ARBITRAJ FINALA CAMPIONAT NATIONAL

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Mai fratilor dar au fost nenorociri sau care e problema cu arbitrii ? Ce inseamna permisivi ? Chiar trebuie sa chemi arbitrul de la cortul lui ca sa te poti duce sa te caci in porumb ? ( inteleg ca astea au fost problemele ) :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Mu Val, dupa Pilhan arbitrii trebuiau sa descalifice jumatate din concurenti. :lol:
Si iti dau exemple. Holban a avut rulota, Victor Serb a avut o umbrela mare de 3/3m argintie. A aruncat omul pe ea o folie verde, dar tot pestrita era, rezerva unei echipe statea regulamentar in spatele standului dar avea umbrela rosie, altii in loc de cort aveau o folie imensa albastra s.a.m.d. Arbitrii nu au luat nici o masura.
Pe deoparte are si el dreptate, unii au facut eforturi sa aiba echipamentul ca la regulament, altii nu.
In finala insa am avertizat ca nu se mai accepta nici un compromis.
Pe urma arbitrii nu prea au autoritate.
Vladeanu ii spune unui arbitru, dute si spune-i lui X sa stringa umbrela ca nu e regulamentara. Arbitru respectiv in loc sa se duca si sa aplice regulamentul, se duce si spune: A zis Andrei sa stringi umbrela ca nu-i comform regulamentului. :lol:
In rest niste buni executanti. Isi vad de treaba, la cintar sunt extrem de corecti, nu jignesc concurentii, le lipseste insa autoritarea si tupeul de a se impune ca si arbitru.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

despre arbitri ,spun ca nu veti gasi curand oameni care sa fie dispusi sa-si faca dusmani pentru cateva milioane...poate chiar sa o ia pe coaja
regulamentul a fost aplicat zic eu..si asta nu de frica lor ci din constiinta participantilor..o abatere care a fost sanctionata ati avut ca exemplu...probabil ca altele nu au fost...
mi-a venit totusi o idee...incercati sa-i cooptati la arbitraj pe unii cu care nu sinteti tocmai in relatii bune si care ar avea ocazia sa de in toata lumea cu placere(cu motive intemeiate la baza)...
despre coloritul materialelor folosite la campare ar trebui respectat.
de rulota nici nu mai discutam...da acu nimeni nu a fost rau intentionat sau a vrut sa faca senzatie cu coloritul viu al umbrelelor sau altceva... dar in acelasi timp nici la Mondiale nu cred ca sint permise abateri..defapt sint convins...
eu zic ca la finala nu-si mai permite nimeni sa riste avertismente pentru o culoare dubioasa a umbrelei sau cortului.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Fratilor, ati inebunit de tot si cu regulile si cu arbitrajele...dar ce suntem animale :?: :!: :?: Pentru ca unul face o tampenie trebuiesc luate masuri numai impotriva respectivului, cei de buna credinta si care au bunsimtul sa se comporte omeneste la un astfel de concurs, fiti siguri ca nu ne vor face de ras nici la mondiale, asa ca pe astia va rog sa-i lasati sa pescuiasca, fiindca au venit la concurs de buna voie, au platit, chiar, pentru asta si vor avea totdeauna discernamant ca sa se poata modela pentru orice situatie. Eu, cel putin va rog sa icetati o data cu regulile "draconice" impuse de dracu stie cine...nu suntem la campionatul mondial din Portugalia, suntem in Romania la niste calificari si haideti sa nu facem din tantar armasar. Mie personal, nu-mi poate reprosa nimeni nimic la acest concurs si nici daca printr-o intamplare ma voi califica, nu-mi va reprosa nimeni nimic nici la mondiale...Trebuie sa intelegeti ca mai sunt si oameni cu bunsimt, carora nu le plac prea mult lucrurile exagerat de impuse pe care ei dealtfel le fac din bunacrestere. Pe langa toate astea nici nu vreau sa mai spun ca nu vad unde sunt totusi drepturile concurentilor...in tampenia aia de rgulament nu sunt decat restrictii, dar totusi unde-s drepturile. Ne luam dupa regulamentul asta de parca am fi politicieni care vor in UE fiindca asa da bine si e de bonton...vreau sa stiu exact cate echipe romanesti s-au facut de ras la mondiale din cauza nerespectarii regulamentului si apoi mai vorbim...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cornele, la fotbal de exemplu, daca vrei sa joci vreodata in divizia A , esti obligat sa nu pui mana pe minge si sa nu faultezi chiar daca momentan joci in Onoare. Si fotbalistul respectiv are doar dreptul sa joace si eventual sa marcheze.Ptr asta primeste o prima !
Asa e si la pescuit.
Din pacate, natia noastra are infractiunea in sange, de aceea trebuie uneori ca arbitrii sa fie duri. Altfel, ne batem singuri joc de noi.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Vladut

Pentru partea a doua a raspunsului tau, nu am nimic de zis, decat ca-mi pare rau ca asta este adevarul si ca se generalizeaza, in schimb, pentru prima parte a mesajului as avea unele obiectii in a te face sa intelegi ca exemplul nu-i deloc adecvat. Si sa-ti spun de ce: la fotbal se joaca totdeauna cu hends si cu fault, indiferent de situatie, la concursurile de pescuit la crap, in majoritatea lor se "joca" fara "hends" si fara "fault", iar acum cand se impun reguli draconice, cum spuneti voi, inchipuieti cat sunt de greu de suportat, mai ales de unul ca mine care cam tine cont de ele din instinct si pe care il enerveaza la culme restrictiile trambitate de unii ca cei de la FIPS cre se dau mai catolici decat Papa, si care uite si-n fotbalul italian unde au ajuns...sa fim serosi, noi suntem mici copii pe langa ei. Din exemplul asta cu fotbalul italian pe care ti l-am dat, reise ca ar cam trbui sa ne indoim si de a doua parte a raspunsului tau, care initial ma facea sa ma resemnez...Oricum, tin sa mentionez ca acest concurs preliminar manselor de calificare pentru CM, a fost unul dintre cele mai bine organizate, din ce-am vazut eu pana acum, iar arbitrajul cred ca a fost cel mai drastic din cate stiu...ca se putea si mai bine...asta-i o lozinca general valabila, dar totusi eu calific arbitrajul ca bun spre f. bun, acum bine-nteles, daca parerea mea conteaza in vre-un fel :?: :!: :?:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Normal ca conteaza, altfel nu mai discutam :!:
Dar eu daca eram arbitru as fi dat cel putin 10 avertismente si as fi eliminat cel putin 3 echipe din concurs....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Ei, vezi, aici intervine diferenta intre generatii. Toti arbitrii erau apropiati de varsta mea si au gandit asa ca mine :lol: :lol: :lol: Alta data ia-ti arbitreii de varsta ta ( ti-l propun pe nea Tica ) si sa vezi atunci avertismente si eliminari :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cornelserbu scrie: Mie personal, nu-mi poate reprosa nimeni nimic la acest concurs ...
sigur?
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Andrei Vladeanu

Ma refeream la felul cum am aplicat eu personal regulamentul ca si cancurent nu ca maror sau mai stiu eu ce, iar daca tu-mi poti reprosa ceva din punctul asta de vedere, adica cum am pescuit eu nu altii, te rog sa-mi spui chiar aici pe forum...de fapt daca ma gandesc bine, nu mi se poate reprosa mie personal chiar nimic...eu trebuia sa ma supun arbitrajului si cu asta sunt absolvit de orice...n-am facut nimic de care sa-mi fie rusine sau care mi se poate reprosa personal, asa ca te rog ia aminte si nu mai acuza ("sigur " ala al tau suna exact ca o acuzatie) fara sa stii toate detaliile.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”