CALIFICARI C.M. BELGIA 2005 - Desfasurare si rezultate

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Stai usor Val. Acea comisie nu a fost aleasa pe viata,
Dupa terminarea CM comisia se dizolva.
Ce spui tu cu un campionat national ar fii ideal. Sa vedem in ce masura se poate realiza. Dar pt. asa ceva mai e timp.Vine ia iarna. :lol:
Bine ai venit in delegatia ce va reprezenta Romania in Belgia.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cit priveste sortii de a fii in delegatie , se pare ca soarta tine cu mine . Am primit si o oferta de a merge cu masina . Insist si spun ca trebuie sa va rezolvati voi , in primul rind , problemele de banuti / nada si ce va mai trebuie si dupa aia , daca ramine ceva , sunt onorat .

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@val
ma bag si eu in discutia ta cu lv-ul, asa ca sa ma aflu in treaba
1. nu cred ca are vreo legatura rezultatul pe care o sa-l obtinem in belgia cu faptul ca sistemul a fost prost sau nu! de ce? pentru ca, in linii mari, mergem tot aia care am fost in portugalia!
2. ce, trebuie sa iesim 14 din 14 la CM ca sa recunoastem ca sistemul a fost prost? oricum, mi-au recunoscut si nae badulescu, sergiu tofan sau cezar bibu ca era mai bine la individual!!!
2. tu spui ca daca in belgia iese mai bine ca anul trecut inseamna ca sistemul a fost bun si prin urmare la anul ar trebui sa facem calificari tot pe echipe. gresit. mai bine nu poate sa insemne decat locul I, iar in acest caz ma tem ca la anul nu se mai organizeaza calificari...
3. exista si varianta unui X, adica in belgia tot locul doi. in acest caz, daca se va considera ca sistemul a fost bun, iar calificarile se vor organiza tot pe echipe, DARTH VADER (adica mandezu') nu doarme! de-acum m-am gandit la asta! te anunt ca am in vizor, pentru lotul senzor, urmatoarele persoane: Cristi Maier, Adrian Zarguzon, Sorin Rudeanu si Ciprian Ene. 6 pescuiesc, 2 sunt rezerve, iar 4 stau in carciuma!!!
nu ma las...
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Giovanni nu doarme - lucreaza !
Eu zic ca nu trebuie sa aruncati la cos varianta asta de calificari si sa luati o decizie functie de realitatea concreta la un moment dat . Dar pina la urma , tot se va hotari intr-un fel .

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Nu uitati beneficiile in numele carora s-a impus acest sistem:
- participarea echipelor din provincie = aproape nula daca nu cumva sunteti tentati sa considerati prezenta echipei din Rm.Sarat sau a celor din Ploiesti ca fiind semnificativa din acest punct de vedere
- cost - toata lumea stie la ce cheltuieli se baga atunci cand isi propune sa participe intr-o astfel de competitie.Probabil ca de cheltuit s-a cheltuit la fel de mult dar am inteles totusi ca cele mai eficiente boilesuri au fost de fapt foarte ieftine.
- timp ? pentru ca acest concurs a inceput Duminica!!! toti cei care sunt angajati au fost nevoiti sa-si ia 5 zile libere in loc de 3.Pentru restul nu conteaza.Mare avantaj!
- eliminare non - combatului ? :)

Sunt totusi cateva intrebari legate de organizarea si desfasurarea concursului:
1.Amplasarea standurilor facuta in ultimul moment nu a alterat cumva principiile grilei?
2.Isi mai aduce aminte cineva care a fost evenimentul care a declansat cursa catre standuri dupa extragere?Este normal sa se intample asa ceva?
3.E normal ca arbitrul sa vina sa te scoata din stand pentru ca esti rezerva si daca-i arati ca pe malul celalalt rezerva sta in stand sa-ti spuna ca pe el nu-l intereseaza ce se intampla acolo?
4.E normal ca un concurent din sectorul C sa strige'n gura mare, in mod repetat la prietenul lui din sectorul A si arbitrii sa ignore acest comportament?Eu zic ca-i anormal.Depinden nu-i asa,pe cine deranjaza!

Culmea este ca m-am intalnit cu personajul in cauza intr-un magazin de pescuit de unde cumpara arome Solar, Squid& Octopus si Strawbery.
S-antepat rau, rau de tot cand am remarcat faptul ca-i o combinatie la moda. :twisted: Era suparat rau pe mine sau i s-a pus pata la fata locului.

Cred ca prin participarea a 8 echipe s-a fortat capacitatea pistei de concurs.

Una peste alta as spune ca afost mai bine decat anul trecut dar si acest sistem este perfectibil.Cei care vor fi alesi pe viitor in comisie ar trebui sa tina cont de ambele experiente si sa aduca cateva imbunatatiri astfel incat la anul sa fie si mai bine.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

andrei vladeanu scrie:@val
ma bag si eu in discutia ta cu lv-ul, asa ca sa ma aflu in treaba
1. nu cred ca are vreo legatura rezultatul pe care o sa-l obtinem in belgia cu faptul ca sistemul a fost prost sau nu! de ce? pentru ca, in linii mari, mergem tot aia care am fost in portugalia!
2. ce, trebuie sa iesim 14 din 14 la CM ca sa recunoastem ca sistemul a fost prost? oricum, mi-au recunoscut si nae badulescu, sergiu tofan sau cezar bibu ca era mai bine la individual!!!
2. tu spui ca daca in belgia iese mai bine ca anul trecut inseamna ca sistemul a fost bun si prin urmare la anul ar trebui sa facem calificari tot pe echipe. gresit. mai bine nu poate sa insemne decat locul I, iar in acest caz ma tem ca la anul nu se mai organizeaza calificari...
3. exista si varianta unui X, adica in belgia tot locul doi. in acest caz, daca se va considera ca sistemul a fost bun, iar calificarile se vor organiza tot pe echipe, DARTH VADER (adica mandezu') nu doarme! de-acum m-am gandit la asta! te anunt ca am in vizor, pentru lotul senzor, urmatoarele persoane: Cristi Maier, Adrian Zarguzon, Sorin Rudeanu si Ciprian Ene. 6 pescuiesc, 2 sunt rezerve, iar 4 stau in carciuma!!!
nu ma las...
Ai perfecta dreptate cu punctele 1 si 2.punctuln 3 nu ar trebui luam in considerare pentru ca atunci ar trebui sa accepta ca mai exista o varianta. Discutam despre ea cand va'ntoarceti.

PS.Anul trecut, daca nu ma'nsel, un peste prins de Rudeanu v-a propulsat pe pozitia a doua.Sper ca de data asta Cristi Iacob sa prinda acel peste care sa propulseze Echipa Romaniei in pozitia de Campioana Mondiala.
Fire'ntinse!
The second best is the first loser!

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

si eu.....

Mesaj de bodyghost »

Sa nu mai vorbim ca comisia trebuia sa valideze rezultatul concursului impreuna cu AGVPS si sa hotarasca daca concursul a fost fair play si nu s-au efectuat blaturi.Stiu ca la fotbal daca un meci este suspect de blat se anuleaza rezultatul bine nu la noi in campionat.Dar DANE ce interes ar avea toti membrii comisiei au participat. E corect oare...?
Radu Badica

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Pai si aici ne invirtim intr-un cerc vicios . La alte natiuni , exista o generatie matura care a participat la astfel de evenimente si care s-au retras din diferite motive ( de virsta , de sanatate , de plictiseala , etc ) . Un fel de comisia inteleptilor sau de Colegiul Antrenorilor .
La noi toate persoanele implicate in fenomen sunt active , si au si ei , firesc implicatii , pareri , partie - prie - uri , etc. Ne bazam pe reprezentativitate in alegerea Comisiei de Crap - adica incercam sa atingem toate sferele de interees posibile . Un mare castig al acestor calificari este lipsa scandalurilor la nivel de concurs , nu la nivel de persoane .
Pesemne ca peste 10-15 ani vom avea o Comisie de Crap posibil condusa de Vladeanu ( care plictisit de atitea CM s-a lasat ) , din care fac parte inca 5-6 membri ai echipelor participante , etc si care va putea gestiona eficient si fara cointeresare sistemul de selectie si pregatirea lotului .
Pina atunci incercam sa recuperam diferentele existante la nivel national .

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Cam asta ar fi solutia.Ar trebui sa va ganditi care ar este profilul unui membru al comisiei de organizare.Exista o generatie care ne-ar putea ajuta in acest sens dar e greu sa stai pe margine daca inca poti sa pescuiesti.Prietenii, interese de afaceri, subordonari, echipe inscrise pentru a incurca pe altii sau pentru a sustine o alta echipa vor exista intotdeauna.Influenta acestora nu poate fi decat diminuata , nici o data eliminata.

Imediat dupa ce baietii se intorc din Belgia ar trebui sa ne intalnim sa vedem ce facem anul viitor.Toti membri echipelor care intentioneaza sa concureze ar trebui sa aiba dreptul sa voteze unul din doua sau trei sisteme de concurs.
PS.Andrei e tanar.La cat ''svac'' are in el, cel putin 30 de ani de acum inainte va trage de crapi.
PPS.La anul e foarte probabil sa avem si 2 echipe Big Fish.Eu in locul lui Adriano asa as face. :)
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

@dan cotelici
in stilu-ti caracteristic postarile tale incep logic si se pierd apoi in tot felul de elucubratii!
n-am inteles care era treaba cu personaju' care cumpara nu stiu ce de la solar?
parca vorbeai despre sistemul de calificari...
2. in momentul de fata vad ca problema care a aparut nu mai seamana cu cea de anul trecut, ci este una legata de combinatiile facute intre echipe, pe baza parti-prix-urilor. in acest context, domnul dan cotelici (care observ ca anul viitor doreste sa se implice serios in organizarea viitoarelor calificari) indeamna echipa big fish sa-si faca si a doua echipa! adicatelea, din lac in put!
CHIAR NU REALIZATI CA CEA MAI BUNA VARIANTA ESTE UNA CU TREI MANSE LA INDIVIDUAL, CU UN CAPITAN CARE NU PARTICIPA?!? SPUN ASTA DE DOI ANI!
POATE CA O SA REALIZATI, DAR MA TEM SA NU FIE PREA TARZIU...
3 te-nselei dane (ca de obicei) si fara pestele prins de cristi rudeanu am fi fost tot vicecampioni. si vezi ca il cheama cornel iacob, nu cristi iacob! se poate, e ca si cum ai spune Aurelian Mutu, omul e in echipa nationala, te rog frumos... :D :D :D
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”