Open Sarulesti 2-7 septembrie 2007

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Acest concurs m-a facut sa ma reandragostesc de pescuitul la CRAP.A fost ceva special.Vizavi de cele postate inainte parerea mea este ca un fluorcarbon bun si relativ gros,face fata la fel de bine ca un textil in zone cu scoica,craci si betoane.(Ati vazut textil taiat de scoica?eu da.Si inca foarte usor.)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ Petre Iulian si George Alexandru

Daca ati fost pe balta, spunet-mi si mie cum "plantau" castigatorii ?

In general inaintasul pentru soc (intr-o traducere libera) foloseste numai la aruncari...la plantat cu inaintas, cand poti folosi lejer shimano tehnium de 0,40 care e mult mai rezistent la abraziune, e o mare tampenie, dupa parerea mea.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

clubulpescarilor_decebal scrie:@ petre iulian

mergi pe o balta cu agatatura, baga inaintas pe toate lansetele, pescuieste

si vezi ce se intampla si abia dupa aceea da-ti cu parerea.... :wink:


daca le arunci din mana dupa 3-4 rupturi si lasat inaintasul poti pleca acasa :D ..... dar daca "plantezi" nu prea ai cum sa-l lasi ...daca te duci cu barca deasupra lui....!
@ Decebal chiar asa de incepator ma crezi sa d-au cu inaintas in agatatura...?? nu uita ca am fost anul asta la CC HOBAIA in sectorul C si am scos aproape 350 kg ..din AGATATURA ....fara inaintas...!....si captura ....! :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

cornelserbu scrie:@ Petre Iulian si George Alexandru

Daca ati fost pe balta, spunet-mi si mie cum "plantau" castigatorii ?

In general inaintasul pentru soc (intr-o traducere libera) foloseste numai la aruncari...la plantat cu inaintas, cand poti folosi lejer shimano tehnium de 0,40 care e mult mai rezistent la abraziune, e o mare tampenie, dupa parerea mea.
se poate sa fie mai rezistent...la abraziune.! oricum raman la parerea ca pescuitul la "plantat" e cu totul alceva si trebuie total alte monturi pt acest stil.....!

castigatorii plantau in fata lui COCO stand 10 dar nu am fost sa vad ce foloseau . oricum locul( stand 10) au mai castigat si altii pe el dar cei de visavi au tras pestele spre ei....! oricum dubios cum 2 echipe fata-n fata au prins cantitati asa de diferite...! cred ca a fost singurul loc in care 2 echipe plantau la 20 de metrii una de alta .....

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

sarulesti

Mesaj de cipica »

Pot sa iti spun eu ce foloseau castigatorii:
Shimano Technium de 0.40 cu inaintas mono 0.60mm si montura cu plumb pierdut.
Si nu plantau la 20 m de Coco. Aveau balizele la 20 m de Coco dar plantau la 15 m de ele. Adica aproximativ 35 m de locul unde planta Coco.
In zilele cu furtuna nici nu au mai plantat, ci au aruncat din mana, adica vreo 70m.

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

atat am vrut sa aud :D

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: sarulesti

Mesaj de petre iulian »

cipica scrie:Pot sa iti spun eu ce foloseau castigatorii:
Shimano Technium de 0.40 cu inaintas mono 0.60mm si montura cu plumb pierdut.
Si nu plantau la 20 m de Coco. Aveau balizele la 20 m de Coco dar plantau la 15 m de ele. Adica aproximativ 35 m de locul unde planta Coco.
In zilele cu furtuna nici nu au mai plantat, ci au aruncat din mana, adica vreo 70m.

FELICITARI!! daca nu e secret cat era fortfatul de lung?...era rigid?... ca eu unul asa as fi optat: fortfat de minim 25 cm,plumb pierdut,fortfat super rigid,distanta de la curbura acului la bila,cel putin 5 cm,?ac 2/0 firma owner seria mutu.

de ce as fi abordat cu aceste "materiale":

1- fortfat de minimul 25 cm pt ca plantez si nu am probleme cu incurcatul si am mai buna inteparea lui la acele pe care le folosesc...si altele.....
2-plumb pierdut ca sa-l las in apa daca se agata (plumbul)
3-fortfat rigid ma ajuta sa scap de ciortanul care aspira pe linga bile si din greseala ia acul dar bilele nu...(rigida o aspira mai greu )
4-distanta de 5 cm...cred ca nu va inchipuiti ca un ciortan poate ajunge la ac la aceasta distanta...numai un peste mare ar avea asa mare "sorbul"...
5-ace OWNER nr. 2/0 seria mutu....aceste ace sunt facute aproape special pt. agatatura si....odata intepat nu mai scapa iar varful acului e curbat si nu mai iese din gura ca sa agate si altceva......
6. am o scula special facuta pt dezagatare cu care scot si cracile(chiar buturugi) impreuna cu pestele si cu care rup doar fortfagul in caz de agatare ...

aceasta e montura mea ideala cu care anul asta am prins peste 500 de kg de crap in agatatuta(padure subacvatica) dar numai plantat cu barca si scos cu barca....
@ treaba cu 5 cm nu am incercat dar pe sarulesti incercam....


SE POATE SA GRESESC UNDEVA DAR EU UNUL AM AVUT "RANDAMENT"

@ CIPICA ai noroc ca marti cand am fost pe balta era sa intre in echipa lui COCO partenerul meu de concursuri GEORGE ALEXANDRU si cred ca se mai impartea pestele...... :D :D ... asa cred.....!! sau asa sper....!! :D
Ultima oară modificat Lun Sep 10, 2007 19:49 de către petre iulian, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Iuliane, la unele puncte ai dreptate...dar am si eu o intrebare, daca nu sunt indiscret :ce ai facut cu cele 500 de kg de crap prinse in agatatura ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

Vladut Mateianu scrie:Bravo Iuliane, la unele puncte ai dreptate...dar am si eu o intrebare, daca nu sunt indiscret :ce ai facut cu cele 500 de kg de crap prinse in agatatura ? :roll:

sunt pe moara ....eliberati ....si chiar si un cteno de 18 kg...au inceput sa manance deja...sambata a luat un prieten unul de 16,unul de 14 . 2 de 9 si altii pana la suta de kg...in 24 ore la BILE SCUID... :D PACAT CA MI-ATI "SPURCAT". BALTA CU SCUIDU VOSTRU SI ACUM LA PORUMB NU MAI PRIND NIMIC... :D ....ASTA E MA APUC DE BILE... :evil:

Avatar utilizator
Dan Marinita
Pescar de competitie
Mesaje: 600
Membru din: Lun Feb 12, 2007 10:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Marinita »

:lol: :lol: :lol: :lol:
La chietia cu 100kg in 24 de ore votez si eu :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”