" CLASAMENTUL ADEVARULUI "

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Val Pangica jr scrie:@Dan Mitranescu

ti-am zis ca e greu si nu ai crezut ! :lol: :lol:

Iti dau un exemplu - cine castiga Openul , Darvariul si Cupa Cupelor - e deja beton - chiar daca la tine in calasament nu este pe locul 1 iar castigatorul a unor 6 concursuri de mai mica anvergura apare pe primul loc . Conteaza si cu cine te confrunti pe balta ! Altfel e Daciada !

Nu ma las !!! :D

Este greu sa fie toata lumea multumita, dar va rog sa aveti incredere in discernamantul meu care va asigur ca este impartial.
Eu sunt sigur ca cine castiga 3 concursuri mari mai are si alte rezultate bune si va ocupa un loc pe masura in clasament .

Castigatori sau concurenti cu rezultate bune in concursuri de mica anvergura nu vor exista pentru ca nu sunt acceptate concursurile de mica anvergura ! :D Daca stii concursuri de acest gen nu le spune aici ca sigur i-ti sare lumea in cap. :D (desi tare eram interesat care sunt acestea ! )

Inca odata : Va rog sa aveti incredere in "matematica" mea ! :D

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

avem Dane , mai ales ca matematica este o stiinta exacta , eu zic sa detaliezi aici felul in care te-ai gandit sa alcatuiesti acest clasament , si fiecare dintre cei interesati sa-si spuna parerea , cred ca din zeci de pareri v-a rezulta cea mai viabila formula posibil 8)
<°))))))><
><((((((°>

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Uite eu iti zic altceva decit dl. Cozma - nu te mai consulta cu zeci de forumisti ( e boala lunga - moarte sigura ) . Concepe planul - pune-l pe Forum - fa clasamentele si vezi ce iese anul asta . Daca esti baiat destept vei stii sa iti faci corectiile anul viitor , astfel incit ce a iesit prost anul asta , la anul sa fie cuantificat corect . Nu intra in polemici cu unii care se vad clasati prost si vor incerca sa te "frece" la cap cu punctele obtinute . E un clasament de forum - tu faci toata munca - lumea ar trebuii sa il accepte cu retinerile de vigoare fata de ceea ce vei propune . Nu cauta absolutul ca nu il vei gasi !
Nu stiu daca cineva care castiga cele 3 competitii enumerate de mine ( cu sumele aferente ) se va simti nu stiu cum pentru ca la tine in clasament va fii pe locul 14 ! :lol: :lol: ( sa ma ajute Dumnezeu ! )

Pina la urma trebuie sa te simti pescar de crap nu sa iti cauti confirmarea in clasamente .

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

dane ,parerea mea :
ptr inceput incearca doar sa arhivezi informatiile,fiecare concurent sa aibe o fisa personala...ceva de genul:

tata nitu: darvari/locul x,tancabesti /locul y,doripesco /locul n....
val pangica :darvari/1,tancabesti /1,sarulesti 1 :wink: :lol:
etc.....
mai la toamna cand nebunia se termina,afisezi colea pe site toata arhiva(lista cu participantii si locurile obtinute),iar clasamentul va fi....votat :shock:
in fiecare zi se va vota un loc,doua,trei...ceva de genul: AZI VOTAM LOCUL 1. DUPA STABILIRE TRECEM LA URMATORUL....ETC...

la cate orgolii sant,nu stiu daca reusim sa votam primele 10 pozitii pana in primavara dar...merita incercat :lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Regulament de participare CLASAMENTUL ADEVARULUI :

Acest clasament se face individual (nu pe echipe) si are ca scop o ierarhizare a pescarilor de crap din Romania.

Participarea este deschisa oricarui pescar care participa la competitiile de crap.

Se vor lua in calcul numai competitiile care au un regulament complet, care se desfasoara pe cel putin trei zile, care nu sunt cu caracter local sau cu circuit inchis si care sunt asistate de catre arbitrii platiti.

Pentru a fi introdusi in acest clasament sportivii au obligatia sa posteze intr-un topic deschis separat urmatoarele date:

-numele si prenumele

-cele mai bune cinci rezultate obtinute in concursurile din perioada pe care se face clasamentul, detaliind astfel :

NUME CONCURS 1 / LOCUL OCUPAT / NUMAR DE PARTICIPANTI PE SECTOR / KG DE PESTE PRINSE DE ECHIPA SA / KG DE PESTE PRINSE PE TOATA BALTA DE CONCURS INDIFERENT DACA EXISTA SECTOARE SAU NU. La fel se procedeaza cu concursurile 2,3,4 si 5.

Cine nu are un necesar de cinci concursuri poate sa participe ,dar concursurile lipsa vor fi notate cu valoarea 1 pentru locul ocupat si valoarea 0 pentru pestele prins.

Declaratiile gresite cu scopul de a urca in clasament exclud concurentul.

MOD DE CALCUL :

Valoarea totala a unui concurent este data de suma valorilor pe care le obtine pentru fiecare concurs in parte. Acestea se calculeaza prin raportul dintre locul ocupat si numarul de locuri din sector (cand acestea exista).

Ordonarea in clasament se face in ordine crescatoare a valorilor totale.

In caz de egalitate se apeleaza la suma rapoartelor obtinute din cantitatea prinsa de echipa in concurs si cantitatea totala de peste prins in acel concurs ,pe toata balta.Acestea se ordoneaza in ordine descrescatoare.

Topicul cu CLASAMENTUL ADEVARULUI se posteaza la inceputul lunii Decembrie din fiecare an si este deschis o luna pentru postarea declaratiilor.

Cei care doresc sa participe la acest clasament sunt rugati sa retina dupa fiecare concurs datele cerute mai sus.

Se vor premia primii 100 clasati cu diplome!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Exemplu de participare CLASAMENTUL ADEVARULUI:

nume concurs /loc ocupat /locuri totale sector /kg prinse /kg prinse pe toata balta.


Popescu Ion

1.MV2 - 4 - 20 - 300 - 3500

2.Hobaia- 2- 20 - 156 -8000

3.Sarulesti- 11 - 55 -200 -9000

4.Doripesco -5- 24- 400- 7000

5.concurs lipsa -1 -1 -0 - 1

Calculul valorii locurilor :

Valoare loc = 4/20 + 2/20 + 11/55 + 5/24 + 1/1 = 1,70833

Valoare kg= 300/3500 + 156/8000 +200/9000 + 400/7000 + 0/1=0,18458

Acestea sunt valorile de care se va tine cont in clasament.

Se ordoneaza "valoare loc " crescator incepand cu locul 1 ,iar in caz de egalitate se ia in calcul "valoare kg" in ordine descrescatoare.

De aceste calcule am sa ma ocup personal si au un caracter informativ in aceasta postare. Cei care vor participa la acest clasament au obligatia sa posteze numai ce este scris cu rosu in acelasi fel de asezare.

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

la prima vedere modul de calcul al punctelor in clasament este in regula , totusi in permit sa i-ti dau o sugestie , ar trebui sa i-ei in calculul cumulat al punctelor un procent prin care sa il recompensezi pe cel care v-a prinde captura concursului , trebuie sa recunosti ca nu este la indemana oricui sa ia acest premiu si merita recompensat ca atare , in regulamentul facut de tine acest lucru conteaza doar in cazul egalitati de puncte , care poate sa nu conteze in ultima instanta , i-ti dau si un exemplu ,pe parcursul anului trecut iorgos a castigat premiul de captura in trei concursuri ( daca nu ma insel ) iar in ipoteza ca unul s-au mai multi pescari ar realiza acelasi numar in clasament , normal ar fi ca acest fapt sa faca clar diferenta intre ei.
cred de asemenea ca ar trebui luate in calcul si punctate ca atare toate concursurile anuntate si cu rezultatele finale inscrise pe acest site , iar rezultatele obtinute de fiecare ar trebui anuntate dupa omologarea fiecarui concurs in parte si am sa spun si de ce cred ca este mai bine asa ,
1, anuntarea peste 10 luni a unui clasament , dupa incheierea competitiilor v-a diminua drastic interesul fata de acesta .
2, peste 10 luni numarul celor care vor posta date pentru clasament v-a fi extrem de mic din diferie motive 8)
3, sunt multi dintre cei care participa la concursuri ( ia numele celor care posteaza pe forum si celor care participa la concursuri) care nu sunt inregistrati sau nu posteaza si ai sa vezi ca acest clasament nu mai este relevant .

asa ca daca vrei sa iasa ceva bun ia calculator dupa fiecare concurs , si posteaza clasamentul , chiar daca in faza de inceput acest clasament nu v-a reflecta situatia reala cu timpul el v-a arata complet la sfarsit.
<°))))))><
><((((((°>

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

@ Claudiu Cozma

Legat de captura singura solutie pe care o vad la ora asta este sa formam si CLASAMENTUL CAPTURILOR :D . Cu toata bunavointa pe care o am nu cred ca gasesc o formula de calcul de introducere a capturilor in clasament.

Nu se poate face un clasament dupa fiecare concurs deoarece multi concurenti vor dori sa aleaga declararea altor concursuri consinderand ca respectivul concurs nu-i caracterizeaza. ( Se declara cele mai bune CINCI rezultate din activitatea competitionala a anului respectiv). In plus de asta cred ca-mi mai trebuie un contabil angajat sa ma ajute sa tin pasul ! :D

Informarea in acest sport face parte din echipament. Asa cum afla de concursuri , tot asa pot sa posteze si declaratiile . Fiecare "forumist" are in jur prieteni concurenti pe care ii poate ajuta cu o postare . "Piata" este acoperita in acest sens. Depinde de fiecare cat de mult doreste sa vada unde-i este locul. Eu unul voi fi fericit si daca am sa am o diplona in care figurez ca al 99-lea pescar de crap din Romania. Multi "orgoliosi" nu vor posta ,dar nu este nici o problema : un loc in sus pentru mine !
:D

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

@ Dan Mitranescu
probabil ca ai dreptate , de acea nu mai insist , astept cu interes sfarsitul de an sa vedem ce iese , in tot cazul eu o sa-ti compeletez cu datele mele din concursuri stufosul topic care se prefigureaza de pe acum , succes :shock:
<°))))))><
><((((((°>

Buhac
Mesaje: 297
Membru din: Mie Feb 27, 2008 11:18

Mesaj de Buhac »

nume concurs/locatie/loc sector/loc balta/participanti sector/participanti balta/kg prinse/kg prinse sector/kg prinse balta/parteneri


CUPA CUPELOR - HOBAIA/ 3/5/21/63/425/4497/7664/Grigore Ion/Stefan

CUPA TRANSILVANIA-DORIPESCO/ 2/4/5/15/590/2516/6469/Boscu/Clampa

OPEN TANCABESTI/ 1/3/9/27/313/1513/4473/Cipica/Silviu

CUPA INTERNATIONALA -SARULESTI/-/2/-/53/-/512/6300/Rosioru/Buliga

OPEN DARVARI / -/2/-/12/-/194/-/1380/Floreata/Cipica


Propunere pentru domnul Dan Mitranescu si cei interesati

Pana la deschiderea noilor competitii propun sa realizam un clasament cu rezultatele din anul 2007, fara niciun fel de premiu :lol:

Daca nu mai sunt doritori Dane, te rog sa-mi calculezi rezultatele din 2007.


In cele 5 concursuri cantitatea totala a fost de 2034 kg.

Pentru anul 2008, va doresc fir intins !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”