Shimano Mgs 14000 Xtc

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de darius123 »

Am cumparat recent 2 mulinete Shimano Mgs 14000 Xtc si sunt oarecum nemultumit de anumite aspecte.
Dupa 2 partide de pescuit, la 3 din 4 tamburi nu se mai aude acel ,,carait,, in timpul runului sau a drillului, cand se invarte tamburul. Am sunat la Normark si mi-au spus sa trimit mulinetele cu tot cu tamburi la magazinul de unde le-am cumparat si vedem ce se intampla, daca este problema de garantie. Raspunsul a fost scurt si fara prea multe explicatii. Nu au putut sa imi specifice ce rezolvare vad ei, probabil ca patentul rezolva totul :)
Chiar daca nu am vrut sa fac acest lucru, am sa rezolv personal problema , dar nu consider normal sa am asemenea probleme la niste mulinete noi de 3000 ron/bucata.
Pe langa acest aspect, am observat ca mulinetele ruleaza mult mai fin la +30 grade fata de noapte, ceea ce inseamna ca vazelina nu este de calitate.
Nu am sa precizez numele magazinului din Romania de unde am cumparat mulinetele, consider ca nu este important si nu este vina lor. Sincer, sunt dezamagit de primul impact cu mulinetele si de colaborarea cu cei de la Normark.
Astept si parerile voastre si daca mai sunt posesori de mulinete Shimano (modelele noi) care au patit aceleasi probleme.
Ultima oară modificat Lun Sep 10, 2018 21:03 de către darius123, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Aceeasi problema am avut o si eu,cu arculetul, dar la power aero, si mai sunt cateva mulinete daca nu ma insel cu aceeasi problema, am scos ansamblul de sub tambur si am pus prima data saiba, care venea ultima, gaura de la arculet e destul de mica si nu trece surubul prin ea, se pare ca deocamdată functioneaza si se aude "caraitul".
Pentru cine vrea sa incerce, sa foloseasca un pic de vaselina pe post de lipici, surubelnita - piese ;)

Imagine

Imagine
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Alin Galbenu »

Care sunt celelalte mulinete ?
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Alin Galbenu scrie:Care sunt celelalte mulinete ?
- BBLC CI4
- ULTEGRA CI4 XSC

De astea stiu pentru ca am vorbit cu 2 prieteni, care detin aceste mulinmete si mi au spus de aceasta problema
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Simu Alexandru »

:)) daca esti fan shimano bogdane :)))))))))))))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Alin Galbenu »

Nasol, Ci4 XSC chiar parea una reusita..
Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de osc1or »

Eu am ci4 xsb de 3 sau chiar 4 ani, nici nu mai stiu.. si acest model nu are aceasta problema.
Am avut mai de mult bblc xta, alea aveau problema asta.
Era cineva aici pe forum care gasise un bijutier sau un strungar de mecanica fina, nu mai tin minte exact, care sa faca astfel de piese de schimb cu care sa nu mai ai probleme. Ar trebui putin sapat pe forum pentru rezolvare.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Alin Galbenu »

Problema asta ar trebui rezolvata la garantie. Nu e posibil ca o mulineta de genul asta sa aiba problema asta.
Modelele vechi nu aveau astfel de probleme. Am zis-o mereu, au facut rabat de calitate cu fiecare model scos.
Nici nu vreau sa ma gandesc la urmatorul model...
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de gabi1 »

Alin Galbenu scrie:. Am zis-o mereu, au facut rabat de calitate cu fiecare model scos.
Nici nu vreau sa ma gandesc la urmatorul model...
Profitul trebuie optimizat în permanenţă. Pe cale de consecinţă trebuie ''tăiat'' de undeva...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Mgs 14000 Xtc

Mesaj de Florin Pata »

In primul rand raspunsul Normark a fost unul corect . O firma mare nu rezolva problemele la telefon ...prin "datul cu parerea" ci prin verificarea mulinetelor .
In al doilea rand o reprezentanta care nu are serviciu clienti lucreaza cu magazinele si nu cu consumatorul final .
Nu in ultimul rand exista posibilitatea ca magazinul din Timisoara(banuiesc) sa nu fi cumparat mulinetele de la Normark ci de prin Ungaria , iar atunci Normark nu are absolut nici o obligatie . Am incercat si eu sa cumpar de prin Ungaria cateva "chestii" si ...nu mai vreau :lol: !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”