Cupa Peris Editia II - Rezultate preliminare

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Mircea, s-a rupt inelul de prindere din coada la ambele.
Am plumbi Fox (set, unul cu tija, unul fara), dar de 3 luni caut markere si nu gasesc. Am incercat peste tot. Nici cel putin modelul Solar nu l-am gasit!
Poate imi dai o idee!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Citeva observatii :

1. Nu folosesc niciodata fir textil pentru lanseta de marker . Folosesc plumb Fox Explorer de 100 grame ( ala cu tija lunga ) si nu necesita inaintas la un fir de 0,28 . Textilul se uda sau este rigid daca are plastic pe el si ai supriza sa stai dupa marker pina il vezi sus . Mono aluneca perfect - daca ai nevoie de inaintas pentru fire mai subtiri pune tot un inaintas din mono .
2. Markerele de la Fox au fost cele mai bune din cele pe care le-am folosit si la preturi moderate ( Weed sau cel lung )
3. Montura trebuie facuta astfel incit markerul sa nu vina in contact cu plumbul . Pentru asta incepi prin a trage peste fir urmatoarele :
- plumbul Explorer cu tija lunga
- 2 bile de cauciuc
- un varnis de cca 15-20 cm
- 1 bila de cauciuc
- markerul
Montura asta va tine in buna regula markerul si la 100 lanseuri .

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Val, daca tu reusesti sa arunci, nu de o suta de ori, ci de zece ori plumbul ala de o suta de grame, sa-l mai si tarai pe fundul apei, ca deh, masori apa, si nu se rupe firul ala de 0,28 .... eu zic ca ala e un super-fir si ai dat o mare palma alora de s-au chinuit sa inventeze firele pentru inaintas :lol: :lol:

Cu textilul de la Fox, markerul subtire iese mai greu la suprafata iar daca nimereste in iarba .... nu mai iese deloc. In schimb weed markerul lucreaza perfect. De asemenea textilul iti ia din aruncare, in schimb transmite mult mai fidel conformatia substratului. Din punctul meu de vedere, a alege intre mono si textil inseamna a alege un compromis confortabil pentru tine.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Sabin
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 16, 2005 21:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sabin »

mirceaef scrie: De asemenea textilul iti ia din aruncare, in schimb transmite mult mai fidel conformatia substratului.
:shock:

Ce logica te face sa afirmi ca textilul transmite mai fidel conformatia substratului !?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@MirceaF

fir Stren de 12 lb - culoare galbena , fara inaintas , mulineta Daiwa Emcast 6500 . Asta e minunea de fir - adica nimic senzational .
Eu am avut mari probleme cu textilul la masurat apa ( nu iesea markerul din motive de frecare textil ud - suprafata metalica , greutate marita a firului , etc ) si de aia nu il mai folosesc . Ca nu crezi tu despre firul folosit de mine - e problema ta . Eu spun ce folosesc , ca doar nu are tata fabrica de fire Stren .

Cit despre sensitivitatea firului textil , este corecta observatia ta , dar ca la radio Erevan ; din pacate ea se refera la acele monturi care folosesc pe tambur numai fir textil . Cei 8-10 metri de inaintas pe care ii ai tu , raportati la 50-70 metri de monofilament , nu au nici o valoare in "pipaitul" apei , decit la mal , dar aici poti testa si cu piciorul .

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

Sa pipai substratul folosind pe mulineta fir mono este ca si cum ai da dupa salau cu fir mono. Senzitivitate aproape 0 (ZERO).
Daca discutam despre marker sau masuratul apei e alta poveste in care un fir mono este mai bun decat unul impletit.
Fire intinse!

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Val, pe tambur am DOUA sute de metri de fir textil "Fox Explorer", zice producatorul special pentru marker.

Markerul subtire iese intr-adevar mai greu chiar daca balta n-are agatatura, in schimb cel de weed, iese fluierand.

E prima oara ca folosesc textil pentru marker si pana nu l-am incercat n-am putut sa-mi dau seama de diferenta dar este enorma!!!

Sabin, gurile rele spun ca textilul are o acuta lipsa de elasticitate si din aceasta cauza se comporta asa.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

@mirceaf

Trebuie sa recunosc ca semnatura ta este una foarte tare. :D :D :D
MirceaG......dar nu atat de eficient. :lol: :lol: :lol:
Apropo ce iti mai face "rucsacul" ?? :wink:

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Salut Bogdanel,

Datorita deselor si invariabilelor altercatii cu tzantzarii "rucsacul" a zis ca se lasa de concursuri :lol: :lol:

Semnatura promit s-o schimb cand oi avea motive .... eficiente :lol:
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”