RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Scrie răspuns
marian222
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 16, 2010 12:41

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de marian222 »

ce facem insa cu cei care deschid galetile si inlocuiesc marfa originala ? ce facem cand vedem ca mixul solar cumparat cu banii copilului de tabara are alte proprietati decat originalul, ca sa nu mai zic ca nu se leaga ! ce este de facut ca raspunsul vanzatoruluia fost deplasat : faci ce vrei, catot la mine vin ca am exclusivitate. :oops:

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

marian222 scrie: ca mixul solar cumparat cu banii copilului de tabara are alte proprietati decat originalul,
Nu te supara Domnule da de ce puneti in balanta banii de tabara ai copilului cu pasiunile Dvs.personale? Eu nu am pus niciodata necesitatile copilului meu inaitea pasiunii mele.Daca mixul nu mi s-a legat din prima, cum mi santamplat odata cu BFM-ul, am apelat la cunoscatori si manvatat ce sa fac.Ma invatat si sa casc ochii la sigiliile de la galeti si cum sa identific gaurile de siringa din capace.Echipamente nu cumpar din romania nici batut, nici macar fire, dar nada o iau daici si nu mam fraierit decat cand am esperimentat si am facut altceva decat a spus vanzatoru.

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

marian222 scrie:ce facem insa cu cei care deschid galetile si inlocuiesc marfa originala ? ce facem cand vedem ca mixul solar cumparat cu banii copilului de tabara are alte proprietati decat originalul, ca sa nu mai zic ca nu se leaga ! ce este de facut ca raspunsul vanzatoruluia fost deplasat : faci ce vrei, catot la mine vin ca am exclusivitate. :oops:
Si inca ceva Domnule marian.
NU EXISTA EXCLUSIVITATE PENTRU ROMANIA LA PRODUSE DE PESCUIT.DACA MAINE MA DUC CU 20k euro la Solar, Korda,Nutrabaits, whatever imi da marfa!La fel si Megabass-din tara Soarelui Rasare.La fel si Cabelasul lu Unchiu Sam :lol: :lol: De esclusivitati se va vorbi cand se vor asuma volume ceea ce romania nu poate sa asigure.
Long Live CHINA!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14759
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de gor965 »

Megabass scrie:
gor965 scrie: Cum justifica in acte avansul acordat din moment ce el are ca obiect dea ctivitatea vanzarea de produse cu amanuntul !
La fel ca cei care organizeaza concursuri si incaseaza banii in avans! :D
Ca fapt divers , ce vand organizatorii de concursuri ? Probabil , vise !...poate castigi si se indeplinesc...poate nu castigi...si-atunci mai tragi un loz ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de RazvanG »

Megabass scrie:
gor965 scrie: Cum justifica in acte avansul acordat din moment ce el are ca obiect dea ctivitatea vanzarea de produse cu amanuntul !
La fel ca cei care organizeaza concursuri si incaseaza banii in avans! :D
Sau cand vrei sa pleci in vacanta si platesti in avans cu cateva luni bune.....vb de altceva iar ex. tau este total eronat.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Ovidiu Ursache
Mesaje: 156
Membru din: Vin Iul 10, 2009 22:56
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Ovidiu Ursache »

shimanobig scrie:
Megabass scrie:
[b][color=#FF0000]gor965[/color][/b] scrie: Cum justifica in acte avansul acordat din moment ce el are ca obiect dea ctivitatea vanzarea de produse cu amanuntul !
La fel ca cei care organizeaza concursuri si incaseaza banii in avans! :D
Sau cand vrei sa pleci in vacanta si platesti in avans cu cateva luni bune.....vb de altceva iar ex. tau este total eronat.

In acte se poatejustifica foarte simplu. In legislatia romaneasca este posibilitatea sa faci factura de avans la o comanda ( cum se face si in turism,in domeniu auto "cand doresti o masina noua cu anumite dotari si se lanseaza in fabricatie- platesti un avans").

Incercati sa va ganditi la toate domeniile cand afirmati ceva nu numai strict la scule de pescuit.

:) Hai Romania!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14759
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de gor965 »

ocursache scrie: In acte se poatejustifica foarte simplu. In legislatia romaneasca este posibilitatea sa faci factura de avans la o comanda ( cum se face si in turism,in domeniu auto "cand doresti o masina noua cu anumite dotari si se lanseaza in fabricatie- platesti un avans").

Incercati sa va ganditi la toate domeniile cand afirmati ceva nu numai strict la scule de pescuit.

:) Hai Romania!
Noi nu vorbim aici de agentii de turism ,abonamente telefonice si alte dracii unde se admite plata anticipata a unor servicii ...concret ,magazinul face comert ,vinde ce are in raft ,asta e scopul lui de activitate , nu intermedierile ! Cata marfa are in stoc atatia bani trebuie sa fie inregistrati in contabilitatea (ca valoare ma refer ) . Orice surplus de bani (ai clientilor) la un control financiar nu pot fi justificati ca avans din moment ce scopul lui lucrativ ai permite sa incaseze doar contravaloarea produselor vandute ! Cu exceptia produselor hand made ( la comanda) , sa fiu sincer nu vad de ce ar trebui un client sa plateasca achizitionarea produselor anticipat , catre comerciant ! Plata in avans catre producator e de inteles ,dar catre comerciant NU ...ptr ca nu e normal ca noi ,clientii ,sa subventionam direct activitatea unui magazin !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

Doimnule Iorga,
Ati auzit de factura proforma?
Ce rol are?
Nici o lege nu ne impiedica sa luam bani in avans!
IMPORTANT e sa avem un CONTRACT si apoi sa eliberam chitante/factura cand incasam cashu sau doar factura cand incasam banuti in contulet!
Ca sa fie clar.
Am cumparat si eu niste ace de la magazinu lu peste pentru ca ma rugat un prieten din provincie.In rest am trimis toti prietenii care vor scule de crap la Crangasi!Atentie , i-am trimis sa vada cu ochii lor ce vor sa cumpere.Eu cumpar doar de pe net si doar pentru mine.Am o colectie de peste 200 de naluci.Nu ma intreba cati rapitori am prins. :oops:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14759
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de gor965 »

Megabass scrie:Doimnule Iorga,
Ati auzit de factura proforma?
Ce rol are?
Nici o lege nu ne impiedica sa luam bani in avans!
IMPORTANT e sa avem un CONTRACT si apoi sa eliberam chitante/factura cand incasam cashu sau doar factura cand incasam banuti in contulet!
E corect ce spuneti legat de CONTRACT si de BANI IN CONT ,ptr. ca factura proforma are treaba ei ...n-are nici o legatura cu bani luati in avans de la client ...bani cu care vanzatorul sa-si procure marfa ..bani care sa aduca profit aceluiasi vanzator ! Cine emite facturi proforme ptr. avansuri de cash luate de la clienti cu care urmeaza a se achizitiona ulterior marfa spre vanzare....e bun de ministru de finante ! :D

Factura proforma :

Document emis de vanzator prin care specifica produsele ce se vor vinde, cu caracteristicile lor principale si pretul. Se emite unor cumparatori in urmatoarele scopuri --- pentru ca importatorul sa poata obtine de la banca valuta necesara --- pentru ca importatorul sa poata obtine licenta de import --- la cererea bancii pentru perfectarea unui credit documentar --- in cazul in care vama din tara importatorului cere o factura proforma consulara [vizata de consulatul tarii importatorului din tara exportatorului pentru certificarea originii marfii].Factura proforma nu este document de plata. Nu contine marcajele de expediere si trebuie sa mentioneze in clar denumirea "pro forma". In timp ce factura comerciala este o cerere de plata pentru marfurile livrate, factura proforma este o invitatie la cumparare, trimisa unui cumparator potential.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Megabass
Mesaje: 81
Membru din: Mar Mai 18, 2010 18:28
Puncte: 0
Localitate: Romania sau pe unde ma trimite Compania

Re: RUSINE " MAGAZINUL MARELE PESTE "

Mesaj de Megabass »

gor965 scrie:
Megabass scrie:Doimnule Iorga,
Ati auzit de factura proforma?
Ce rol are?
Nici o lege nu ne impiedica sa luam bani in avans!
IMPORTANT e sa avem un CONTRACT si apoi sa eliberam chitante/factura cand incasam cashu sau doar factura cand incasam banuti in contulet!
E corect ce spuneti legat de CONTRACT si de BANI IN CONT ,ptr. ca factura proforma are treaba ei ...n-are nici o legatura cu bani luati in avans de la client ...bani cu care vanzatorul sa-si procure marfa ..bani care sa aduca profit aceluiasi vanzator ! Cine emite facturi proforme ptr. avansuri de cash luate de la clienti cu care urmeaza a se achizitiona ulterior marfa spre vanzare....e bun de ministru de finante ! :D

Factura proforma :

Document emis de vanzator prin care specifica produsele ce se vor vinde, cu caracteristicile lor principale si pretul. Se emite unor cumparatori in urmatoarele scopuri --- pentru ca importatorul sa poata obtine de la banca valuta necesara --- pentru ca importatorul sa poata obtine licenta de import --- la cererea bancii pentru perfectarea unui credit documentar --- in cazul in care vama din tara importatorului cere o factura proforma consulara [vizata de consulatul tarii importatorului din tara exportatorului pentru certificarea originii marfii].Factura proforma nu este document de plata. Nu contine marcajele de expediere si trebuie sa mentioneze in clar denumirea "pro forma". In timp ce factura comerciala este o cerere de plata pentru marfurile livrate, factura proforma este o invitatie la cumparare, trimisa unui cumparator potential.

Domnule Iorga , eu am invatat ca legea e o franghie in fata careia se opresc boii si peste care sar sau pe sub care trec catzeii.
Daca mai aveti citate/exemple dinastea eu va multumesc.Nu au nici o valoare in economia reala.Eu nu dau drumu la comanda pentru client pana nu da 25% din valoarea comewnzii.Ii dau proforma sa plateasca avansu si cand a intar banu dau drumu la productie.Dupa aia in functie da faza de productie mai da ceva si amd,Fiscu na avut nimic impotriva desi ma verifica des ca nu sun dea lu piticu.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA FORUM”