Balti propuse pentru Campionatul National 2008

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Eu o luasem ca o discutie serioasa si consrtuctiva...

in conditiile in care se inscriu 5 echipe si reducem distantele de amenajare la minim inseamna 70m intre standuri si 100m intre sectoare = 1240METRI PISTA DE CONCURS ( 1,24 KILOMETRI !!) , la 7 echipe = 1660 METRI!!


dar tinand cont ca la MV2 malul este in terase poate reusim o amplasare suprapusa :lol: :lol:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

sau ar mai fi o solutie , nu mai platim balti si populam cu ciortan un segment de Dambovita ( Izvor - P-ta Unirii ) si sa te pui pe ciortan viteza dupa aia :lol: :lol:

acum fara gluma , avand experienta a 4 editii de calificari stiu (si stii si tu Vladut) ce inseamna sa pescuiesti intr-un sector ca la stationar :!:
personal consider un mare dezavantaj , asa ca hai sa incercam sa nu inventam acum roata
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Tatae, si eu discut foarte serios.
In Serbia, la CM, distanta intre standuri era de 40 de metri, deci nu ar fi asta un capat de tara !
IMPORTANT ESTE SA FIE PESTE MULT !
Urmareste te rog comparativ rezultatele de la ultimele concursuri , ma refer la baltile propuse de tine si la cele propuse de mine si vei vedea la ce ma refer. Cand sunt echipe cu 0 kg dupa 4 zile.....inseamna ca sunt probleme... :cry:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vali dumitru »

TTE,

Deocamdata trebuie sa-mi caut lot si pe urma i-mi dau cu presupusul ce parere am.
Dar Hobaia, Darvari si Tancabesti sunt cele mai bune piste din tara ca si locatii, si ca si costuri, ca mai mult de 8 loturi nu se strang garantat.
Cat despre Darvari nici nu se pune problema, este cea mai echilibrata balta de concurs si se prinde peste mare si mult.
Valentin Dumitru

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

ar mai fi o varianta;sa presupunem ca nu vor 8 cluburi ci 15...,vor fi 3 manse la care va participa o singura echipa prin tragere la sorti,am putea alege doripesco,mv2 si greaca iar hotaratoarea la care vor participa toate echipele sa fie pe hobaia sau darvari
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cel mai bine era pe criterii valorice. Cu precalificari pe alte balti cu crap mult, unde concurau cei care vin pentru prima oara si cei care nu au rezultate.Gen divizia B.
Apoi, cele mai bine 4 clasate intra impreuna cu cele mai bune 4 cluburi sportive(in urma rezultatelor) in turneul final ce se va desfasura pe 3-4 balti, ca niste mici campionate mondiale.
Stiu ca momentan nu avem cum, dar peste 2 ani merita luata in seama si aceasta varianta. Mai ales ca se vor ridica multe balti....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cristi Y scrie:"

@ Dan Mitranescu

Vara trecuta , pe Darvari la casuta 4 am avut 21 de capturi in 24 de ore cel mai mare de 13 kg. de retinut faptul ca am avut deseori dublu dril dar mai interesant a fost o situatie in care am avut trasatura la toate cele 4 lansete odata (este filmat totul) in conditiile in care lansetele aveau intre ele (in locul unde era montura) cca 150m

Sunt curios ce opinie au Vali Vopsea , Gogu , Piticu , Cornel Acqua referitor la faptul ca Darvariul este o balta lenta unde poti pescui singur o mansa de calificari de 72 ore

La Tancabesti Cristi Maier a prins 400!! kg, in penultima zi renuntand la trvaliu . Cred ca fiecare a trecut la Tancabesti prin seriile ucigatoare de prezentari care pe mine cred ca m-ar dobori in 72 de ore singur.
Cand am facut afirmatia ca Darvari si Tancabesti sunt balti lente era comparativ cu Doripesco sau Bugeac.

Pe Darvari sau pe Tancabesti 400 kg de peste inseamna aproximativ 50 de pesti si 100 de lansari . Pe Bugeac 400 kg peste (ma raportez la aceiasi cantitate care este de varf pe baltile respective) inseamna 250 de pesti si peste 800 de aruncari (datorate naditului ,rateurilor si pestilor nepunctabili ) .

Pe langa asta acele "reprize de foc" mentionate de tine nu sunt generale ,pe toate standurile si niciodata sa tina mai mult de 10 ore (acestea sunt niste momente rare care chiar trebuiesc filmate :D ). Cat
despre Doripesco, Bugeac.... se pescuieste 24 din 24 ore si 4 din 4 zile pe majoritatea standurilor.

Nu poti sa trimiti la Maraton un alergator pe suta de m. Poate sa fie el si campion mondial ,tot ultimul iese ! In Africa o sa fie ...Maraton !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Scuze pentru marirea aia de scris ,vroiam decar sa subliniez ...! :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asa cum nu se puncteaza tenul in calificari pentru a se face o alegere optima de pescari de "romanesc" ,asa trebuie facut si in cazul marimi pestilor .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Mai baieti , nu imi dau cu parerea deloc aici , pentru ca nu voi participa si nici nu stiu toate baltile enumerate , vroiam sa va atrag atentia ca ar trebuii sa vorbiti si cu stapinii baltilor .
Poate iarna asta ( se stie ca iarna este un sezon bun pentru vinzare de peste ) , cantitatile astea din diferite balti au mai scazut ceva si politica de acasa nu mai merge cu aia din tirg ! Zic si eu nu dau cu parul .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”