Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Salutare tuturor.

Membrii The One Team sunt interesati de participarea la competitii in care sa conteze CANTITATEA.
Sunt convins ca in randul pescarilor de competitie, mai ales a celor care vizeaza participarea la Campionatul National, mai sunt multi care doresc asa ceva.

Fac un apel si lansez o rugaminte in acest sens catre proprietarii de lacuri (care sunt interesati de asa ceva) daca este posibila organizarea unor astfel de evenimente care sa genereze si un beneficiu pentru lacul respectiv (imagine - profit financiar - hrana calitativa oferita crapilor).

Deasemenea organizatorii de competitii nu ar trebui sa excluda aceasta varianta:

Sectorizare
Cantitate totala
Castigatorii de sectoare podiumul la general

Eventual daca mai sunt pescari (ECHIPE, CLUBURI) interesati/e ii rog sa isi manifeste interesul pe acest topic, pentru a contrazice eventual, trendul acesta care spune ca nu mai exista interes pentru COMPETITIILE PE CANTITATE.

Va multumesc.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de pharaoh »

Salut Gabi,
Pentru a impaca si capra si varza, dar mai ales pentru a echilibra balta, concursul organizat de clubul nostru in fiecare an va fi in sistemul pe puncte, cantitate + calitate + 2 subsectoare, regulament fips-cips (fara naditoare). Era simplu sa-l facem doar pe calitate, probabil s-ar fi ocupat toate locurile si mult mai repede, dar ne dorim, pentru experienta membrilor nostri in primul rand, sa nu ne indepartam prea mult de pescuitul pe regulile de la campionatul national, avand in vedere ca sunt foarte putine concursuri unde se mai pescuieste la cantitate pe lacul Corbu. Va asteptam cu drag, ca in fiecare an :)
Marius Sârbu

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

pharaoh scrie:Salut Gabi,
Pentru a impaca si capra si varza, dar mai ales pentru a echilibra balta, concursul organizat de clubul nostru in fiecare an va fi in sistemul pe puncte, cantitate + calitate + 2 subsectoare, regulament fips-cips (fara naditoare). Era simplu sa-l facem doar pe calitate, probabil s-ar fi ocupat toate locurile si mult mai repede, dar ne dorim, pentru experienta membrilor nostri in primul rand, sa nu ne indepartam prea mult de pescuitul pe regulile de la campionatul national, avand in vedere ca sunt foarte putine concursuri unde se mai pescuieste la cantitate pe lacul Corbu. Va asteptam cu drag, ca in fiecare an :)
Salut

Personal nu cred ca aspectul "calitate" echilibreaza in vre-un fel competitia.
A, da !... da sperante pana la final unor echipe fara cantitate suficienta pentru podium , ca isi pot imbunatati pozitia prin unul sau mai multi pesti care sa conteze in clasamentul pe calitate.


Vom fi prezenti.
Ultima oară modificat Vin Dec 15, 2017 14:24 de către Gabi Tomulescu, modificat 1 dată în total.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Problema este ca organizatorii evita acest format pentru ca nu cunosc care este nivelul de interes.
Considerandu-l scazut nici nu isi bat capul sa mai publice astfel de competitii.
De aceea prin acest topic poate ar fi bine ca cei care isi doresc asa ceva, sau care ar participa la asa ceva sa-si scrie numele, numele echipei sau numele clubului.
Asa se observa exact despre ce baza de interes este vorba.

The One poate participa la astfel de competitii cu minim una si maxim 5 echipe in functie de taxa, alte evenimente suprapuse, conditiile de formare a echipelor (2/3 membrii).
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Şulea Adrian »

Sunt PRO la acest format. Ar fii interesant sa avem mai multe de acest fel, chiar pe Corbu pt ca aici se tine an de an campionatul national. Si individuale bazate pe cantitate ar da sansa celor ca mine care sunt la inceput de drum sa am ocazia sa ma afirm.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Vladut Mateianu »

Foarte bine punctat Gabi. Totusi, interesul unui organizator de concursuri( cu mici exceptii) este sa faca bani, nu sa ajute la dezvoltarea carpfishingului ! De aceea ei cauta sa se inscrie cat mai multe echipe, iar varianta cu CALITATEA, le da( cel putin teoretic) sanse si unora fara mari calitati in pescuitul clasic, pe cantitate, unde trebuie putere de munca, rezistenta fizica, nada multa, experienta, talent, etc. Tot ptr a facilita inscrierea a cat mai multe echipe s-a ajuns ca echipele de pescari sa poata fi formate din 3 sau 4 pescari, in loc de clasicul 2...
Dar asa se imparte mai usor taxa, mai apar sponsori cu bani care nu fac nimic dar pot pleca acasa cu o cupa, etc.
In concluzie, pe linia actuala pe care se merge, concursurile de cantitate vor disparea incet si sigur.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de petre iulian »

Vladut Mateianu scrie:Foarte bine punctat Gabi. Totusi, interesul unui organizator de concursuri( cu mici exceptii) este sa faca bani, nu sa ajute la dezvoltarea carpfishingului ! De aceea ei cauta sa se inscrie cat mai multe echipe, iar varianta cu CALITATEA, le da( cel putin teoretic) sanse si unora fara mari calitati in pescuitul clasic, pe cantitate, unde trebuie putere de munca, rezistenta fizica, nada multa, experienta, talent, etc. Tot ptr a facilita inscrierea a cat mai multe echipe s-a ajuns ca echipele de pescari sa poata fi formate din 3 sau 4 pescari, in loc de clasicul 2...
Dar asa se imparte mai usor taxa, mai apar sponsori cu bani care nu fac nimic dar pot pleca acasa cu o cupa, etc.
In concluzie, pe linia actuala pe care se merge, concursurile de cantitate vor disparea incet si sigur.
------------
Fişiere ataşate
likeme.jpg
likeme.jpg (105.28 KiB) Vizualizat de 2812 ori
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Ai dreptate Vladut.
Asta anticipez si eu este direcctia si de aceea am deschis subiectul.
Nu cred ca are cineva ceva cu prrofitul organizatorului. Sau, ma rog, au mai fost situatii care au generat discutii.
Ideea este daca ne mai dorim conpetitii pe cantitate, daca sunt bune, cati sunt cei care pot face fata, etc.
6 Carp Clubs a inceput cu elan, apoi incet, incet s a stins.
De aceea eu unul nu inteleg ce se intampla.
Avem 40 loturi la CN 2018....si.nu sunt pescari interesati de cantitate?
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de george tomescu »

Concursurile de cantitate, fie ele si pe 3 sectoare / echipe de 2 pescari, se impiedica, asa cum ziceti f bine cu totii, pe langa munca depusa, de partea financiara, fie din partea concurentilor (taxa, nada etc.) fie din partea organizatorului (arbitrii mai multi etc.)
Eu cred ca organizatorilor si pescarilor le mai este frica si de posibilitatea, destul de mare, de noncombat, in situatia in care o echipa / sector ia avans destul de repede si pare de neoprit. Cred ca o organizare care "sa aprecieze" si locurile 2 sau 3 pe sector ar prinde bine. Altfel, primul pe sector e pe podiumul general si gata.

Cu toatea acestea, CS APS si Administratia Bila2 isi anunta intentia organizarii unui concurs de 72 ore / 3 sectoare / cantitate - mai ales ca primavera se anunta plina de surprise placate pentru Bila2

PS: abia astept carcotasii sa-mi faca socoteala financiara :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CS APS

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut72 »

Eu cred altceva: ca nu avem balti destul de echilibrate (asta ca sa folosesc un eufemism) pentru concursuri de cantitate. Nici macar pista de la Corbu nu e echilibrata pentru asa ceva. Si asa, incet-incet, s-au impus concursurile mixte, in speranta ca se mai echilibreaza, un pic, balanta.
6 Carp Clubs a inceput cu elan, apoi incet, incet s a stins.
De aceea eu unul nu inteleg ce se intampla.
Avem 40 loturi la CN 2018....si.nu sunt pescari interesati de cantitate?
Pai, Gabi, CN-ul e in cu totul alt format, cu loturi, grile, cu totul alta mancare de peste. La fel e si 6 Carp Clubs. Hai sa ne inchipuim un concurs, in formatul propus de tine, pe Corbu. Cine are sanse reale la podium? Pai, evident, capetele de sector. Iar la general, cine se poate bate cu B25 si/sau A 25? In echipa de 2 - cantitate e si mai rau: te costa o gramada de bani concursul in sine (taxa, nada, deplasare etc), tragi orice alt loc in afara de cele 3-4 bune ale baltii (si cam asta e reteta pe majoritatea baltilor) si esti donatorul perfect si sigur. Cum sa te intereseze un astfel de concurs? Mai bine tragi la sorti premiile si, dupa aia, pescuiesti relaxat. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”