Ce inseamna un loc bun si cum se naste el ?

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

mihai dorobantu
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 21, 2007 13:37
Puncte: 0

Mesaj de mihai dorobantu »

Val Pangica jr scrie:Densitatea somn versus crap de peste 5 kg nu cred ca este relevanta in evaluarea unui loc .
Eu cred altceva - exista multa albitura , caras , ciortan care fiind exclus de Somnul mare din Tincabesti ii ia ca din oala si uite cum apare teoria gresita . Daca pe acele locuri se cultiva hrana frecvent , este imposibil sa nu migreze si ceva exemplare mai rasarite linga aceste "victime" sigure pentru somn si usor - usor se regleza lucrurile .

Poate este gresit ce am vrut eu sa spun aici - dar inca am credinta ca daca eu asi fii patron de balta , cred ca imi pot gestiona balta si mi-as creste locurile cu acces auto bun si locuril de campare excelente si a-si cauta sa imi echilibrez balta pentru a crea multe locuri bune si foarte bune la concursuri .Din pacate ma ocup de transport auto ! :lol:

Cu ani in urma pe o balta langa Alexandria destul de echilibrata din punct de vedere a locurilor de pescuit, in urma unei furtuni s-a rupt o creanga dintr-o salcie care a migrat la circa 30 de metri de mal si s-a impotmolit in namol.
Am dat intamplator peste ea in timp ce plantam.
Am prins foarte multa vreme crap dupa crap acolo pana cand , un "destept s-a gandit s-o smulga sa nu-si mai agate lansetele in ea.
Dupa povesea asta am scufundat niste tevi de irigat in diverse locuri cu rezultate la fel de bune.
Apoi au veni plasarii si s-a terminat totul. :evil:
Iata un exemplu de cum poate fi creat artificial un loc bun de crap.
PS: In respectivele tevi de irigat am prins si somotei si carasi si ciortani. (Cu mana goala)

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@Florentin Iuga

Procedura asta stiu ca se practica..dar oare e suficient? Eu cred ca crapul,in mediul lui natural,are cunostinta despre toate modificarile naturale sau nu ce se petrec in jurul lui.
Sint 100 % sigur ca o modificare de habitat care lui i se pare nefireasca o trateaza cu foarte mare suspiciune. E adevarat ca in timp va capata incredere in adapostul respectiv...dar asta dureaza.
Poate ar trebui sa aplicam si noi aceasta practica pe locurile unde nu avem nici o structura submersa.Sa vedem cum functioneaza.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

gabi scrie:@Florentin Iuga

Procedura asta stiu ca se practica..dar oare e suficient? Eu cred ca crapul,in mediul lui natural,are cunostinta despre toate modificarile naturale sau nu ce se petrec in jurul lui.
Sint 100 % sigur ca o modificare de habitat care lui i se pare nefireasca o trateaza cu foarte mare suspiciune. E adevarat ca in timp va capata incredere in adapostul respectiv...dar asta dureaza.
Poate ar trebui sa aplicam si noi aceasta practica pe locurile unde nu avem nici o structura submersa.Sa vedem cum functioneaza.
Esti Toma necredinciosu'. Eu iti spun ca am vazut acum vreo 7 ani in apropiere de Mila23 cum scufunda gazda unde stateam niste radacini de salcie, in septembrie, pentru a-si pregati locul pe perioada iernii. El mi-a explicat ca asa procedeaza majoritatea pescarilor din zona. Dureaza maxim 2-3 saptamani pana aduna pestele, timp in care-i arunca la 3-4 zile cativa pumni de porumb. Crezi ca stie crapu' ca ai bagat tu drujba-n pom sau l-a trasnit sfantu' Ilie ori Woody? Pestii au instinctele primare (hranirea, apararea si reproducerea) mult mai dezvoltatea decat inteligenta (ca barbatii cand e vorba de reproducere :lol: ). Daca-i vine unuia sa-si depuna icrele si n-are unde, sunt buni si niste palmieri de plastic, numa' sa-i tina lui mostenitorii. Asa procedeaza toti acvaristii.
Si revin la Tancabesti. Ti se pare ca e un mediu neintinat de mana omului? Acolo e mai obisnuit cu amenajarile lui Parfene decat cu solunarele. Stii ce face omu' la ora asta? Amenajari. Cu tot vacarmul de rigoare. Pe urma-i muta. Din 1 in 2, din 2 in 2, din 2 in 1, dupa cum ii scapa blondu' din mana :lol: :lol: :lol: Eu nu numai ca raman la parerea mea dar am sa iau legatura cu Vlad si sa-i propun s-o si faca. Nu ar fi rau, ca tot o sa scada apa, sa mai puna si altii o vorba, ca daca aude mai multe pareri...
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

intreb si eu de curiozitate ,sau modificat cat de putin valoarea locurilor dupa mutarea plaurilor?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Greu de estimat - cind ai plaurul in lateral ai si optiunea pescuitului pe linga plaur pe o zona mai larga . Cind il ai in fata ( total ) trebuie sa gasesti "iesirile" . Cert este ca sub plaur sunt crapi multi si mari ! Cum ii scoti e problema ta !

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

mda.si eu sunt de parere ca metota cu radacini copaci escavari sau mai stiu eu ce este cea mai aproape de adevar ,mult mai aproape decat nadirea sau pescuirea zonelor mai slabe.poate ca daca ar avea si o protectie fie ea si artificial implementata intr/o zona mai slaba nu ar ezita sa poposeasca in aceea zona .

GoldFish-Team
Mesaje: 101
Membru din: Mar Apr 03, 2007 15:23
Puncte: 0
Localitate: Pe balta
Contact:

Mesaj de GoldFish-Team »

George-Alexandru scrie:mda.si eu sunt de parere ca metota cu radacini copaci escavari sau mai stiu eu ce este cea mai aproape de adevar ,mult mai aproape decat nadirea sau pescuirea zonelor mai slabe.poate ca daca ar avea si o protectie fie ea si artificial implementata intr/o zona mai slaba nu ar ezita sa poposeasca in aceea zona .
Nici aceasta nu este o solutie, dupa parerea mea. Singurul comentariu care a atins toate punctele este cel a lui Gabi Tomulescu.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@ Florentin Iuga

...sa sti ca sint convins ca tot ce ai spus este adevarat si ca ai vazut personal treaba aia cu crengile scufundate ...cred ca functioneaza...dar nu e o solutie pentru a modifica potentialul productiv al locurilor.
acelasi lucru am auzit ca mai fac unii proprietari de balti(de unde se poate lua peste), dar care inlocuiesc crengile de copaci sau buturugi, cu colaci de sarma ghimpata sau stalpi de beton, asezate strategic in zonele mai productive si intens pescuite.
Ca tot veni vorba de Tancabesti... ai dreptate. balta asta are potential natural de hranire si adapost foarte mare...deja o buna portiune de mal a fost consolidat cu dale de beton, in delta de la avicola am auzit ca ar fi fost construit un ponton pentru agrement. Patronatul baltii trebuie sa castige si bani...ca sa poata intretine afacerea...dar odata ce OMUL intervine prea mult in modul de viata al animalelor...viata lor are de suferit. Crapii nu sint ca delfinii, sa se dea in spectacol in prezenta oamenilor (dar nu cred ca asta numai din cauza speciei din care fac parte)

revenind la subiect...
noi suntem pescari...dar si pescarii au mai multe obiective...unii vor sa prinda peste mult, altii vor sa prinda peste mare, cei mai multi vor mult si mare...si pentru asta lupta noastra continua consta in descoperirea locurilor cit mai bune posibil sau in exploatarea celor pe care le cunoastem ca fiind bune.
In Delta de ce mergem tot timpul unde auzim ca se prinde , sau de ce cerem ajutorul localnicilor...hai sa ne apucam sa descoperim zone noi sau sa le confectionam.
Un lucru e clar ...FIECARE ARE DREPTATE IN FELUL LUI.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”