HOTARARE COMISIE CALIFICARI 2005

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Si eu vreau sa ridic o problema pe care am spus-o si lui Lulu si este foarte interesanta interpretarea regulamentului , in aceasta situatie .

- am avut in noapte cu furtuna , mansa 2 Hobaia , niste crapi prinsi dupa cantarirea de seara . A venit furtuna cu valuri mari . Acolo malul este abrupt , nu poti lega plasele cu pesti foarte departe de mal , pentru ca intri in apa peste genunchi . Plasele fiind legate aproape de mal , pe furtuna puternica , sacii practic se loveau sistematic de mal , provocind grave lovituri crapilor . Am anuntat arbitrii - ca este pericol . Nu au venit la cintarire - si pina dimineata un crap de 6 kg era mort . De ce sa primesc eu avertisment ? Ce vina am ? Am sesizat pericolul , era independent de mine sa fac ceva , luam avertisment si daca intram peste genunchi , etc . Cum se poate interpreta o astfel de situatie ? O intrebare interesanta , zic eu ! Cine judeca si pe ce precedente ? Sau altfel luat , anunti noaptea ca nu mai am saci , peste cei 10 prevazuti de regulament . Sigur secventa asta se intimpla - la punctaj de 1,5 kg . Cum pui pestii si cu ce esti de vina ca arbitrii nu pot sa vina sa-ti cintareasca , cind tu ai minimul de saci prevazut de regulament ? Acum , eu sunt sigur ca daca moare vreun ciortan de 1,8 kg , noaptea , il arunc de nu se vede , ca sa nu cada vina pe mine , dar parca nu e solutie etica treaba asta !

In alta ordine de idei , la Hobaia , 3 cintariri / zi mi se par insuficiente . Sa se cintareasca de 5 ori / 24 ore , doar platim acesti arbitri cu 400.000 lei plus masa si casa ! Si noi muncim , ei de ce ar avea timpi morti ? Chiar si noaptea daca se face cintarire cu 2 martori - e super bine !! Ne mai scoala din motzaiala si scapam de angoasa sacilor !

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

mai trebuie completat cu niste articole:
17. O hotarare privind modalitatea de stabilire a clasamentului nu va fi introdusa in textul regulamentului la inceputul concursului,ci se va anunta concurentilor la sfarsitul concursului, moment in care aceasta hotarare devine definitiva si incontestabila.
18.Este la latitudinea arbitrului principal sa decida de la caz la caz daca repetarea unei infractiuni indiferent ca se intampla o singura data sau in permanenta conduce la descalificare.
The second best is the first loser!

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

regulament

Mesaj de bodyghost »

Echipa Big Fish nu este de acord cu cantarirea de la 1500g deoarece anuntzarea acestei hotarari a fost intarziata si noi am facut 2 antrenamente si am pregatit nada pentru alt fel de peste, peste peste 2 kg. Rog comisia de crap sa nu isi bata joc de banii si timpul nostru. Cand s-a stabilit in iarna concursul de calificari am fost anuntzatzi ca la inscriere sau cel tarziu pana pe 31 mai vom primi un regulament dupa care sa efectuam pregatirile pentru echipa.Acest lucru nu s-a intamplat si atunci am plecat sa ne pregatim dupa regulamentul CIFS de anul trecut. Sper ca modificarile aduse nu s-au facut in interesul unei echipe!!!
Radu Badica

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Radu

Nu stiu cum va reactiona Lulu , la chestia asta . A luat-o pe aia cu Comisia de Crap , fara drept de veto , a mai luat si altele , nu cred ca o va mai inghiti si pe asta cu greutatea pestilor . Pina la urma mergem la o competitie organizata dupa FIPS , si daca FIPS-ul zice 1,5 kg - trebuie sa mergi dupa el . Om vedea pe balta cine are gura mai mare :lol: :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”