"UP"- "UP"-"UP"-etc

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "UP"- "UP"-"UP"-etc

Mesaj de Claudiu Garlea »

N-are rost, UP trebuie dat in fiecare zi. Dar nu nspe mii de topicuri :), e unu pe bazar, are 10 topicuri... te plictisesti cand intri acolo. Astia care fac 1000 de topicuri le-ar trebui comasate topic-urile, ar fii de bun simt ca creatorul sa-si dea up cu produsele care mai le are la vanzare sau sa ceara blocarea topicului daca a gasit produsul pe care-l cauta sau pe care l-a vandut.

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: "UP"- "UP"-"UP"-etc

Mesaj de atb333atb »

Am vazut acest topic cu intarziere. Dar nu ma pot aptine sa nu fac cateva precizari. Am fost moderator/admin la cateva forumuri, in special de jocuri online dar suficient de oricum ca sa am o impresie despre mersul lor.
Principiul de "up" sau "bump" sau "valabil" sau cum vreti sa-i spuneti nu se poate scoate la nici un forum indiferent ca este cu 2 membrii sau 1000000! Intradevar se poate temporiza in functie de trafic la 6 ore 1/3/7 zile. Peste tot este o regula mai mult nescrisa sa nu postezi de 2 ori pe zi in acelasi topic daca nu s-a modificat nimic sau daca nu trebuie sa raspunzi cuiva (ceea ce e indicat sa faci prin Pm oricum). Chestia cu ordinea cronologica ar fi chiar daunatoare pentru ca atunci oamenii ar posta un topic nou zilnic sau de mai multe ori pe zi cu acelasi produs si s-ar face o dezordine mai mare!
Pe majoritatea forumurilor daca accidental cineva facea un post dublu sau "uitau" ca nu au trecut 24h si mai postau un "bump" tremurau sa nu fie avertizati de un moderator chiar daca acest lucru nu se intampla decat daca se observa intentia, de a creste nr-ul de posturi sau trecerea pe prima pagina a unui anunt (de obicei de vanzare cumparare).
Bineinteles asta tine si de disciplina. Sunt curios daca cel care a initiat acest topic s-a prezentat corespunzator cand a venit pe forum sau a citit atent regulamentul. Atentie sunt forumuri care au cate un regulament pentru fiecare rubrica/tema in parte si sunt ierarhizate etc.
Eu zic sa va bucurati de forum asa cum este in forma actuala pentru ca este cel mai democratic posibil si nu va dezavantajeaza. In ceea ce priveste cei care abuzeaza si merg pe principiu "lasa ca nu-s singurul" ne caracterizeaza perfect ca popor.

P.S. unde nu mai punem ca sunt persoane cre nu stiu de existenta butonului "edit". Decat critica la adresa moderatorilor mai bine sa ne disciplinam putin. Daca nu incercati si pe forumurile din Marea Britanie sa postati un raspuns la postarea voastra de fiecare data cand va mai amintiti cate ceva si sa vedem cam cat de mult merge faza asta.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”