HOBAIA

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@Val
Eu stiu f. bine ce inseamna sa stai pe un loc prost, dar si cum e cind prinzi peste.
Tocmai din cauza asta nu fac aprecieri de genul loc de cacat s-au nu e peste.
Tu ai ajuns la concluzia ca 80% au fost locuri de cacat. In urma acestei aprecieri am intrebat eu cum de s-a ajuns la 8 TONE.
@Mitane
Eu nu am spus ca B-urile au fost cele mai bune locuri anul acesta. In anii trecuti erau f. productive. Dar totusi s-a prins dupa cum spui tu peste 1100Kg. Sa nu nu uitam ca au fost concursuri, nu dau nume, unde cantitatea totala abia a ajuns pe la 2700Kg.
Nu ai parasit concursul? Poate erai ultima persoana la care m-as fii gindit ca poti parasi un concurs.
De altfel esti unul dintre cei vechi, care ai prins si zile bune si mai putin bune. oameni ca tine nu o sa paraseasca un concurs niciodata.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cornel

eu am spus ca 80 % din locurile de pe B au fost de cacat . Poti sa ma contrazici ?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Asa da. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
vali dumitru
Mesaje: 908
Membru din: Vin Apr 06, 2007 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vali dumitru »

@ Val pangica

Sectorul B a fost de cacat din simplul motiv ca pestele a iesit din bataie tocmai la inceperea concursului si era tot in coada baltii . Nu avea cum sa ajunga in B din moment ce avea sa manance in drumul lui care trecea prin sectorul C , standurile din C fiind distribuite si pe un mal si pe celalalt. Dar vezi ca sunt pescari pe hobaia acum care dau in sectorul B si au prins vreo 20 buc de romanesc intr-o zi. Pe la 4 dimineata au scos lansetele din apa ca nu mai faceau fata. Deci sectorul B o sa produca surprize cantitative la calificari.
Valentin Dumitru

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

dpdv al densitatii de crap romanesc, pe sectorul B locurile au fost 100% de cacat, dar ce-a observat Vali, e perfect valabil, s-ar putea sa avem mari surprize la calificari si ce-ar fi cel mai haios, ar fi sa nu manance tenul de nici un fel :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

parerea mea este urmatoarea:

1. in 2005 am zburat pana in America la Cupa Mondiala pentru "un loc de cacat" ( bina macar ca nu era ziua lui nevasta-mea :D ). langa noi Simon Crow si Rob Hughes au strans si au plecat in ziua a treia ( au participat insa la festivitatea de premiere). In locurile in care s-a prins peste tare, s-a prins la orice. Crapii erau acolo. Oricum, proportia dintre locurile prinzatoare si cele proaste a fost neta in favoarea celor proaste. ( au participat peste 100 de echipe). La final ne-am zis:"poate data viitoare!"

2. Tot respectul pentru echipele care au venit la Cupa Cupelor pregatite pentru cteno. Au mers pe aceasta carte si le-a iesit. Bravo lor!

3. Sa nu uitam ca si anul trecut s-au castigat sectoare cu cteno. atunci tata Nitu a prins un loc bun de romanesc si a luat marele premiu.

4. Pescarul bun de competitie este acela care (prin mijloace regulamentare) prinde cat mai mult peste care se puncteaza. Pentru acest lucru el trebuie sa vina pregatit complex dpdv al nadei si strategiei. Faptul ca ai nada de 30 euro kilu' si nu prinzi, iar altii prind la frunza de lucerna zmulsa de pe camp face parte din joc. Revin la exemplul America, unde s-au carat tone de nada degeaba. Scumpa.

5. Nu sunt de acord cu pescarii de competitie care vin nepregatiti si schimba macazul pe parcurs cu nada inventata pe moment. "Am fost in sat si am cumparat uruiala si porumb. Evident, fierte!", imi spunea cineva dupa o noapte cu vreo 100 de kile de cteno.

6. cred ca, imprumutand modelul stationarului si al regulamentului CIPS in ceea ce priveste crapul, viitoarele concursuri ar trebuie sa aiba regulamentul mai drastic. Echipele sa foloseasca nada pe care au bagat-o in stand la inceput. Eventual cu o aprovizionare la jumatatea competitei.

7. Cu toate ca am prins 95 de kile si am terminat pe locul 8 pe sector, consider ca aceasta competitie a fost una reusita!
The One Team

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

petre iulian scrie:
Vladut Mateianu scrie:S-au prins in total 7892 de kg !

Un nou record national intr-o COMPETITIE OFICIALA de 96 de ore !!!(care de fapt au fost 94 !)
de fapt 93 de ore..

Avatar utilizator
Costel Stanila
Mesaje: 548
Membru din: Joi Mar 15, 2007 14:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Costel Stanila »

Imi permit sa postez si eu o parere in calitate de pescar de competitie incepator. :oops:
Sunt foarte dezamagit de cum s-a desfasurat CC Hobaia 2007, din cauza HOTILOR, nu-i pot numi altfel si sunt amabil cand uzez de acest cuvant, care au folosit porumb uscat incalcand astfel regulamentul.
Am observat ca dupa fiecare concurs de anvergura (vezi Darvari si CC) apar discuti de parca ar fi site-ul TATELOR DIN PIATA OBOR si nu al ELITELOR DE PESCARI DE CRAP DIN ROMANIA cum ar trebui sa fie de fapt.
Mai bine ne-am folosi si canaliza energia sa ajutam organizatorii sa faca regulamente mai stricte, INAINTE de inceperea unui concurs si nu sa ne intepam unul pe altul dupa.
Exemplu: daca inainte de CC la intrarea pe balta a concurentilor s-ar fi controlat la sange fiecare auto al concurentilor si cine ar fi avut nada nepermisa de regulament sa fie automat eliminat si sa piarda si banii de taxa,cum ar fi fost? Fiecare masina care ar fi intrat in timpul concursului, indiferent daca era concurent, runner, paznic de balta sau organizator sa fie controlata, cum ar fi fost? Cred ca cu 50 lei in plus de la fiecare concurent se putea angaja o firma de paza sa faca acest lucru si atunci scapam si de HOTI si nu mai erau discutii.Daca altfel nu se poate....Poate la anul????????
Macar la calificarile pentru stabilirea echipei care va reprezenta ROMANIA la CM, SA CASTIGE CEI MAI BUNI RESPECTAND INTOCMAI REGULAMENTUL.
Fire intinse! Hai ROMANIA
Costel Stanila
A.P.C.R.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

cornelserbu scrie:dpdv al densitatii de crap romanesc, pe sectorul B locurile au fost 100% de cacat, dar ce-a observat Vali, e perfect valabil, s-ar putea sa avem mari surprize la calificari si ce-ar fi cel mai haios, ar fi sa nu manance tenul de nici un fel :lol:
Cred ca ma sparg de ras daca nu pune tenul botul la nici o uruiala :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

80 % din standurile de pe B au fost de cacat ? Poate va referiti la crap romanesc, caci tenul va asigur ca era egal distribuit pe sector, doar nada minune a lui Mircica Gheran a facut diferenta. :roll:

@costel

la anul vom face 2 concursuri la Hobaia :

-unul in iunie care se va numii Festivalul Ciprian Porumbescu, in care se va putea pescui cu orice, chiar prin amabilitatea unui sponsor care s-a anuntat de anul acesta, fiecare echipa va primi la inceput cate 2 saci de porumb uscat din partea organizatoriilor !

-al doilea va fi exclusiv la boiles, dar se va puncta si tenul, ca sa nu mai iasa discutii !

E bine cocosi ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”