Crapmania - Echipa anului 2006

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Crapmania - Echipa anului 2006

Mesaj de EX-UL »

Regulament de concurs :

- concursurile oficiale organizate pe balta Peris - coeficient 1,50
- concursurile oficiale organizate pe balta Darvari - coeficient 1,00
- concursurile oficiale organizate pe balta Hobaia - coeficient 1,30
- concursurile oficiale organizate pe balta Tincabesti - coeficient 2,00

Astfel - fiecare loc ocupat de o echipa de crapisti in cadrul unui concurs oficial anuntat si desfasurat pe una din baltile mentionate mai sus - se va cuantifica intr-un punctaj care se va inmulti cu coeficientul de balta .
Punctajul se obtine dupa sistemul locul 1 - numar de puncte egal cu numarul echipelor ... ultimul loc - ia 1 punct , cine nu participa 0 .

Clasamentul de "etapa" va fi comunicat in acest Forum - dupa fiecare concurs .
Ultima oară modificat Mar Mar 21, 2006 16:52 de către EX-UL, modificat de 5 ori în total.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Sa inteleg ca se pune si campionatul national cu toate cele patru manse luate separat???

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu - fara campionat national ! Numai concursurile de casa organizate pe baltile sus numite .

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Misto ideea bravo :!:
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

e geniala ideea :wink:
o echipa care obtine locul III la darvari, de exemplu, intr-un concurs cu 70 de echipe, obtine acelasi numar de puncte cu o alta echipa care la peris a cazut la deversor. repet, a cazut, nu a pescuit, la deversor, pt. ca s-a demonstrat, ca pe acel loc ABSOLUT orice echipa castiga.
nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e realitatea... :wink:
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

La Darvari se mai organizeaza si PESCAR 4 EVER cu minim 50 echipe,asa ca un concurs cu 20 echipe nu poate fi egal cu altul de 50 echipe ,in rest salutara initiava .Nu cred ca este cazul sa se puncteze concursurile amicale si fara miza .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

nu asa se face!
castigatorul unui concurs de 70 de echipe, de exemplu, primeste 70 de puncte. al doilea 69, al treilea 68, etc. ultimul, 1 punct. cine nu participa, zero.
asa la toate concursurile. se inmultesc cu coeficientele si la final cine ARE MAI MULTE PUNCTE castiga!
cam asa e la stationar.
cred ca in acest caz merge si fara coeficienti, pt. ca un concurs mare, ex. darvari, va aduce castigatorului 70 de puncte, iar unul mik, peris, doar 16.
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Nici asta nu cred ca este o solutie ,pentru ca nu poti compara Tancabesti care are peste mult si foarte mare ,dar nu are mai mult de 30 locuri cu darvari unde sunt 70 locuri ,.cred ca pentru Tancabesti trebuie un coeficient mai mare ,fiind mult mai dificil de pescuit comparativ cu alte balti .
in felul acesta castigatorul de la Darvari are mai multe sanse decat alti concurenti si nu numai el.
Nu cred ca este echitabil ca locul 40 de la darvari sa fie egal cu locul unu de la Tancabesti.
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ba fratioare - corect - eu am facut gandirea pentru cine participa la toate , nu m-am gindit ca sunt echipe care nu participa la toate competitiile . Am adoptat varianta ta si ma gindesc la coeficienti ! Mi se pare in regula. Am modificat si anuntul .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Uite acum un exemplu pe noua modalitate de calcul :

- la un concurs de 35 echipe pe Tincabesti pe Tincabesti - locul 1 - obtine - 70 puncte ceea ce este similar cu locul 1 pe Darvari la un concurs cu 70 echipe
- la un concurs de 18 echipe pe Peris - locul 1 - obtine - 27 puncte
- la un concurs de 50 echipe pe Hobaia - locul 1 obtine 65 puncte - apropiat Darvari .

La fix nu se pot stabili coeficientii din cazuza ca numarul echipelor este aproximativ . Il incercam anul asta si vedem ce rezulta . Sistemul poate fi imbunatatit si de ce nu - astept si alte propuneri pentru anul viitor - eventual si un sponsor sa dam si ceva la final , unei echipe invingatoare cu constanta pe timpul anului . Concursurile amicale sau de casa sigur ca nu vor puncta .

etc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”