RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Scrie răspuns
GARGAMEL
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iun 18, 2010 10:33

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de GARGAMEL »

E incredibil cate scuze poate sa gaseasca hotul !
O ssaa ajungeti doar ca hotiii sa cumpere
de la voi ! :oops:

Avatar utilizator
Ovidiu Ursache
Mesaje: 156
Membru din: Vin Iul 10, 2009 22:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Ovidiu Ursache »

gaby_po23 scrie: Legat de corturi.. ei nu au pe stoc...decat 1-2 modele... restul.. iti ia banii..isi pun comision si comanda ei.. la fel poate comanda oricine.
Astept opinii... dragi pescari !!!!
Hai sa te intreb eu ceva referitor la cele scrise mai sus..

Tu crezi ca poti avea pe stoc la un magazin ( depozit) chiar tot ce exista pe piata? Asta inseamna sa investesti multi bani in acele produse. Nimeni nu ti le da degeaba sa le platesti cand le vinzi tu ca magazin.

Iar comertul inseamna : cumperi pui un adaos si revinzi. Nu se numeste comision ci adaos comercial
Pentru ca nimeni nu poate vinde la acelasi pret cu care cumpara.

Ca o paranteza la aceasta discutie!

Stima si fire intinse!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14759
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de gor965 »

ocursache scrie:
gaby_po23 scrie: Legat de corturi.. ei nu au pe stoc...decat 1-2 modele... restul.. iti ia banii..isi pun comision si comanda ei.. la fel poate comanda oricine.
Astept opinii... dragi pescari !!!!
Hai sa te intreb eu ceva referitor la cele scrise mai sus..

Tu crezi ca poti avea pe stoc la un magazin ( depozit) chiar tot ce exista pe piata? Asta inseamna sa investesti multi bani in acele produse. Nimeni nu ti le da degeaba sa le platesti cand le vinzi tu ca magazin.

Iar comertul inseamna : cumperi pui un adaos si revinzi. Nu se numeste comision ci adaos comercial
Pentru ca nimeni nu poate vinde la acelasi pret cu care cumpara.

Ca o paranteza la aceasta discutie!
Stima si fire intinse!
Frate ,omul sublinia alt aspect ...nu legat de marfa din depozit ci de faptul ca se face profit investind banii clientilor ! Magazinul e un agent comercial nu e o banca ,sa ia bani de la clienti si sa-i investeasca profitabil ! Magazinul ia marfa de la producator pe banii de care dispune la un moment dat in contul propriu ...sau daca nu dispune ia un credit ,dar in nici un caz nu se imprumuta la clienti !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

gor965 scrie:
ocursache scrie:
gaby_po23 scrie: Legat de corturi.. ei nu au pe stoc...decat 1-2 modele... restul.. iti ia banii..isi pun comision si comanda ei.. la fel poate comanda oricine.
Astept opinii... dragi pescari !!!!
Stima si fire intinse!
Frate ,omul sublinia alt aspect ...nu legat de marfa din depozit ci de faptul ca se face profit investind banii clientilor ! Magazinul e un agent comercial nu e o banca ,sa ia bani de la clienti si sa-i investeasca profitabil ! Magazinul ia marfa de la producator pe banii de care dispune la un moment dat in contul propriu ...sau daca nu dispune ia un credit ,dar in nici un caz nu se imprumuta la clienti !
Asta e clar da ce ne impiedica sa ne cumperam singuri de pe net nu am inteles.Mai gabipo de ce nu ti-ai comandat singur?Eu mi-am asumat acest risc si pana acu nu am avut probleme.E adevarat ca in anumite situatii nu mas risca si atunci dau banii la un magazin sa stiu ca trag pe cineva la raspundere.Pana acu nu ma tras in piept niciunu.Io vand produse care se personalizeaza si cred ca in cazu meu trebuie sa iau ceva francuti in avans ca daca se razgandeste io raman cu ochii in soare.Nu e prost cine cere prost, e cine da.Noi trebuie sa deschidem ochi si sa avem grija de banutii nostrii.Comerciantii au un singur scop.Sa ne ia banu si sa faca profit.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de zfcristian »

gor965 scrie: Frate ,omul sublinia alt aspect ...nu legat de marfa din depozit ci de faptul ca se face profit investind banii clientilor ! Magazinul e un agent comercial nu e o banca ,sa ia bani de la clienti si sa-i investeasca profitabil ! Magazinul ia marfa de la producator pe banii de care dispune la un moment dat in contul propriu ...sau daca nu dispune ia un credit ,dar in nici un caz nu se imprumuta la clienti !
Tu ai comanda pentru cineva produse de 5000 roni in baza unei comenzi verbale , fara un avans ???
Eventual ala sa dispara intre timp sau cand vin betele sa spuna ca i se pare lui ca nu stiu ce :shock:
Cu cativa clienti d'astia in cateva luni ai iesit de pe piata !!!
Hai sa nu fim mai catolici decat Papa!
Daca erau niste carlige sau cateva role de fir intelegeam dar la sume din 4-5 cifre........

Ps : Pe de o parte va plangeti ca sunt articolele de pescuit scumpe pe piata si pe de alta parte sugerati ca ar trebui sa faca credite , pai returnarea creditului la cine se simte, nu la cumparator ???
Putea fff bine sa isi ia bete de clasa medie spre joasa pe car le lua din stoc si cu asta basta sau sa inteleg ca acum ar trebui toti sa mercem cu Mercedes ???
Nu le iau apararea astora ca nici eu nu am avut experiente placute cu ei dar nu are rost sa mai dau si eu cu mucii in fasole dar nici sa vorbim discutii.
Fire intinse si cea mai buna solutie sa ii facem sa inteleaga ca nu le mai merge asa este sa nu mai cumparam de la ei , este foarte simplu !!!!

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de RazvanG »

zfcristian scrie:
gor965 scrie: Frate ,omul sublinia alt aspect ...nu legat de marfa din depozit ci de faptul ca se face profit investind banii clientilor ! Magazinul e un agent comercial nu e o banca ,sa ia bani de la clienti si sa-i investeasca profitabil ! Magazinul ia marfa de la producator pe banii de care dispune la un moment dat in contul propriu ...sau daca nu dispune ia un credit ,dar in nici un caz nu se imprumuta la clienti !
Tu ai comanda pentru cineva produse de 5000 roni in baza unei comenzi verbale , fara un avans ???
Eventual ala sa dispara intre timp sau cand vin betele sa spuna ca i se pare lui ca nu stiu ce :shock:
Cu cativa clienti d'astia in cateva luni ai iesit de pe piata !!!
Hai sa nu fim mai catolici decat Papa!
Daca erau niste carlige sau cateva role de fir intelegeam dar la sume din 4-5 cifre........

Ps : Pe de o parte va plangeti ca sunt articolele de pescuit scumpe pe piata si pe de alta parte sugerati ca ar trebui sa faca credite , pai returnarea creditului la cine se simte, nu la cumparator ???
Putea fff bine sa isi ia bete de clasa medie spre joasa pe car le lua din stoc si cu asta basta sau sa inteleg ca acum ar trebui toti sa mercem cu Mercedes ???
Nu le iau apararea astora ca nici eu nu am avut experiente placute cu ei dar nu are rost sa mai dau si eu cu mucii in fasole dar nici sa vorbim discutii.
Fire intinse si cea mai buna solutie sa ii facem sa inteleaga ca nu le mai merge asa este sa nu mai cumparam de la ei , este foarte simplu !!!!
Sa-mi fie cu iertare domnule draga dar eu unul nu am inteles mai nimic din postrarea dvs.Iar ca sa va dau un raspuns la : Putea fff bine sa isi ia bete de clasa medie spre joasa pe car le lua din stoc si cu asta basta sau sa inteleg ca acum ar trebui toti sa mercem cu Mercedes ???.....pot sa va spun ca fiecare dintre noi facem absolut ce dorim si cum dorim cu banii pe care ii avem.Sau daca eu vreau sa-mi cumpar cele mai bune lansete existente pe piata trebuie sa stau cu frica in san si sa nu arunc doar sa plantez,ca magazinul de unde le-am cumparat imi va acorda garantie doar contra la niste sume exorbitante?
Cred ca sunteti intr-o ceata totala atat cu aceasta postare cat si cu conceptiile referitoare la cei care ne vand asemenea scule.
O zi buna va doresc.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de zfcristian »

@Shimano : Nu ati inteles nimic din ce am vrut sa spun!
Dar o sa reformulez :
1 : Daca nu ceri o plata in avans , la comenzi de valoare mare pe care nu le mai finalizezi poti intra in incapacitate de plata si sa ai stocul plin de scule scumpe !
2 :Faptul ca ei sunt niste neseriosi si nu acopera garantia nu are nicio scuza, pana la urma despre asta e toata discutia , eu ma refeream la ce a spus Gor despre faza cu creditul.
Reciteste si sigur te vei lamuri ce am dorit sa spun.

Ps: Legat de garantie a fost si greseala lui ca nu a discutat de la inceput despre termenii garantiei , existenta ei sau nu precum si conditiile de acordare . Odata ce a mers pe incredere si-a asumat un risc care s-a indeplinit din pacate dar asta e alta discutie.
Ps1 : Ceata este departe de mine crede-ma !

PS2 : Legat de garantie , am luat scule si de la TF si de la Dan M si niciunul nu da garantie, iti serveste placa aia cu garantia se da in baza bonului fiscal sau facturii ( care la randul lui se da sau nu dar asta e alta discutie ) asa ca oricum riscul exista pentru ca legislatia e ambigua si se aplica dupa ureche .
Cu stima,

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14759
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de gor965 »

zfcristian scrie:
gor965 scrie: Frate ,omul sublinia alt aspect ...nu legat de marfa din depozit ci de faptul ca se face profit investind banii clientilor ! Magazinul e un agent comercial nu e o banca ,sa ia bani de la clienti si sa-i investeasca profitabil ! Magazinul ia marfa de la producator pe banii de care dispune la un moment dat in contul propriu ...sau daca nu dispune ia un credit ,dar in nici un caz nu se imprumuta la clienti !
Tu ai comanda pentru cineva produse de 5000 roni in baza unei comenzi verbale , fara un avans ???
Eventual ala sa dispara intre timp sau cand vin betele sa spuna ca i se pare lui ca nu stiu ce :shock:
Cu cativa clienti d'astia in cateva luni ai iesit de pe piata !!!
Hai sa nu fim mai catolici decat Papa!
Daca erau niste carlige sau cateva role de fir intelegeam dar la sume din 4-5 cifre........

Ps : Pe de o parte va plangeti ca sunt articolele de pescuit scumpe pe piata si pe de alta parte sugerati ca ar trebui sa faca credite , pai returnarea creditului la cine se simte, nu la cumparator ???
Putea fff bine sa isi ia bete de clasa medie spre joasa pe car le lua din stoc si cu asta basta sau sa inteleg ca acum ar trebui toti sa mercem cu Mercedes ???
Nu le iau apararea astora ca nici eu nu am avut experiente placute cu ei dar nu are rost sa mai dau si eu cu mucii in fasole dar nici sa vorbim discutii.
Fire intinse si cea mai buna solutie sa ii facem sa inteleaga ca nu le mai merge asa este sa nu mai cumparam de la ei , este foarte simplu !!!!
Nu stiu daca toata postarea dumitale imi este adresata...eu nu ma plang de nimic ,doar constatam anumite chestii care nu tin de economia de piata ! Nu-mi spuneti mie de incapacitati de plata si clienti care dispar dupa ce comanda de 5000 de ron ca ma doare-n palarie de chestii de-astea ...mie ca si client ,vorbesc ! Nu e treaba mea cum face rost patronul de bani ca sa-si achizitioneze marfa ,dar eu n-am invatat la economie ca banii clientilor se iau in avans ca sa sustina activitatea unui comerciant ! Cum justifica in acte avansul acordat din moment ce el are ca obiect dea ctivitatea vanzarea de produse cu amanuntul ?! Maine va anunt ca am magazin virtual ...n-am nimic in stoc dara va vand orice in materie de pescuit, cu singura conditie sa-mi dati banii in avans si sa asteptati pana aduc eu marfa in depozit ...crezi ca merge ? E exagerat, dar e acelasi sistem ...inacasarea unei plati ptr. un produs care nu exista (nu este livrat in acelasi moment)! De ce trebuie acceptat exclusiv ca un client poate gira comerciantul cu un avans dar invers nu...comerciantul sa poata gira clientul ? Aveti impresia ca magazinele de profilul asta au alte reguli de functionare in piata libera decat alte magazine cu profil diferit ? V-ar conveni ca la produsele alimentare ,de imbracaminte ,cosmetica ,etc. sa platiti tot timpul avans ? Hai sa fim cat de realisti putem...falimentul in comert exista si are rolul lui...clientii nu sunt sursa de creditare in regim de criza ...orice debut in afaceri se bazeaza pe un imprumut nu pe un avans !
p.s
nu acuz pe nimeni ,nici magazinul ,nici clientul ...vorbesc de un principiu al economiei de piata !...cand apuci sa iei avansuri ca sa te sustii in activitatea te bazezi pe clienti cum se baza Caritasul ca va avea din ce in ce mai multi adepti la castiguri moka ! Cand incep astia sa se imputineze ,apar problemele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de clabuc »

gaby_po23 scrie:eu am cumparat husa individuala senzor... si mi s-a descusut putin pe margine...
am vb cu Vladut si mi-a zis ca nu mai are.. dar a zis sa ma duc la el sa imi de-a una de-a lui. Cand am auzit...sincer m-am simtit...prost ca i-am zis.. pt ca Vladut sa stiti si voi... nu ca e situl lui.. dar de cate ori ma duceam in magazin la ei... mereu imi dadea ba o pasta solubila,,, ba o galetusa de bile...
.. ma intreba unde ma duc la peste.. si sfaturi..

Mi-a dat o lanseta Magic sa dau cu ea 3 zile si a zis ca daca se rupe el e de vina ca nu a facut-o bine.
Nu am cumparat cine stie ce de la el.. dar..jos palaria ... Cred ca daca imi dau drumul la gura.. cum se comporta Vlad, Andrei , Coco, Fane... dau faliment celelalte societati.
Doar bani nu mi-a dat...
subscriu, Vladut e cel mai bun vanzator de pescuit.

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

gor965 scrie: Cum justifica in acte avansul acordat din moment ce el are ca obiect dea ctivitatea vanzarea de produse cu amanuntul !
La fel ca cei care organizeaza concursuri si incaseaza banii in avans! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA FORUM”