as recomanda asa ceva pentru distanta. Daca pui un momitor incarcat bine pe ea.... este la fel ca daiwa black widow :D
Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de mrs »

Salut. Am avut fox warrior s si pot sa iti spun ca este exact ceea ce cauti. Are 6 inele este mult mai tare decat black window si cu plumb de 110g cred ca poti da 120m fara mari probleme (depinde si de aruncator). Merg si cu momitoare, insa, ce vreau sa sublinez este felul cum lucreaza in dril (senzatie). Recomand.

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Neamtul »

Alin, Warrior S n-are treaba cu Black Widow, am avut ambele lansete. :wink: Warrior e cu mult peste si este mai rapida si mai puternica. Nu stiu cu momitor dar cu plumb si montura sigur arunci 100-120m. La casting am aruncat din prima, fara tehnica sofisticata ~140m! Lanseta asta este perfecta pentru un pescuit de placere. Stiu ca tie iti plac betele foarte rigide dar nu toti suntem la fel. Mie si Senzor Magic si Century NCS mi-i s-au parut prea rigide pentru un pescuit de placere.
Fox Warrior S este una dintre lansetele cu cel mai bun raport calitate/pret dpmdv. Ca actiune si putere se aeamana destul de mult cu MTX 11, foxul fiind ceva mai rapid as zice. Warrior S are 6 inele, dimensiunea 40-14, destul de usoare si pastila subtirica, nu se agata nodurile de ele.
Fox-ul e bun si pentru momitoare, atata timp cat respecti gramajul recomandat(ca la orice lanseta de altfel). Nu vei arunca, cat arunci cu Velocity de exemplu dar oricum mai departe decat cu alte bete ieftine. La orice alt capitol Warrior S e parfum!

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de walter »

De obicei pescuiesc cu doua lansete cu plumb si doua cu momitor. Nu doresc sa pescuiesc neapărat departe, dar atunci când este nevoie sa am o rezerva. Am văzut de exemplu intr-un magazin k-karp dominant. Știe careva cum este fox ca si rigiditate in comparație cu k-karp dominant? Acea lanseta mi s-a părut potrivita ca si rigiditate insa fox warrior s nu prea am unde sa încerc. Sunt din cluj si in magazinele in care am fost nu aveau acest produs de la fox. Mulțumesc mult!

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de Neamtul »

Din auzite(aici pe forum) pot sa-ti spun ca, Kkarp dominant ar fi ceva mai rigida decat Fox. Mai mult nu pot sa-ti spun, nu am vazut Dominant-ul, nu prea gasesti Kkarp in Timisoara.

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de walter »

Dar ma gandesc ca fox warrior s nu este la fel de moala ca si maver genesis? Mie mi se pare ca maver-ul este super moale si nu te prea poti baga in el. Ma astept ca lansetele de la fox sa fie mai rigide. Am dreptate?

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de mrs »

Clar sunt mai tari decat maver.

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de walter »

mie imi plac foarte mult prologic tournament 3,5lb 3,9m. Ele sun cam vechi... A avut cumva cineva aceste bete in mana si cele de la fox warrior s? Sunt asemanatoare ca si rigiditate?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Parere lanseta fox warrior s 3,9m 3,5lb sau altele

Mesaj de DumiD »

Eu nu mi-as lua lansete de 70 de lire de la fox, mai mult ca sigur 50 platesti firma.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”