Avertizori TAZURA

http://www.danmitranescu.ro

Moderator: Dan Mitranescu

mihai87tk
Puncte: 0

Re: Avertizori TAZURA

Mesaj de mihai87tk »

Sincer nu am mai întâlnit ca un avertizor sa aiba surubul fix doar datorita acelei contrapiulite. Poate datorita lipsei de experienta mi se pare mie aiurea acel sistem,bine ca am sistemul acela de prindere de inox care era si pe site la d-voastră.

Dan Mitranescu
Veteran

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihai87tk scrie:
Sâm Apr 24, 2021 17:31
Sincer nu am mai întâlnit ca un avertizor sa aiba surubul fix doar datorita acelei contrapiulite. Poate datorita lipsei de experienta mi se pare mie aiurea acel sistem,bine ca am sistemul acela de prindere de inox care era si pe site la d-voastră.
La majoritatea avertizoarelor ( toate pe care le stiu eu ) este la fel, cu avantajul ca pe Tazura contrapiulita arata bine. :)

Dan Mitranescu
Veteran

Am scris si pe pagina produsului:

Potentiometrele au butoanele acoperite cu folie specifica produselor noi. Aceasta se poate indeparta.
Atentie! La punerea in functiune a avertizorilor potentiometrele pot sa dea semnale false datorita contactului nou dintre lamele. Pentru "asezarea" contactului din acestea trebuie rotit de cateva ori potentiometrul pe toate pozitiile. ( ca si in cazul carbunilor noi din motoarele electrice, cand este nevoie de un timp de functionare pentru ca acestia sa se "aseze" pe rotor, respectiv sa faca un bun contact electric).

mihai87tk

Mesaj de mihai87tk »

Spre exemplu Hakuyo 2017 nu are acel joc, este fix acel surub, de asta zic din umila mea experienta nu am văzut sa fie si la alți avertizorii la fel, poate gresesc eu.

Dan Mitranescu
Veteran

mihai87tk scrie:
Sâm Apr 24, 2021 18:12
Spre exemplu Hakuyo 2017 nu are acel joc, este fix acel surub, de asta zic din umila mea experienta nu am văzut sa fie si la alți avertizorii la fel, poate gresesc eu.
Toti avertizorii au contrapiulita, inclusiv 2017. Fara sa strangi piulita, surubul joaca in carcasa mai mult sau mai putin.

mihai87tk

Mesaj de mihai87tk »

La 2017 nu cumva au doua piulite? Sau ma înșel?

mihai87tk

Mesaj de mihai87tk »

"Potentiometrele au butoanele acoperite cu folie specifica produselor noi. Aceasta se poate indeparta.
Atentie! La punerea in functiune a avertizorilor potentiometrele pot sa dea semnale false datorita contactului nou dintre lamele. Pentru "asezarea" contactului din acestea trebuie rotit de cateva ori potentiometrul pe toate pozitiile. ( ca si in cazul carbunilor noi din motoarele electrice, cand este nevoie de un timp de functionare pentru ca acestia sa se "aseze" pe rotor, respectiv sa faca un bun contact electric)."

Atunci de ce avertizorii sunt catalogați ca fiind top de top in descrierea lor? De ce nu s-a spus de la început despre aceste" probleme", ca sa ce? Sa ne batem capul cu ei? Problemele cu stațiile carora nu le funcționează funcția vibrație? Cum nici mie si nici altor 2 prieteni din ce stiu eu nu le funcționează vibrațiile (ma descurc si fara ele, desi am plătit un produs in care era inclusa funcția aceasta).
Problema ca avertizorii deși nu ii atingi suna singuri, luminează? Asta ce înseamnă?
Eram de față cand George de la magazin ii spune unui tip care verifica un set de 4+1, cum ca este normal ca avertizorul sa lumineze sau sa bipuie când pui mâna pe ele, ca nu stiu ce interferente, pe bune??? Din 4 avertizorii 2 erau cu probleme in acel set.
Si d-voastră specificați in continuare de fiabilitate maxima? Daca ei fara sa ii folosim au probleme,despre ce fiabilitate vorbim.
In continuare ni se spune faceți aia, schimbați bateria, dati de rotite sau daca nu va dau alți.
Era etic si de bun simt sa recunoașteți ca avertizorii nu sunt nici pe departe ca cei descriși pe site, doar la aspect, acolo excelează, dar cu ce te încălzește aspectul daca iti bati capul cu ei.
Astea le spun din postura unui simplu client, care nu are nici macar 0.5% din experienta d-voastră in ale pescuitului, insa mi se oare normal sa cumpar un produs nou si sa funcționeze exact cum este descris.

Dan Mitranescu
Veteran

mihai87tk scrie:
Sâm Apr 24, 2021 19:26
"Potentiometrele au butoanele acoperite cu folie specifica produselor noi. Aceasta se poate indeparta.
Atentie! La punerea in functiune a avertizorilor potentiometrele pot sa dea semnale false datorita contactului nou dintre lamele. Pentru "asezarea" contactului din acestea trebuie rotit de cateva ori potentiometrul pe toate pozitiile. ( ca si in cazul carbunilor noi din motoarele electrice, cand este nevoie de un timp de functionare pentru ca acestia sa se "aseze" pe rotor, respectiv sa faca un bun contact electric)."

Atunci de ce avertizorii sunt catalogați ca fiind top de top in descrierea lor? De ce nu s-a spus de la început despre aceste" probleme", ca sa ce? Sa ne batem capul cu ei? Problemele cu stațiile carora nu le funcționează funcția vibrație? Cum nici mie si nici altor 2 prieteni din ce stiu eu nu le funcționează vibrațiile (ma descurc si fara ele, desi am plătit un produs in care era inclusa funcția aceasta).
Problema ca avertizorii deși nu ii atingi suna singuri, luminează? Asta ce înseamnă?
Eram de față cand George de la magazin ii spune unui tip care verifica un set de 4+1, cum ca este normal ca avertizorul sa lumineze sau sa bipuie când pui mâna pe ele, ca nu stiu ce interferente, pe bune??? Din 4 avertizorii 2 erau cu probleme in acel set.
Si d-voastră specificați in continuare de fiabilitate maxima? Daca ei fara sa ii folosim au probleme,despre ce fiabilitate vorbim.
In continuare ni se spune faceți aia, schimbați bateria, dati de rotite sau daca nu va dau alți.
Era etic si de bun simt sa recunoașteți ca avertizorii nu sunt nici pe departe ca cei descriși pe site, doar la aspect, acolo excelează, dar cu ce te încălzește aspectul daca iti bati capul cu ei.
Astea le spun din postura unui simplu client, care nu are nici macar 0.5% din experienta d-voastră in ale pescuitului, insa mi se oare normal sa cumpar un produs nou si sa funcționeze exact cum este descris.
Tot ce fac este sa pun in folosire un produs de top si sa nu las suspiciuni legate de lipsa de cunoastere a unor particularitati mecanice sau electronice ale aparatelor sa influenteze gresit pescarii.

Indiferent cat costa un fier de calcat ( sa zicem ) producatorul atrage atentia ca o sa miroasa a ars si sa nu se calce cu el lucruri de calitate la punerea in functiune. La masinile de spalat este recomandat sa se faca cateva spalari in gol, la tigai sa fie arse cu ulei inainte sa se gateasca, ... si multe alte cazuri.

La schimbarea placutelor, franela masinilor nu tin bine si este recomandat ca pana cand "se aseaza" sa se ruleze cu atentie. La schimbarea carbunilor din motoarele electrice sau chiar la motoarele noi, la inceputul folosirii rotorul o sa scoata scantei. Producatorul specifica aceste lucruri pentru a nu fi considerate defecte.

La masini producatorii atrag atentia sa nu se bea antigelul si incep sa ii inteleg din ce in ce mai bine ca informatia trebuie data.

Legat de avertizori, da pe sensibilitatea maxima ( nivel 8 ) acestia sunt sensibili la manevrare si pot suna.

O alta particularitate a avertizorilor de top prevazuti cu potentiometre este faptul ca la punerea in functiune unele dintre acestea nu fac contact perfect si acest lucru este absolut normal pentru un electronist care lucreaza cu asa ceva. Trebuie sa fie rotite putin ca "sa se aseze", adica sa elimine eventuale pelicule de ulei sau bavuri si sa faca un contact perfect. Daca asa ceva este o problema, consider ca mersul la pescuit este deja un mare pericol.
Eu imi fac datoria doar sa ofer informatii complete despre utilizarea produsului pe masura ce le descopar, fiind vorba evident despre un produs absolut nou pe piata.

Din 100 de seturi, o statie cu probleme a fost la colegul de forum caruia i-a fost schimbata imediat si inca trei s-au nimerit fix unul la dumneavoastra ( inca nementionata problema exact ) si "la inca doi prieteni" tot ai dumneavoastra.

Samsung are 5-10% produse cu defecte ce necesita garantia si sunt printre cei care stau cel mai bine la acest capitol. Eu am avut 0,2% pana acum.

Va rog sa-mi trimiteti setul inapoi si totodata sa imi spuneti numele celor "doi prieteni" care au probleme cu statia pentru a remedia situatia. Va garantez ca nu este nici cea mai mica problema pentru mine si imi doresc sa fiti linistiti atat dumneavoastra cat si cei doi prieteni, mai ales ca mai am si eu cativa prieteni pe care putem sa ii ajutam cu un set de avertizori, pentru ca nu am avut sa le mai dau. Asa ca putem sa fim cu totii multumiti.

Legat de referirea la bunul meu simt, sper sa fie ultimul derapaj de acest fel.

Adi.S

Mesaj de Adi.S »

Va salut,
Are dreptate Dl. Mitranescu in legatura cu potentiometrele !
La mine a functionat treaba cu rodatul lor, le-am "plimbat" de 3-4 ori pe fiecare in toate pozitiile, si acum se misca si mai usor/cursiv si mai precis .
Fire intinse !

Dan Mitranescu
Veteran

Adi.S scrie:
Lun Apr 26, 2021 8:01
Va salut,
Are dreptate Dl. Mitranescu in legatura cu potentiometrele !
La mine a functionat treaba cu rodatul lor, le-am "plimbat" de 3-4 ori pe fiecare in toate pozitiile, si acum se misca si mai usor/cursiv si mai precis .
Fire intinse !
Din cauza volumului mare de livrari, nu am putut face noi de la bun inceput rodarea potentiometrelor pentru o buna functionare din prima secunda de utilizare. ( :) )
Cunosc sentimentul in momentul in care vine un produs nou si incepe sa baraie necontrolat.

Acum 15-20 ani am plecat si eu si frati-miu calare pe masina de spalat prin casa pentru ca nu am desfacut suruburile care fixau cuva la transport si cand a inceput sa stoarca, topaia ca in desene animate cu doua animale de 100kg pe ea. Ingineri amandoi. :D
Asa ca sunt multe greseli la inceputul folosirii unor produse care ne induc o prima impresie gresita, dar cu intelegere si calmitate lucrurile se rezolva, chiar si daca nu avem multe notiuni tehnice invatate. Sunt multe exemple, mai ales in cazul produselor noi ca functionalitate, cu atat mai mult in cazul celor mai dezvoltate. :)

Am mai primit sesizari despre faptul ca la inchiderea si redeschiderea imediata a avertizorului acesta nu indica nivelul bateriei.
Am explicat ca la inchidere trebuie "scos" curentul ramas in avertizor deoarece acesta mentine o perioada functiile active chiar daca este intrerupt contactul.
Asta este bine de stiut. Daca in cazul avertizorilor se remediaza prin informare, in cazul motoarelor electrice cu condensatori, sau in general acolo unde sunt condensatori, chiar daca aparatul este scos din priza, condensatorii pastreaza in ei curenti foarte puternici ce pot genera electrocutarea celor care nu stiu acest lucru si ating piesa respectiva. Au fost multe situatii in care o informare ulterioara nu si-a mai avut rostul.

senzor planet

Înapoi la “DAN MITRANESCU”