Concurs casting Duminica 22.03.2015

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Am inteles. Tu zici sa masor punand firul mai spre exteriorul cilindrelor.
Numai ca m-am uitat la el in lumina strans la 0 usor cu frana si nu se vede nicio crapatura.. sa zicem ca nu e perceptibila cu ochiul liber.
Mai incerc acum si cum zici tu, apoi pun poze.
PS. Nu ma las usor, asa sunt eu cand imi intra ceva in cap. Pana nu mi se dovedeste, merg ca berbecul inainte :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

silviu_florescu scrie:Am inteles. Tu zici sa masor punand firul mai spre exteriorul cilindrelor.
Numai ca m-am uitat la el in lumina strans la 0 usor cu frana si nu se vede nicio crapatura.. sa zicem ca nu e perceptibila cu ochiul liber.
Mai incerc acum si cum zici tu, apoi pun poze.
PS. Nu ma las usor, asa sunt eu cand imi intra ceva in cap. Pana nu mi se dovedeste, merg ca berbecul inainte :)
Asa cum am aratat si in poza, fetele se strang perfect la zero, prin alunecarea intre ele.

Fanta de lumina o poti vedea in momentul in care incepi sa desfaci incet micrometrul ( pana la doua sutimi este suficient). Pe spate ai sa vezi ca este strans, iar pe fata ai sa vezi fanta de lumina.( fetele de strangere vor face un unghi intre ele prin deschiderea micrometrului )
Totusi pe fata ai doua sutimi, asa cum indica micrometrul , iar pe zona stransa ai zero. Unde crezi ca trebuiesc facute masuratorile pentru un rezultat corect ? :wink:

Eu zic ca pe zona unde este fanta de lumina, adica pe fata micrometrului ( in cazul aparatului tau ) .

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Cand il aduc la 0 strang foarte fin, nici frana nu incepe sa patineze.
Nu se vede nicio crapatura de neplaneitate, chiar daca desfac incet. Poate asa e al tau..
Am masurat acum pe toate extremitatile. Pe toate da la fel.
Pun o poza doar cu aia pe fata, ca doar asa se poate vedea gradatia.

Oricum, masuratorile de genul asta nu cred ca sunt foarte exacte. Posibil ca impartirea scalei sa fie decalata. Ne-ar trebui un etalon. Sau sa punem bani impreuna sa luam un microscop gradat :) Sa faca si poze, dam dovada ca la politie cand e descalificat cineva ;)

Ce de fizica la 2 noaptea :)

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

rsz_20150324_013956.jpg
rsz_20150324_013956.jpg (189.76 KiB) Vizualizat de 1001 ori

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Oricum, in schema facuta de tine, daca micrometrul arata 0 atunci cand muchiile neparalele se ating, presupunand ca am putea observa punctul respectiv, tot in acea zona ar trebui sa punem si firul. Logica mea asa imi da.
Pentru ca de la punctul de contact incepe sa se desfaca si sa masoare micrometrul.
Nu faci contactul unde se lipesc fetele si apoi masori unde sunt departate.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Uite si una pe spate
Fişiere ataşate
rsz_20150324_020135.jpg
rsz_20150324_020135.jpg (184.05 KiB) Vizualizat de 1001 ori

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

silviu_florescu scrie:Oricum, in schema facuta de tine, daca micrometrul arata 0 atunci cand muchiile neparalele se ating, presupunand ca am putea observa punctul respectiv, tot in acea zona ar trebui sa punem si firul. Logica mea asa imi da.
Pentru ca de la punctul de contact incepe sa se desfaca si sa masoare micrometrul.
Nu faci contactul unde se lipesc fetele si apoi masori unde sunt departate.
Am precizat ca fetele atunci cand se strange micrometrul , se unesc pe toata suprafata , prin alunecarea uneia fata de cealalta si implicit dezaxare.

Atunci cand micrometrul este strans, cercurile fetelor de strangere se suprapun perfect, sau sunt putin decalate ?
Incearca sa verifici asta. Daca sunt decalate ( chiar daca sunt lipite perfect) are eroare.

P.S. eu am o axa de precizie cu diametrul de 20mm. Poti sa-ti verifici micrometrul pe ea.
http://www.hi-end.ro/index.php?dispatch ... ct_id=8031

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Chiar si cand este strans usor ajunge la 0 si nu se observa nicio crapatura. Cu toate ca vad foarte bine si nu am nevoie de dioptrii, nu bag mana in foc. Nu sunt microscop :)
Nici cilindrii nu sunt decalati. Bat cap in cap.

Eu consider ca daca ajungi la 0 prin srangere fina, tot asa strangi si firul. Pana are frecare. Poti bloca si micrometrul la 0,29 , apoi sa treci firul printre bratele lui. Intra putin greu, se simte ca are frecare.

Oricum, o facem si pe aia cu axa. Trebuie sa vin la tine la magazin, numai ca nu mai stau in zona, m-am in capatul celalalt al orasului acum.
Sa ne mai strangem cativa cu aparate de masura si venim :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

silviu_florescu scrie:Chiar si cand este strans usor ajunge la 0 si nu se observa nicio crapatura. Cu toate ca vad foarte bine si nu am nevoie de dioptrii, nu bag mana in foc. Nu sunt microscop :)
Nici cilindrii nu sunt decalati. Bat cap in cap.

Eu consider ca daca ajungi la 0 prin srangere fina, tot asa strangi si firul. Pana are frecare. Poti bloca si micrometrul la 0,29 , apoi sa treci firul printre bratele lui. Intra putin greu, se simte ca are frecare.

Oricum, o facem si pe aia cu axa. Trebuie sa vin la tine la magazin, numai ca nu mai stau in zona, m-am in capatul celalalt al orasului acum.
Sa ne mai strangem cativa cu aparate de masura si venim :)

Incearca sa il verifici pe burghie mici .

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Da, buna idee. Acum.. cat or fi si aia de exact masurati...
Maine iau trusa la rand. Mi-e somn acum :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”